מה שאירופה עושה לעצמה זו התאבדות

ההתעקשות של מנהיגי אירופה להמשיך בצעדי הצנע תרסק את כלכלת היבשת

בסוף השבוע דיווח "ניו יורק טיימס" על תופעה הולכת ומתפשטת באירופה: "התאבדות בצל המשבר הכלכלי" - אנשים ששמים קץ לחייהם מתוך הייאוש הגובר לנוכח האבטלה וכישלון המגזר העסקי. זה היה סיפור קורע לב. אבל אני בטוח שאני לא הקורא היחידי, בייחוד בקרב כלכלנים, התוהה אם הסיפור הגדול יותר אינו נוגע למצוקה של אנשים יחידים, אלא עוסק בהחלטה הצלולה של מנהיגי אירופה לבצע התאבדות כלכלית ליבשת כולה.

רק לפני כמה חודשים חשתי תקווה מסוימת בנוגע לאירופה. אמנם רק בסתיו האחרון ניצבה אירופה על סף קריסה פיננסית, אך הבנק המרכזי של אירופה (ECB) - המקבילה האירופית לבנק הפדרלי של ארה"ב - ניגש להציל את היבשת. הוא הציע לבנקים האירופים קו אשראי זול ובלתי נדלה, כל עוד הם יעמידו את האג"ח הממשלתיות כעירבון. המהלך הזה תמך ישירות בבנקים ובאופן עקיף גם בממשלות, ושם סוף לפאניקה.

השאלה אז היתה אם הצעד הנועז והיעיל הזה יהיה תחילתה של חשיבה מחודשת בקרב מנהיגי אירופה - אם הם ידעו לנצל את מרחב הנשימה שיצר ה-ECB כדי לשקול מחדש את המדיניות שדירדרה את היבשת למצב הנוכחי - יישום צעדי צנע חריפים על המדינות עתירות החוב. אבל הם לא. במקום זה, הם רק הכפילו את המדיניות שכשלה. וזה נהיה קשה יותר ויותר להאמין שיש משהו שיוכל לגרום להם לשנות כיוון.

פול קרוגמןצילום: בלומברג

אירופה צברה מספר שנות ניסיון עם יישום של צעדי צנע חריפים, והתוצאות היו בדיוק כפי ששר ההיסטוריה צפה: תכניות כאלה דוחופות כלכלות חלשות לעבר מיתון עמוק יותר. ומשום שמשקיעים בוחנים את המצב הכלכלי של המדינה באמצעות הערכת יכולתה לפרוע את חובותיה, תכניות הצנע לא הוכיחו עצמן אפילו כמסייעות בהפחתה של עלויות מימון החובות.

אם מנהיגי אירופה באמת רוצים להציל את גוש היורו, עליהם לבחון כיוון אחר. האלטרנטיבה העומדת בפניהם ברורה למדי: אירופה חייבת לאמץ מדיניות רשמית של הרחבה מוניטרית, במחיר של אינפלציה גבוהה יותר. לאירופה דרושה גם מדיניות פיסקלית הדוקה יותר, כמו למשל העברה של תקציבים גרמניים שיוכלו לרכך את הצנע בספרד ובמדינות אחרות בפריפריה הנאבקות במשבר החוב. אפילו במקרה זה, מדינות אלה יעמדו בפני כמה שנים קשות, אך לפחות יהיה בכך סימן להתאוששות.

בינתיים, קשה שלא לחוש מידה של ייאוש: במקום להודות שהם טעו, מנהיגי אירופה מתעקשים להשתמש באותם כלים, ונראים נחושים להפיל את כלכלת היבשת - ועמה את אזרחיה - מצוק גבוה. את המחיר ישלם העולם כולו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ