המשבר ביוון: תקווה מחודשת לפריצת דרך במו"מ הקואליציוני

מפלגת שמאל קטנה נסוגה מהתנגדותה להצטרף לממשלה שתתמיד בתוכנית הצנע

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

המשא ומתן להרכבת ממשלה חדשה ביוון בעקבות הבחירות הכלליות שנערכו במדינה ביום ראשון, אשר נראה היה כי נקלע למבוי סתום בארבעה הימים האחרונים, שב וצבר תנופה לאחר שמפלגת שמאל קטנה נסוגה מהתנגדותה להצטרפות לממשלה חדשה שתכלול את שתי מפלגות השלטון הקודמות, ואשר תעמוד בהתחייבויות הממשלה הקודמת כלפי המלווים הבינלאומיים.

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

מפלגת השמאל הדמוקרטי, אשר התעקשה עד כה כי לא תצטרף לממשלה שלא תכלול גם את מפלגת השמאל בראשותו של אלכסיס ציפראס המתנגדת נחרצות לצנע, נסוגה מתנאי זה. "עמדת מפלגתו של ציפראס עלולה לגרור את המדינה למערכת בחירות חדשה", נאמר בהודעת מפלגת השמאל הדמוקרטי. "התעקשותו לזנוח את הסכם ההלוואות יוביל את יוון לפשיטת רגל ולעזיבת גוש היורו".

השינוי בעמדת המפלגת השמאל הדמוקרטי עשוי לסלול את הדרך להקמת ממשלה חדשה שתכלול את מפלגת המרכז-ימין "הדמוקרטיה החדשה" והמפלגה הסוציאליסטית (PASOK) אשר איבדו בבחירות את הרוב שהיה להן בפרלמנט. שתי המפלגות, שישבו יחד בקואליציה מאז חודש נובמבר ושולטות בפוליטיקה היוונית בארבעת העשורים האחרונים, היו אלו שהבטיחו את אישור תוכנית הצנע החריפה בחודש פברואר על ידי הפרלמנט של יוון, למרות המחאה הציבורית הרחבה נגדה. התוכנית היוותה תנאי לאישור הסיוע הפיננסי של האיחוד האירופי וקרן המטבע ליוון.

מנהיגי גוש היורו הגבירו אתמול את הלחץ על יוון לעמוד בתנאי הסכם הסיוע הפיננסי, לאחר שאישרו להעביר ליוון סכום של 4.2 מיליארד יורו בלבד מתוך סכום של 5.2 מיליארד דולר לו היתה זכאית ממשלת יוון במסגרת ההסכם לתוכנית הסיוע הבינלאומית בהיקף של 130 מיליארד דולר שאושרה במארס. צמצום הסכום שהועבר ליוון בוצע על רקע חששות כי תוצאות הבחירות ביוון והקשיים בהרכבת קואליציה חדשה, יביאו לכך שיוון תיסוג מהתחייבויותיה, ובכלל זה ביצוע תוכנית צנע חריפה, שהיוו תנאי לסיוע הפיננסי שהעניקו לה האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינ"ל (IMF). ממשלת יוון נדרשת לפרוע הלוואות בסך 3.3 מיליארד יורו ב-18 במאי.

שר האוצר הגרמני, וולפגנג שויבלה, אמר אתמול כי לאיחוד האירופי אין סמכות לאלץ את יוון להישאר בגוש היורו. "אם העם היווני אינו רוצה להישאר בגוש המטבע המשותף, אין כל דרך שהאיחוד האירופי יכול להכריח אותם להישאר. זאת החלטה של יוון", אמר שויבלה במסגרת סימפוזיון שנערך אתמול בפרלמנט האירופי. עם זאת, הוא הוסיף כי אם היוונים ירצו להישאר בגוש היורו, "אין דרך טובה לעשות זאת מזו שעליה הוסכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker