גייתנר: המשברים באירופה ובאיראן עדיין מסכנים את כלכלת ארה"ב

שר האוצר האמריקאי הוסיף כי לארה"ב עוד דרך ארוכה להתאוששות, וחלק על הצעות התקציב הרפובליקאיות

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר האוצר טימותי גייתנר אמר אתמול כי המשבר באירופה עלול להוות סכנה לכלכלת ארה"ב, כמו גם העימות עם איראן, שהוביל לעלייה במחירי הדלק. "עדיין עומדים בפנינו סיכונים", אמר גייתנר היום בנאום בפורטלנד סיטי קלאב באורגון. "אנו עדיין חיים בעולם מסוכן וחסר ודאות, כאשר אירופה מתמודדת עם משבר חמור וממושך. העולם כולו משולהב במאבק חיוני עם איראן, מה שהגביר את הלחץ על מחירי הנפט", אמר.

דבריו באורגון הגיעו בעקבות נאומו של יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, בו אמר כי הוא מוכן להגביר את מאמציו לעידוד הצמיחה בעת הצורך. הבנק הפדרלי מעריך כי הצמיחה בכלכלת ארה"ב תואץ. גייתנר אמר כי הכלכלה "מתחזקת בהדרגה", אך ציין כי יש עוד דרך ארוכה לתיקון נזקי המשבר הפיננסי. הוא הזהיר כי בסוף השנה, כלכלת ארה"ב תצטרך להתמודד עם "מצוק תקציבי" - סיומן של הקלות מס, וקיצוצים נרחבים בתקציב. "מצוק זה משקף סיכון, אך מספק גם הזדנות להסכמה על מפלגתית על הרפורמות הדרושות ליציבות תקציבית".

טימותי גייתנרצילום: רויטרס

גייתנר יצא כנגד תכניות התקציב והמיסוי הרפובליקאיות, וטען כי כל רפורמה במערכת המס צריכה להיות משולבת בקיצוצים בתקציב. "מי שמנסים להשיב את התקציב לאיזון מבלי להגדיל את ההכנסות, צריך לקצץ חריפות בפעילויות החיוניות של הממשל", אמר.

גייתנר נשאל לגבי תכניותיו עם תום כהונתו כשר אוצר, בסוף כהונתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, והשיב כי אין בכוונתו להתמנות לנשיא דרטמות קולג'. אפשרות זו הועלתה על ידי חמו שפלט ביושבו בבר כי מועמדותו של ג'ים יונג קים, נשיא אוניברסיטת דרטמות, לתפקיד נשיא הבנק העולמי, לא היתה אלא תוכנית שנועדה לאפשר לגייתנר לתפוס את מקומו בנשיאות אוניברסיטת העלית, לפי פרסום ב"ניו יורק פוסט". דוברו של גייתנר הכחיש מאז טענה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker