שותף ללווייתן? GDF סואץ הצרפתית הביעה עניין בקידוח

גזפרום הרוסית מתעניינת אף היא ■ השותפים בלווייתן שכרו את בנק ההשקעות סיטי כדי להכניס משקיע אסטרטגי

לוגו רויטרס
רויטרס

החברות בשותפות בקידוח הגז הטבעי לווייתן מול חופי ישראל מתכננות למכור חלק מהחזקותיהם בפרויקט ולהכניס משקיעים חדשים על מנת לגייס כסף לפיתוח הפרויקט, אמרו היום גורמים המקורבים למצב.

הקונסורציום, שבראשו עומדות חברת נובל אנרג'י האמריקאית וקבוצת דלק, שבשליטת תשובה, שכר את בנק ההשקעות סיטי כדי להכניס שותף חדש או מספר שותפים, אמרו המקורות. "השותפות מעוניינת להכניס שותף שהוא בעל ניסיון בתחומים של פיתוח ושיווק גז טבעי נוזלי (LNG)", אמר אחד המקורות, אשר הוסיף כי החברות השותפות בקונסורציום ימכרו חלק מהחזקותיהם לשותף חדש כדי לגייס מזומן למימון פיתוח הקידוח וכן ביצוע חיפושים נוספים במזרח הים התיכון.

מקור נוסף המקורב למצב אמר כי השותפים החדשים הסבירים ביותר עשויים להיות חברות תשתיות אירופיות עם פעילות בתחום הגז או חברת גזפרום הרוסית. "אנחנו יודעים שגזפרום דיברו על רכישת נתח, וגם חברת Gas Natural הספרדית, אך גם GDF סואץ הצרפתית מתעניינת", אמר המקור, שהוסיף כי החברה האחרונה עשויה להיות הבחירה הבטוחה ביותר מבחינה כלכלית.

אסדת קידוח "לוויתן"צילום: אלבטרוס

"GDF סואץ היא בעלת ניסיון מספיק בתחום הגז הטבעי הנוזלי, ובעלת פוטנציאל גדול לשיווק ולקוחות, כמו גם נכסים במצרים השכנה, שכבר מחוברת בצינור לישראל", אמר המקור, שהוסיף כי צינור הנפט בין מצרים לישראל אינו מהווה שיקול מרכזי בקבלת ההחלטות, בשל הפיצוצים הרבים שאירעו בו בשנה החולפת.

גזפרום הרוסית התבססה עד כה בעיקר על אספקת הגז הטבעי שלה לאירופה, אולם מעוניינת כעת להרחיב את פעילות בתחום הגז הטבעי הנוזלי גם לאסיה. שדות הגז של ישראל, הנמצאים סמוך לתעלת סואץ, עשויים להתאים לה היטב למטרה זו, אמרו המקורות.

עוד אמרו כי חברות תשתיות מאסיה עשויות אף הן לגלות עניין ברכישת נכסים חדשים בתחום הגז הטבעי הנוזלי, אולם עסקה עם ישראל עלולה להיות רגישה עבורן מבחינה פוליטית בשל לקוחות קיימים שיש לחברות אלו במזרח התיכון ובדרום מזרח אסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker