קולומביה עמלה על תדמיתה - ומאבטחי אובמה הסתבכו בשערוריית מין

הכותרות מפסגת מנהיגי יבשת אמריקה בקרטחנה, התמקדו בשערוריית הזנות במקום בפסגה עצמה ■ התושבים: "קולומביה זה לא רק זונות, סמים ואלימות – אלא הרבה יותר מכך"

לוגו רויטרס
רויטרס

בעודו מעטר את השער של גיליון מגזין "טיים" האחרון, ומכריז על הישגי קולומביה בתחום הבטחוני, הנשיא חואן מנואל סנטוס קיווה כי פסגת האמריקות תציג את הפנים המודרניות של קולומביה.

במקום זאת, הסיקור התקשורתי של פסגת יותר מ-30 מנהיגים מצפון ודרום אמריקה, התמקד בשערוריית מין לאחר שחברים בצוות האבטחה של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נתפסו עם זונות בקרטחנה העתיקה.

לתאר שגרת חיים. מתוך הסרט "זונה"

התקרית, שהובילה לשליחת 11 סוכנים חשאיים בחזרה לארה"ב והשעייתם של 5, העלתה את חמתם של קולומביאנים הגאים במאמץ מדינתם להפוך לשחקנית מרכזית בכלכלה האזורית. "קולומביה זה לא רק זונות, סמים ואלימות – זה הרבה יותר מכך", אומרת מריה פרננדה מרטינז, תיירות קולמביאנית בת 35 שהגיעה לחופשה בקרטחנה. "יש דברים הרבה יותר טובים להראות לעולם", הוסיפה.

חיילים ועובדים אמריקאיים התומכים במאבקה של קולומביה בקרטלי הסמים ובמורדים המרקסיסטים, כבר היו מעורבים בעבר בשערוריות מין באזורים כפריים באזור בסיסים צבאיים. מאבק בן עשור נגד המורדים וקרטלי הקוקאין איפשר לקולומביה להתחיל להיפטר מתדמיתה הבינלאומית כמדינת פשע ואלימות. "הקאמבק הקולמביאני", הגדיר "טיים" את התהליך בגיליון האחרון.

עם זאת, כותרות סוף השבוע היו מחמיאות פחות. "הסיקור התקשורתי היחיד של הפסגה הוא שערוריית הגרינגוס והזונות", אמר דיפלומט קולומביאני באירופה שביקש להיוותר בעילום שם, "כמה מביש". פרטי הפרשה נחשפו בעוד מנהיגי המדינות החלו לדון בנושאים רציניים כמו מחסומי סחר, קובה והמלחמה בסמים. "הפסגה הפכה להסחת דעת מגוחכת בתקשורת, במקום לפגישה רצינית של נשיאים", אמר קרלוס גוויריה, לשעבר מועמד האופוזיציה לנשיאות קולומביה.

מקור במשטרה המקומית אמר כי הפרשיה נחשפה כאשר האמריקאים הביאו עימם מספר זונות בחזרה למלון על החוף בו אמור היה אובמה לשהות עם הגעתו. לפחות אחד מחברי צוות האבטחה הציג את התג שלו, ודרש כי צוות המלון יתיר לו להשאיר את אחת הזונות עימו. הזנות בקולומביה חוקית באזורים מוגדרים, אך היא מתרחשת גם הרבה מחוצה להם.

תושבי קרטחנה, שקיוו להציג תדמית של חום וקבלת אורחים לעולם, הביעו את מורת רוחם. "זה קושר את קרטחנה לזנות, וזה לא הוגן", אומרת מריה קונסואלו אורטגה, בת 33, העובדת בחנות ברובע הקולוניאלי בעיר. "איך אפשר לשכוח את זה עכשיו, כשזה קשור לאובמה?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker