תחייתה המופלאה של איסלנד: הכלכלה שעשתה הכל הפוך

איסלנד, שכלכלתה קרסה בעקבות המגזר הבנקאי לפני 3 שנים, מתאוששת במהירות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

בעוד חלק גדול מאירופה שוקע מחדש במיתון, איסלנד, שקריסת המגזר הבנקאי שלה עם פרוץ המשבר הפיננסי הותירה את כלכלתה בחורבות, צומחת בקצב מפתיע ומתחילה לשקם את ההריסות. צניחה בערך המטבע – הקרונה האיסלנדית איבדה כמעט מחצית מערכה ביחס ליורו, וזינוק בייצוא ובתיירות, סייעו כולם להתאוששותה הכלכלית. "זוהי אחת השנים הטובות שלנו מעולם", אומר הדייג ארנתור איינרסון כשעה דרומית לרייקייאוויק הבירה.

רק לפני מספר שנים, פריחה במגזר הבנקאי, במסגרתה גדלו נכסי המגזר לפי 10 מהתמ"ג של איסלנד, פיתתה רבים מתושבי המדינה לנטוש מגזרים מסורתיים לטובת המגזר הפיננסי. דייגים החלו לעסוק בבנקאות, וספנים הימרו על מחירי הנדל"ן. ימים אלה חלפו. לנד רוברים זוללי דלק הוחלפו בוולקסווגנים יעילים יותר, אות לאווירה במדינה, שלמדה כי צמיחה כלכלית מבוססת על צמיחה יציבה בייצוא ולא על הרווחים המהירים של ספקולציות.

צילום: בלומברג

לאיסלנד יש עוד דרך ארוכה, אך רבים רואים במדינה כלקח למדינות אירופאיות כמו יוון וספרד, המתמודדות עם התכווצות כלכלותיהן וחוסר יכולת לבצע פיחות במטבע שיעודד את הייצוא שלהן. התמ"ג של איסלנד צפוי לצמוח ב-2.6% השנה, יותר ממרבית מדינות מערב אירופה. "אלו הם נתונים מהטובים באירופה", אמר שר האוצר של איסלנד, סטיינגרימור סיגפוסון. "לפעמים קל יותר לסובב סירה קטנה, מאשר ספינה אדירה".

המטבע הוא רק חלק מהתמונה הגדולה. הגבלות הן, מיסוי פרוגרסיבי והחלה הדרגתית וזהירה של צעדי צנע שיחקו גם הם תפקיד חשוב בהשבת הכלכלה למסלול ואיזון מחדש של תקציב, שהגיע לגירעון בשיעור של יותר מ-10% מהתמ"ג. איסלנד גם עשתה משהו שמרבית אירופה לא העזה לעשות: איפשרה לבנקים שלה לקרוס. איסלנד ספגה חלק מההפסדים, אך אילצה נושים זרים לספוג את מרבית הפגיעה.

יש כלכלנים הרואים באיסלנד דוגמה שאפשר ללמוד ממנה לאמצעים לא שגרתיים לתיקון כלכלה כושלת. אחרים חושבים שיהיה קשה לשחזר את הצלחתה של איסלנד. "הלקחים אינם ניתנים להעברה ישירה, בשל הגודל היחסי של הבנקים הישנים לכלכלה. נותרנו עם משהו סביר בהחלט להתמודדות", אומר יון בנטסון, כלכלן בכיר באיסלנדסבנקי.

איסלנדצילום: דרימסטיים

3 שנים לאחר קריסת המגזר הבנקאי, איסלנד נראית בריאה במרבית החזיתות. היא השלימה תכנית הלוואה של קרן המטבע הבינלאומית והחלה להשיב את הכף. היא צופה כי מכירת נכסי הבנק שכשל לנדסבנקי תקזז את חובותיה בסך 5 מיליארד דולר לבריטניה ולהולנד. היא זכתה מחדש בדירוג השקעה מצד פיץ', סטנדרד אנד פור'ס ומודי'ס. לאיסלנדים יש עבודה, הם חזרו לצרוך, ומחירי בתיהם חזרו לעלות. מכירות המכוניות הוכפלו ברבעון הראשון.

אף אף שהסימנים מצביעים על התאוששות, רבים עוד חוששים לגבי העתיד.חובות משקי הבית עולים על 200% מהתמ"ג. האזרחים איבדו את אמונתם בממשל, ולפרלמנט יש שיעור תמיכה של 10% בציבור. ראש הממשלה לשעבר, גר הארדינג, הורשע השנה באחריות למשבר הפיננסי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker