שווייץ הודיעה על החרפת הסנקציות נגד איראן - אך תמשיך לסחור עמה

למרות הודעת הקבינט השוויצי כי היא תקפיא נכסים של שמונה חברות איראניות, שווייץ תמשיך לרכוש נפט מאיראן ולקיים קשר עם הבנק המרכזי שלה "בשל חשיבותו לכלכלה"

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

למרות החרם שהטילו על איראן מרבית מדינות אירופה וארה"ב, שווייץ תמשיך לקיים עסקים עם הבנק המרכזי של איראן – כך אמר היום דובר מטעם משרד החוץ השווייצי.

ממשלת שווייץ החליטה היום על הרחבת הסנקציות נגד המדינה והקפאת חשבונות בנק של שמונה חברות איראניות, אך לאחר ההודעה על קבלת ההחלטה אמר הדובר, רודולף קריסטן, כי שווייץ תשאיר את דלתה פתוחה ליבוא נפט מאיראן. לפי הודעת הקבינט השוויצי, הבנק המרכזי של איראן הוחרג ולא הופעלו עליו סנקציות "בשל החשיבות שלו לכלכלת איראן. קריסטן אמר כי יבוא הנפט יימשך בשל החשיבות שלו לכלכלת איראן בפרט והמפרץ הפרסי בכלל.

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אדצילום: אי–פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הקבינט השווייצי אמר לאחר קבלת ההחלטה כי "הצעדים המגבילים מציבים את שווייץ בקו אחד עם מדינות אחרות", אך אנליסטים טוענים כי צעדה של שווייץ פוגע במאמצי החרם. "ההחלטה השווייצית שמאפשרת העברת כספים לבנק המרכזי של איראן חותרת תחת הסנקציות שמנהיגה ארה"ב", אמר לבלומברג היינריך מאטי, יועץ לעינייני המשבר באיראן. "חברות שבסיסן בשווייץ ירוויחו מהמהלך", הוסיף.

ב-24 במארס הודיע האיחוד האירופי כי בחל מיולי הוא אוסר על סחר נפט עם איראן במטרה להילחם בתוכניתה הגרעינית. ואולם איראן הודיעה בשבוע שעבר כי היא מפסיקה באופן מיידי את מכירת הנפט לגרמניה, יוון וספרד וכי היא תחרים 100 חברות אירופיות. לאחר ההודעה על הפסקת הסחר, אמר מחמוד אחמדיניג'אד, נשיא איראן כי "המערב מתכוון להטיל אמברגו על הנפט שלנו... לנו יש יתרות זהב ומזומן במידה מספקת, והמדינה תתנהל בלי בעיה גם אם לא נמכור חבית נפט אחת בשנתיים או שלוש הקרובות".

הנפט הגולמי מסוג ברנט הנסחר בלונדון יורד היום ב-1.5% למחיר 116.99 דולר לחבית. הנפט מסוג טקסס מתוק נסחר בירידות של 1.3% למחיר 102.84 דולר לחבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker