הולנד נבחר לנשיאות צרפת: "זו התחלה חדשה לאירופה"

ניקולא סרקוזי, המסיים כהונה בת 5 שנים: "נושא באחריות לכישלון" ■ גרמניה: ממשלת מרקל ספגה מהלומה בבחירות אזוריות בשלזוויג-הולשטיין ■ יוון: המפלגה הניאו-נאצית צפויה לזכות במושב בפרלמנט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תם עידן בצרפת: מועמד המפלגה הסוציאליסטית פרנסואה הולנד הוא נשיא המדינה החדש, לאחר שניצח את הנשיא המכהן ניקולא סרקוזי בסיבוב השני של הבחירות. לפי מדגמי הטלוויזיה בצרפת, סרקוזי זכה ב-52% מהקולות. סרקוזי עצמו הודה במהרה בהפסדו, ובנאום שנשא עם סגירת הקלפיות בירך את הולנד ואמר: "לצרפת יש עכשיו נשיא חדש. פרנסואה הולנד הוא כעת הנשיא, ויש לכבדו". הולנד, שבירך אף הוא את סרקוזי על 5 שנות כהונתו, חיכה כשעה וחצי לאחר המדגמים בטרם נשא את נאום הניצחון שלו.

8 מתוך 8 |
1 מתוך 8 |
פרנסואה הולנד
2 מתוך 8 |

סרקוזי אמר כי הוא לא מתכוון לעמוד בראשות מפלגתו, ה-UMP, בבחירות הפרלמנטריות. לבכירי המפלגה אמר "הישארו מאוחדים. עלינו לזכות במאבק על הפרלמנט. אני לא אעמוד בראש קמפיין זה".

"אני רוצה להודות לכל אזרחי צרפת שבחרו בי לכהונה אחת. לעולם לא אשכח כבוד ייחודי זה בחיי אדם, ולעולם לא אוכל להשיב לכם, אזרחי צרפת, את כל מה שנתתם לי בתמורה", הודה סרקוזי לתומכיו.

"נתתי לכהונה את כל כולי מהרגע הראשון לאחרון. עשיתי כמיטב יכולתי להגן על אזרחי צרפת מהמשבר שפקד את העולם ב-5 השנים האחרונות. אני יוצא מ-5 השנים האלה עם אהבה גדולה מתמיד לצרפת, קשר חזק יותר לאזרחי צרפת, והערכה רבה יותר ליכולות של העם הצרפתי בתנאים קשים. אני רוצה להודות למיליוני הצרפתים שהצביעו עבורי. לא חסכתי במאמצים כדי שנוכל לזכות, אך לא הצלחתי בכך. לא הצלחתי לשכנע רוב של הבוחרים. יחדיו עברנו קמפיין בלתי נשכח. היו רבים שהתאספו נגדנו. אך לא הצלחתי לזכות באמצעות הערכים שאני מגן עליהם - וקשור אליהם. אני נושא באחריות המלאה על כשלון זה", אמר סרקוזי.

סרקוזי יהיה רק הנשיא השני בזמנים המודרניים שלא הצליח לזכות בכהונה שנייה - הראשון היה ואלרי גיסקאר ד'אסטנג, ב-1981. הולנד יהיה הנשיא הסוציאליסטי הראשון מזה 17 שנה בצרפת. מארין לה-פן, מנהיגת הימין בצרפת, הביעה שביעות רצון מתוצאות הבחירות, לאחר שזכתה בחלק נכבד מהקולות - כמעט חמישית, ותנסה כעת להגדיל את השפעתה בפרלמנט על חשבון מפלגת ה-UMP של סרקוזי, שמהנהגתה הודיע הנשיא היוצא כי יפרוש.

סוכנות הידיעות הצרפתית אי.אף.פי העריכה כי הולנד זכה ב-52% מהקולות. גם ה-BBC וסוכנויות ידיעות נוספות הצטרפו להערכה זו. מדגמי הטלוויזיה בצרפת מצביעים על 52% מהקולות להולנד, לעומת 48% לסרקוזי, ועל כך מעידה גם ספירת הקולות המוקדמת. שיעור ההצבעה עמד על 82%.

הולנד: "השינוי מתחיל היום"

תומכיו של הולנד בכיכר הבסטיליה זימרו את את מנגינת Seven Nation Army של ה-White Stripes עם הישמע תוצאות המדגמים. הולנד עצמו חיכה לתוצאות בעיירה טולה, שם כיהן בעבר כראש העיר, המונה 15 אלף תושבים, וקהל תומכים גדול הגיע למקום להביע תמיכה. הולנד התקבל בקריאות ניצחון נלהבות כאשר הופיע לבסוף במרכז טולה. הוא הגיע לכיכר במכונית קטנה - מסר נוסף לסוג השונה של הממשל שהוא מציע לעם הצרפתי. לאחר נאום בן כ-10 דקות, הוא ירד מהבמה לרקע צהלות, והוטס לפאריס, להצטרף לחגיגות בכיכר הבסטיליה.

פרנסואה הולנדצילום: רויטרס

"אזרחי צרפת בחרו היום, ה-6 במאי, בשינוי, בכך שבחרו בי לנשיאות הרפובליקה", אמר הנשיא הולנד בטולה. "אני חייב להביע כבוד לניקולא סרקוזי, לו מגיע הכבוד המלא על השירות שנתן ב-5 השנים האחרונות".

הולנד התייחס לחזרתה של המפלגה הסוציאליסטית לשלטון לאחר 17 שנים: "רבים חיכו לרגע זה שנים ארוכות. צעירים לא ידעו רגע זה. יש אנשים שהתאכזבו פעמים כה רבות, ואני גאה להיות מסוגל להעניק להם מחדש תקווה. השינוי שאני מציע לכם צריך לעמוד בציפיות של צרפת. והוא מתחיל עכשיו. למצביעים - ויש הרבה מהם - שלא בחרו בי: דעו שאני מכבד את רגשותיכם, ואהיה נשיא לכולם. היו בינינו יותר מדי שברים. זה נגמר כעת. החובה הראשונה של נשיא הרפובליקה היא לחבר בין אנשים, ולקשור כל אזרח ואזרחית לחובה המשותפת שלנו, לבעיות שלנו. עלינו לצמצם את הגירעון, אך לשמר את הערכים החברתיים שלנו".

"עלינו לשאוף לשוויון", הוסיף הולנד. "בתום כהונתי, אשאל את עצמי האם עמדתי בשאיפתי לשוויון, לכלול את כל האזרחים ברפובליקה. אני מאמין בצרפת. אני מכיר את צרפת היטב. סיירתי במדינה ולמדתי להכיר את הקשיים שחוו רבים מאיתנו. ראיתי במקביל גם את כל ההזדמנויות שלנו. אני יודע שאזרחי צרפת מסוגלים להתגבר על הקשיים. תמיד הצלנו להתמודד עם הקשיים, להתגבר על המכשולים. ונעשה זאת שוב ב-5 השנים הקרובות".

"החלום הצרפתי הוא קידמה, שכל דור יחיה טוב יותר מקודמו - להעניק לילדינו חיים טובים יותר משלנו; זה החלום הצרפתי שאנסה להשיג. אך היום, כשאני אחראי על עתיד המדינה, אני מבין כי גם אירופה מסתכלת עלינו. אני בטוח שעם היוודע התוצאות, במדינות רבות באירופה היתה תחושת רווחה – שהצנע אינו מדיניות קטלנית באירופה".

"איננו סתם מדינה. אנחנו צרפת. כנשיא הרפובליקה, יהיה עליי להביע תקווה שלום, חירות, כבוד, היכולת לתת לאנשים את הזכות לשחרור מדיקטטורה, משחיתות. כל מה שאעשה יהיה בשם ערכי הרפובליקה. ה-6 במאי, הוא תאריך גדול למדינתנו. התחלה חדשה לאירופה".

סגולן רויאל, בת זוגו לשעבר של הולנד ואם ארבעת ילדיו, אומרת כי היא "חשה שמחה עמוקה לראות מיליוני צרפתים מחדשים את הקשר שלהם לשמאל". רויאל הפסידה לסרקוזי בבחירות ב-2007.

מפלה למרקל בבחירות איזוריות

אנגלה מרקלצילום: רויטרס

סרקוזי לא היה הקורבן היחיד של המשבר בבחירות שהתקיימו היום: ממשלת אנגלה מרקל בגרמניה ספגה מהלומה בבחירות אזוריות בשלזוויג-הולשטיין. הקואליציה ביוון ספגה מפלה, והמפלגה הגדולה ביותר צנחה למקום השלישי.

גם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל נבחנת היום בבחירות מקומיות בגרמניה שיהווה אינדיקטור לעתידה בבחירות בגרמניה ב-2013. לפי הערכות מוקדמות, הקואליציה איבדה מכוחה במחוז שלזוויג-הולשטיין. לפי תחנת הטלוויזיה ARD, מפלגתה של מרקל, הנוצרים הדמוקרטים (CDU), זכתה ב-30.6% מהקולות, כאשר חברי הקואליציה שלה בממשלה, הדמוקרטים החופשיים, זכו ב-8.3%. שיעור זה לא יספיק למפלגות אלה לשמור על כוחן במחוז הצפוני. הזוכים הגדולים של הערב היו מפלגת הפיראטים, הדורשת הגדלת החופש באינטרנט והשקיפות הפוליטית.

ביוון תיבחר היום ממשלה חדשה שתקבע אם המדינה תשאר כצפוי בגוש היורו ובאילו תנאים. תושבי יוון הכועסים כורעים תחת גזרות הצנע שהוטל עליהם בעקבות דרישות האיחוד האירופי. ממשלת פאסוק הסוציאליסטית, שזכתה בבחירות ב-2009 בראשות יורגוס פפנדריאו צפויה לקרוס, כאשר מדגם הטלוויזיה מציב אותה עם 14%-17% מהקולות, במקום השלישי, לעומת 44% בבחירות 2009. הדמוקרטיה החדשה צפויה להוביל עם 17%-20%, אך גם היא תצטמצם משמעותית, לעומת 33.5% ב-2009. קואליציית השמאל ניצבת במקום השני, עם 15.5-18.5%. המפלגה הניאו נאצית זכתה, לפי המדגם, ב-6%-8% מהקולות, מה שיעניק לה לראשונה מושב בפרלמנט.

למרות מצבן הקשה של כלכלות אירופה, היורו ישמור על יציבות מול הדולר ב-12 החודשים הקרובים וייסחר בטווח של 1.28-1.30 דולר, עם פוטנציאל לתנודתיות גבוהה - עולה עולה מסקר כלכלנים שערכה סוכנויות הידיעות רויטרס בקרב 60 אנליסטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker