מי דובר אמת? ג'יימס מרדוק או ראש ממשלת בריטניה

מרדוק: "שוחחתי עם דיויד קמרון על התוכנית לרכוש השליטה בבריטיש סקיי"; קמרון: "לא שוחחנו על כך"

סוכנויות הידיעות
ישראל פישר

ג'יימס מרדוק, בנו של איל המדיה ובעל השליטה בחברת ניוז קורפ, רופרט מרדוק, העיד היום במסגרת דיני ועדת לויסון שחוקרת את ההתנהלות האתית של כלי התקשורת בבריטניה אחרי פרשיית הפריצה לטלפונים סלולריים שביצע עיתון "ניוז אוף דה וורלד", שהיה בבעלות ניוז קורפ.

במהלך עדותו, סיפר מרדוק כי בשלהי דצמבר 2010 - בשיאו של הויכוח הציבורי בבריטניה סביב כוונת ניוז קורפ לרכוש את מלוא השליטה בחברת הטלוויזיה בריטיש סקיי - שוחח עם ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, בעניין הבעיות הרגולטוריות בהן נתקלה ניוז קורפ באישור הרכישה.

השיחה, שנערכה במהלך ארוחת ערב שנערכה בביתה של רבקה ברוקס, לשעבר ראש חטיבת העיתונות הבריטית של ניוז קורפ, ניוז אינטרנשונל, התקיימה יומיים בלבד לאחר שקמרון שלל מהשר וינס כייבל, שהיה ממונה על הפיקוח את הרכישה המתוכננת, את סמכותו, לאחר שהאחרון סיפר לעיתונאים כי "הכריז מלחמה על רופרט מרדוק".

ג'יימס ורופרט מרדוקצילום: אי–פי

מרדוק הבן סיפר בעדותו היום כי קיים "שיחה קטנה וצדדית" עם קמרון בטרם הצטרפו לשולחן ארוחת הערב. לדבריו, הוא הביע תקווה בפני קמרון כי לאחר שלילת סמכויותיו של כייבל, תזכה הרכישה המתוכננת ליחס הוגן מצד הרגולטורים. ניוז קורפ זנחה לבסוף בחודש יולי האחרון את כוונתה לרכוש את השליטה המלאה בבריטיש סקיי, אולם דבריו של מרדוק לפיהם שוחח עם קמרון בעניין, עומדים בסתירה לטענת ראש הממשלה, אשר אמר בעבר כי שוחח עם מרדוק הבן בעניין תוכנית הרכישה בארוחת הערב שנערכה בביתה של ברוקס.

זו העדות השנייה שמוסר מרדוק הבן, שטען במסגרת דיוני הוועדה כי לא ידע על הנעשה בעיתון. "עם כל הכבוד לשיטות האיסוף החדשות, אני חושב שמה שאנחנו יודעים בדיעבד מעיד בפני עצמו שניהול המקום לא יצר שקיפות מספקת", אמר ג'יימס מרדוק. רופרט וג'יימס מרדוק צפויים למסור עדות במסגרת דיוני ועדת לויסון בשלושת הימים הקרובים.

ניוז אינטרנשיונל, זרוע העיתונים הבריטית של ניוז קורפ, נאלצה בשנה שעברה לסגור את הצהובון "ניוז אוף דה וורלד" בעקבות חשיפת שערוריית האזנות ופריצה לטלפונים ולחשבונות דואר אלקטרוני של ידוענים ופוליטיקאים. חשיפת הפרשה הובילה לחקירה מורחבת בנוגע לפעילות עיתוני ניוז אינטרנשיונל והשימועים חשפו גם האשמות של שוחד לנציגי ממשל בהיקף נרחב ובדרגים גבוהים, לא רק ב"ניוז אוף דה וורלד", אלא גם ב"סאן" הפופולרי.

במהלך עדותו היום התנער שוב ג'יימס מרדוק מאחריות, ואמר כי "הסיכון האתי והסיכון המשפטי היו בידי עורך העיתון". הוא הוסיף כי "זה היה אחראי מצדי להשאיר את הניהול לעורך וליועץ המשפטי". מרדוק גם אמר כי מנהלים בניוז אינטרנשיונל הבטיחו לו לאחר החשיפה הראשונית של הפרשה כי לא היו פריצות לתאים קוליים בקנה מידה רחב. "ההבטחות שלהם אלי היו עקביות. העיתון נחקר ביסודיות ולא נמצאו ראיות", ציין. כשנשאל מרדוק אם עקב באופן קבוע אחרי הגיליונות של "ניוז אוף דה וורלד" הוא הודה כי הוא קרא את העיתון רק "מפעם לפעם".

מרדוק גם טען כי כשהוא הגיע לניוז אינטרנשיונל, פרשת הפריצות לתיבות הקוליות כבר הסתיימה. כשנשאל מה היתה תגובתו לאחר החשיפות הראשונות בעיתונות הבריטית שהצביעו על מעשים לא אתיים ב"ניוז אוף דה וורלד", אמר ג'יימס מרדוק כי הוא שהה באותו זמן בניו יורק וכי אמרו לו שזה לא נכון.

בתחילת החודש הודיע מרדוק הבן כי הוא מתפטר מתפקידו כיו"ר רשת הלוויין הבריטית BSkyB מפעילת תחנות סקיי - שבה ניוז קורפ מחזיקה ב-39%. בתחילת עדותו האשים מרדוק כי "אנשים מסוימים מנסים לערבב בין התפקיד בסקיי לפרשיית הפריצה לטלפונים". התפטרותו של מרדוק מסקיי הגיעה יומיים בלבד לאחר שרשת החדשות סקיי ניוז הודתה כי עיתונאים מטעמה פרצו לתיבות מייל.

עדותו של ג'יימס מרדוק נמשכת גם בשעה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker