נשיא הבנק העולמי הנבחר: "צריך להקשיב לעניים במדינות המתפתחות"

ד"ר ג'ים יונג קים בראיון ראשון לאחר בחירתו לנשיא הבנק העולמי: "בכל העולם אנשים רוצים לראות צמיחה איתנה שתיצור משרות, במיוחד לצעירים"

כריסטיאן אמנפור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כריסטיאן אמנפור

CNN

<< "אנחנו צריכים להקשיב לשאיפותיהם של האנשים העניים ביותר במדינות המתפתחות, הקשבה היא מפעל החיים שלי" - כך אמר ג'ים יונג קים, נשיא אוניברסיטת דרטמות', שנבחר ביום שני לתפקיד נשיא הבנק העולמי, בראיון ראשון לאחר ההודעה על מינויו. קים, שיחליף ביולי את רוברט זליק כנשיא הבנק העולמי, העניק ראיון בלעדי לתוכנית הבכורה של "אמנפור" ששודרה ביום שני ב-CNN.

ג'ים יונג קיםצילום: רויטרס

קים, רופא אמריקאי ממוצא קוריאני, התראיין מלימה שבפרו, שם שהה בעת ההודעה על בחירתו. "אני כאן בפרו משום שכאן התחלתי לעבוד על מחלת השחפת. אך מה שראיתי כאן דומה מאוד למה שראיתי בסיור האחרון שלי, שבו ביקרתי במדינות מתפתחות עניות מאוד, מדינות משכבת הכנסה בינונית ואף מדינות מפותחות", סיפר קים, שבשבועות האחרונים ביקר במדינות כמו אתיופיה, סין, יפן, הודו וברזיל, במסגרת סיבוב לקידום מועמדותו לבנק העולמי.

"מה ששמעתי היה ברור מאוד בכל המדינות. האנשים בכל אחת מהמדינות האלו רוצים שהכלכלות שלהם ינועו בכיוון של צמיחה. הם רוצים, במיוחד במגזר הפרטי, צמיחה איתנה שתיצור משרות", אמר קים. "בכל המדינות שבהן ביקרתי, וגם בארצי, ארה"ב, צמיחה כלכלית שתיצור משרות, בעיקר לצעירים, צריכה להיות בעדיפות עליונה. וזו תהיה העדיפות העליונה שלי בבנק העולמי.

"דבר נוסף הוא שראיתי מדינות שבהן מיליארדי אנשים רוצים להצטרף למעמד הבינוני הגלובלי החדש. ישנם עדיין מיליארד אנשים שחיים בעוני מרוד", ציין קים, והוסיף כי הוא היה מעורב בקבלת יעדי המילניום (Millennium Development Goals) של האו"ם - שורת יעדים שזכו להסכמה בינלאומית ושמטרתם לצמצם את העוני בעולם. "אני עדיין חושב שיש לנו דרך ארוכה עד ל-2015 - תאריך היעד ליעדים האלה - בהוצאת אנשים מעוני וסיוע לאותם 5 מיליארד אנשים שרוצים להצטרף למעמד הבינוני העולמי", אמר.

סוגיה נוספת שאליה התייחס קים היא איכות הסביבה. "אני חושב שבבנק העולמי אנחנו צריכים לחשוב באמת ולהביט קצת קדימה, על נושאים חשובים כמו שינויי אקלים. עלינו להתכונן לכך שהבעיות שאנחנו מכירים יהיו גדולות יותר בעתיד. משום שהבנק העולמי עובד באופן מסורתי עם ממשלות באופן ישיר, השפעה גדולה בנושאים חוצי גבולות אלה, כמו שינויי אקלים, חייבת להיות בעדיפות גבוהה. עלינו להיות מוכנים לכך שהבעיות שאנחנו מכירים כיום יהיו גדולות יותר בעתיד".

בחירתו של קים לנשיאות הבנק העולמי היתה שנויה במחלוקת. המתחרה הבולטת שלו היתה שרת האוצר של ניגריה, נגוזי אוקונג'י-איוולה, שניסתה לערער על שליטתה המסורתית של ארה"ב בכס נשיאות הבנק העולמי. התומכים באוקונג'י-איוולה, בהם 39 בכירים לשעבר בבנק העולמי, טענו כי היא המתאימה ביותר לתפקיד. הם ציינו כי בחירת הנשיא אינה הוגנת, היות שהיא מבוססת על לאום ולא על כישורים, וקראו לקיים הליך בחירה פתוח ודמוקרטי. אוקונג'י-איוולה עצמה אמרה כי תפקיד הבנק המרכזי לדעתה צריך להיות יצירת משרות חדשות במדינות מתפתחות ומפותחות, בדגש על תעסוקת צעירים.

קים, שנשאל בראיון לגבי טענות אלה, סיפר כי שוחח עם אוקונג'י-איוולה. "שוחחנו, היא בירכה אותי והתחייבנו לעבוד באופן צמוד". הוא הוסיף כי הוא לא התמודד על התפקיד כאמריקאי. "אני מאוד גאה להיות אזרח אמריקאי, אך נולדתי בקוריאה, גדלתי בארה"ב, עבדתי באמריקה הלטינית ובאפריקה ועבדתי באו"ם ברמה גלובלית על איידס ונושאים אחרים", אמר קים, לשעבר בכיר בארגון הבריאות העולמי, שעבד במשך 25 שנים במדינות מתפתחות.

"השקעתי את כל חיי בעבודה בקהילות עניות. אתמול ביקרתי ברובע עני מאוד בפינה הצפונית של לימה, שם פגשתי פציינטים לשעבר ועובדים במערכת הבריאות הקהילתית לשעבר. דברים השתנו מאוד בקהילה הזאת במהלך הזמן. אך אני רוצה שהעולם יידע שזה היה מפעל החיים שלי. מפעל החיים שלי הוא להקשיב היטב. אני אנתרופולוג. הקשיבו טוב לשאיפותיהם של האנשים העניים ביותר במדינות המתפתחות ונסו למשוך את תשומת הלב של אנשים כמוני שברשותם גישה למשאבים, כדי להגשים את השאיפות האלה.

"בתקופה שבה אנשים לא חשבו שניתן לטפל באיידס באפריקה, אני התעקשתי שלא יגידו שאי אפשר לעשות דברים באפריקה. למעשה, טענתי שזוהי אחריות מוסרית לספק לאנשים שחיים עם הנגיף תמיכה שתאפשר להם לחיות חיים בריאים ופעילים.

"קשה לדמיין את הצמיחה הכלכלית שאנחנו רואים כיום באפריקה - עם התמיכה האירופית, התמיכה האמריקאית, תמיכת האו"ם והבנק העולמי, ולא פחות חשוב מכך, העבודה הקשה מאוד של האפריקאים בקהילות - אם לא היינו משקיעים כל כך באנשים בה. זה מה שעשיתי כל חיי, וזה מה שאמשיך לעשות".

התכנית "אמנפור" משודרת ברשת CNN מדי יום בשעה 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker