נדן פלדמן
נדן פלדמן

כאינדיבידואליים, העניים אינם מהווים יעד אטרקטיבי לשוד, אולם כמגזר הם הפכו למטרה נוחה במיוחד לכיוס שיטתי וחסר רחמים עבור מנגנונים שונים במשק, כך טוענת הסופרת והאקטיביסטית ברברה ארנרייך בטור ב"האפינגטון פוסט".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

צילום: אי–פי

על רקע המשבר הכלכלי הקשה, אנרייך מציירת תמונה כלכלית-חברתית עגומה, שבה מעסיקים במגזר הפרטי, בנקים וממשלות מוצאים דרכים שונות ובלתי הגונות כדי להעשיר את קופתם על חשבון המעמד הנמוך, שממילא נמצא במלחמת הישרדות כלכלית יומיומית. 

כך, מעסיקים רבים נוהגים לגלח עוד כמה דולרים מתלוש המשכורת של העובדים קשיי היום שלהם לטובת שורת הרווח שלהם או דורשים מהם להופיע למשמרת חצי שעה מוקדם יותר.

בנקים וחברות כרטיסי האשראי נוטלים את תפקיד המלווה בשוק האפור וגובות מהעניים שיעורי ריבית שערורייתיים. כשהם נאלצים לבקש דחייה במועדי ההחזר, הם כפופים לריבית שיכולה להגיע ל-600% מהריבית המקורית - כל זאת על פי חוק.

שוד העניים, כותבת ארנרייך, אינו מנת חלקו של המגזר הפרטי בלבד. ממשלות מקומיות בארה"ב גילו שהן יכולות לפצות על תקבולי מסים נמוכים באמצעות קנסות, היטלים ועלויות אחרות שמועמסים על גבם של נאשמים חסרי אמצעים, לרוב על עבירות קטנוניות כמו נהיגה עם רשיון זמני. באותה מידה, מספר הולך וגדל של אנשים חויבו לשלם את הוצאות המשפט שלהם, שזורמות הישר לקופה הציבורית. 

בשורה התחתונה, מדובר במיליארדי דולרים מדי שנה שעוברים מאלה שידם ממילא אינה משגת לחיים נאותים, אל חברות ותאגידים בבעלותם של עשירי החברה, ומנגנונים ממשלתיים מתוקצבים היטב ששוכחים לעיתים קרובות מדי את מי עליהם לשרת. 

ארנרייך מסכמת כי הפתרון להפסקת שוד העניים טמון במדיניות של יד קשה כלפי התופעות שתוארו לעיל. גניבה, היא טוענת, צריכה להילקח בדיוק באותה הרצינות גם כאשר היא מתבצעת על ידי מעסיק מיליונר. באותה מידה, איש מאותם עניים לא צריך להיכלא בשל חוב כספי או להיות תחת לחץ כבד בשל כסף שאין סיכוי שיוכל להשיג בהתראה קצרה. לפני שמדברים על עשיית מעשים טובים למען העניים, מבהירה אנרייך, יש מספיק מעשים רעים שנעשים להם שאותם יש להפסיק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker