מרקל מתנגדת להולנד: "תמריצים עצומים אינם הדרך לצמיחה"

בדברים ראשונים לאחר בחירתו של הולנד לנשיא צרפת, הביעה מרקל התנגדות לשינוי האמנה התקציבית באירופה ואמרה כי יש להמשיך ביישום תכנית החילוץ ביוון, למרות תוצאות הבחירות במדינה

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, דחתה היום תמריצים ממשלתיים כדרך לעודד את הצמיחה באירופה, והביעה בכך התנגדות לעמדתו של נשיא צרפת הנבחר, פרנסואה הולנד.

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

אנגלה מרקל וניקולא סרקוזי

בתגובה פומבית ראשונה לבחירתו של הולנד, אמרה מרקל כי היא מתנגדת לחזרה לתכניות התמריצים ה"עצומות" בעקבות המשבר הכלכלי. עם זאת, היא הוסיפה שהיא והולנד ידברו בפתיחות על אופן השגת הצמיחה, דיון שמתנהל כעת ברחבי אירופה ושאליו "נשיא צרפת יביא את הדגשים שלו".

הולנד הסוציאליסט זכה אתמול בניצחון בבחירות בצרפת על פני ניקולא סרקוזי, שביחד עם מרקל ניהל את הטיפול במשבר באירופה. הולנד הבטיח להחזיר את שיווי המשקל החברתי בצרפת, בין היתר על ידי ביטול חלק ממהלכי הצנע שדרשה מרקל וסרקוזי קיים. הוא מתכנן לבטל הטבות מס שהעניק סרקוזי לעשירים ולהגדיל את השקעת הממשלה - בין היתר באמצעות יצירת עשרות אלפי משרות במגזר הציבורי.

מרקל אמרה לעיתונאים בברלין כי "הדיון לא נסוב סביב השאלה האם צריך לפעול למען ייצוב או צמיחה, ברור לחלוטין שאנחנו זקוקים לשניהם. אני חושבת שגרעין הדיון הוא האם אנחנו זקוקים שוב לתכניות כלכליות שימומנו על ידי חובות, או אם אנחנו צריכים אלמנטים בני קיימא של צמיחה, שמוכוונים לחוזק כלכלי של מדינות מסוימות".

מרקל, שתמכה בבחירות בסרקוזי, הזמינה את הולנד לברלין לביקור מיד לאחר שיושבע לנשיא בשבוע הבא. בדבריה היא שבה ואמרה, כי היא מתנגדת לשנות את אמנת המשמעת התקציבית שגיבשה עם סרקוזי, והוסיפה כי "זה לא נתון לויכוח".

"אם נתחיל לחשוב שאפשר לנהל משא ומתן מחודש על כל זה, יוון תבוא ותגיד שהיא רוצה לנהל משא ומתן על חבילת החילוץ, והמדינות האחרות ילכו בעקבותיה", אמרה מרקל. "אי אפשר לעשות זאת". היא הדגישה את החשיבות בכך שההסכמים עם יוון ייושמו למרות תוצאות הבחירות במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ