איך מבריחים סמים במקסיקו? מפרסמים מודעות דרושים

אנשים שנענים להצעות עבודה תמורת 500 דולר להעברת מכונית מעבירים ללא ידיעתם סמים המוסתרים ברכבם

לוגו רויטרס
רויטרס

מודעות דרושים במקסיקו מציעות 500 דולר עבור משימה פשוטה - להסיע מכונית לקליפורניה בשליחות עבור "ארגון עסקי חשוב". אך הבוס החדש עשוי להיות קרטל סמים, ומשלוח עשוי להיות לא מסמכים חיוניים או כסף, אלא סמים בלתי חוקיים. ייתכן כי במכונית מוסתרים מריחואנה, קוקאין ומתאמפטאמינים שאם יתגלו על ידי רשויות אכיפת החוק בארה"ב ובמקסיקו, עשויים להנחית את הנהג בכלא לשנים ארוכות.

התרמית הזו הצליחה להפיל יותר מ-40 אנשים בפח מאז תחילת השנה שעברה - וזה כולל רק את מי שנעצרו במעברי הגבול מטיחואנה. מבריחי הסמים הבלתי מודעים מספרים לחוקרים משני צידי הגבול את אותו הסיפור: הם השיבו למודעות דרושים בטיחואנה, ופשוט ביצעו את המשימה שהוטלה עליהם.

"הם מגייסים אנשים אלה עבור משרות חוקיות לכאורה, כשליחים, אנשי מכירות, נהגים להעברת רכבים, או מעבירי כספים", אומר אלפרדה ארנאס, ממשטרת באחה קליפורניה במקסיקו. "כשהם חוצים את הגבול, כלי הרכב שלהם עמוסי סמים", הוסיף.

התרגיל החדש של הקרטלים זוהה לראשונה על ידי רשויות המכס וההגירה האמריקאיות בתחילת השנה שעברה, לאחר גל מעצרים במעברי הגבול סן איסידרו ואוטאי מסה. אך מודעות דרושים המחפשות אחר נהגים ממשיכות עוד להופיע, נכון לשבוע שעבר.

"באחד המקרים, גבר שתפסנו אמר לנו כי אשתו התעקשה שיבצע חיפוש במכונית לפני שיעבור את הגבול, אך כי לא חיפש במיכל הדלק, ושם הסתירו המבריחים את הסמים", מספר פקח המכס וההגירה לסטר הייס. "לעתים קרובות אנשים בוחרים שלא להסתכל. אנשים שיודעים שזה לא נשמע הגיוני, אבל מניחים שכמה שפחות ידעו, כך מוטב", הוסיף.

במקרים מסויימים, הנהגים המבוהלים סיפרו כי הובטחה להם עבודה בקליפורניה אם יסיעו לשם את המכונית, מספרת מילי ג'ונס, סוכנת מיוחדת אחראית ברשות המכס וההגירה. ברגע שהגיעו לארה"ב, נאמר להם כי לא קיבלו את העבודה, וקיבלו תשלום על הותרת הרכב במקום.

הצעת משרות לנשים וגברים דוברי ספרדית ואנגלית עם דרכונים אמריקאיים, היא רק השיטה האחרונה בה מנסים קרטלי הסמים לשטות ברשויות. קרטלי הסמים החזקים בטיחואנה מנסים להבריח סמים בשווי מיליארדי דולרים דרך מעברי גבול, מנהרות נסתרות ודרך הים, כאשר מדי פעם הם מוצאים דרכים חדשות לעקוף את משטרת הגבולות.

בשנה שעברה חשפה המשטרה הפדרלית באל פאסו, טקסס, קרטל ששיכפל מפתחות למכוניות של נוסעים שחצו תדירות את הגבול מסיודד חוארז במקסיקו לעבודה או ללימודים באל פאסו. מבלי ידיעת בעלי המכוניות, פעילי הקרטל פתחו את תא המטען שלהם, והעמיסו אותם בשקי מריחואנה, אותם התכוונו לפנות ברגע שהמכונית תחצה את הגבול. תכנית זו הובילה למעצרו של נאשם אחד.

בניסיון לצמצם את המענה למודעות הדרושים במעבר מטיחואנה לסן דייגו, רשויות המכס הציבו מודעות בספרדית באותם עיתונים המשמשים את קרטלי הסמים: "אזהרה: מבריחי סמים מפרסמים מודעות דרושים לנהגים על מנת לחצות את הגבול לארה"ב. אל תיפלו קורבן למלכודת המבריחים", נאמר באחת המודעות, שרשות המכס מפרסמת למשך חודש, בעלות של 2,000 דולר.

בנוסף לאזהרה, מפרסמת הרשות גם מספר טלפון ואתר אינטרנט לפניות. "נשלם תמורת מידע על האופן שבו הם עושים זאת, ואנו מקווים לשמוע מאנשים שהחליטו לא לקבל את הצעת העבודה, כיוון שמשהו בה נשמע להם מוזר", אמרה לורן מק, דוברת רשות המכס וההגירה.

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker