משפחתו של נשיא הפיליפינים תיאלץ לחלק קרקעות ל-6,000 איכרים

במסגרת מאבק ממושך על רפורמה חקלאית, תפורק הסיינדה לואיסיטה במהלך שהחלה אימו של הנשיא

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

נשיא הפיליפינים בניניו נוינוי אקינו השלישי יידרש לחלק את אחוזת המשפחה העצומה שלו ליותר מ-6,000 חקלאים ומשפחותיהם, פסק בית המשפט העליון במדינה בהחלטה תקדימית בשבוע שעבר. ההחלטה מסירה מכשול משמעותי בפני סיום תרבות המטעים הדכאנית ששולטת בפיליפינים עשרות שנים.

המטע של משפחת הנשיא, הסיינדה לואיסיטה, הוא השני בגודלו בפיליפינים, והפסיקה טומנת בחובה סמליות רבה בחברה בה החלוקה הבלתי שוויונית ממשיכה לרכז את העושר והכוח בידי משפחות בעלות קרקעות, ולעודד מרידות. הפסיקה גם מביאה לסיומה פרשה מעוררת מחלוקת במדינה, בין היתר כיוון שהיא סובבת את אחת המשפחות החזקות בפיליפינים.

החלוקה מחדש של הקרקעות מהווה חלק מתכנית רפורמה אגררית אותה השיקה אימו של הנשיא, קורזון אקינו, אף היא נשיאה לשעבר, שבשנות ה-80 נבחרה על בסיס הבטחתה לפרק את תרבות המטעים. הרפורמות שלה, להערכת מומחים, כשלו בשל אופוזיציה מצד בעלי קרקעות חזקים, בהם גם משפחתה. רבים מקרובי משפחה אלה נאבקו – לעתים באלימות – נגד חקלאים היושבים בשטחי הסיינדה לואיסיטה, בניסיון לשמור על אחזקותיהם. ב-2004 הרגו כוחות המשטרה 7 מפגינים בעת שביתה באחוזה.

הרפורמה נועדה לצמצם את עוני החקלאים, באמצעות פירוק מטעים גדולים וחלוקת האדמות לחקלאים קטנים, שבמשך שנים עבדו את האדמות כחוכרים. מבקרי הממשל טענו כי קורזון אקינו איפשרה לבעלי הקרקעות לצמצם את אפקטיביות הרפורמה באמצעות פרצות בחוק, וכך נותרו בעלי ההון עם חלק גדול מקרקעותיהם. הפסיקה בנוגע להסיינדה לואיסיטה עשויה להשפיע גם על אחוזות אחרות.

הנשיא אקינו לא מסר תגובה על הפסיקה, שניתנה בשבוע שעבר. דוברת מטעמו אמרה כי הנושא מטופל על ידי משרד הרפורמה בקרקעות של הממשל.

במסגרת הפסיקה, כמעט מחצית מהאחוזה, המתפרשת על פני כ-40 אלף דונם, תחולק. הסיינדה לואיסיטה אחראית במידה רבה לעלייתה של משפחת אקינו. אביו של הנשיא, בניניו אקינו האב, סייע לרכישת האדמות בסוף שנות ה-50 עבור משפחת קוחואנגקו, משפחתה של אשתו. האב היה מנהיג האופוזיציה בפיליפינים כאשר ממשלת מרקוס התנקשה בו, אך ההסיינדה סיפקה את הכסף והבסיס הפוליטי למשפחת הנשיא.

למרות זאת, אקינו הצעיר, שכמו אימו נהנה ממוניטין של יושר אישי והדגיש את המורשת שלה – "כוח להמונים" – ניסה להרחיק את עצמו מהאחוזה, תוך שהוא ממשיך לטפח את קשריו לדודים ובני דודים רבי כוח. בקמפיין לנשיאות ב-2010, הואשם על ידי יריביו בצביעות, בכך שהוא ממשיך להחזיק במניות באחוזה. בעקבות זאת, הבטיח כי המשפחה תעביר את הסיינדה לואיסיטה לחקלאים לאחר שתבטיח את תשלום חובות האחוזה. אך בן דודו, פרננדו קוחואנגקו, אמר באותה עת כי למשפחה אין כל כוונה לוותא על האדמות או על מטעי הסוכר שלה. אקינו מכר את אחזקותיו באחוזה בטרם נכנס לתפקיד הנשיא, ומשפחתו המשיכה להיאבק על שמירת אחזקותיה.

הפסיקה ביום שלישי מורכבת גם על רקע המאבק של אקינו בקודמתו בתפקיד, גלוריה ארויו, שנעצרה על ידי ממשלתו באשמת זיוף בחירות ושחיתות. משפחת אקינו תמכה בארויו בשנים הראשונות לנשיאותה, אך לאחר חילוקי דעות ביניהם, טועני תומכי אקינו, בכירים בממשל ארויו הגבירו את מאמציהם לפרק את הסיינדה לואיסיטה.

דרום הפיליפיניםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker