המלחמה בסמים יצרה אומה של אסירים

בארה"ב חיה 5% מאוכלוסיית העולם ו-25% מאוכלוסיית האסירים שבו

CNN
פריד זכריה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לפט רוברטסון, הכומר הבכיר של הימין הדתי בארה"ב, היו כמה דברים מפתיעים לומר על סמים לפני כמה ימים. "אני באמת מאמין שעלינו להתייחס למריחואנה באותה הדרך שבה אנחנו מתייחסים למשקאות אלכוהוליים", אמר רוברטסון בראיון. "מעולם לא השתמשתי במריחואנה ואיני מתכוון להתחיל, אבל זה אחד הדברים שאני חושב שהמלחמה בהם פשוט נכשלה".

הסיבה שבגינה רוברטסון תומך בלגליזציה של מריחואנה היא שהמאבק בה יצר בעיית כליאה בארה"ב, שהיא הרבה מעבר למה שאמריקאים יכולים לדמיין. "זה יצא לגמרי משליטה", אמר רוברטסון. "בתי כלא נהפכים לצפופים יותר ויותר עם אסירים צעירים שהורשעו בעבירות סמים. העונשים שניתנים מקסימליים - חלק מהם יכולים לקבל 10 שנים על אחזקת ג'וינט. זה פשוט לא הגיוני".

צילום: יוטיוב

הוא צודק: מספר האמריקאים הנתונים במאסר בפועל או על תנאי הוא 7.1 מיליון איש - יותר מכל אוכלוסיית מסצ'וסטס, למשל. אדם גופניק כותב ב"ניו יורקר": "בסך הכל נמצאים במאסר בפועל או על תנאי בארה"ב יותר אנשים מאשר בגולאגים בבריה"מ תחת סטאלין בשיא התפוסה".

אין אפילו מדינה אחת שמתקרבת לשיעור האסירים בארה"ב. יש לנו 760 סוהרים על כל 100 אלף תושבים. ברוב מדינות אירופה היחס נמוך פי שבעה מבארה"ב. אפילו למדינות שבצמרת הרשימה, כמו פולין וברזיל, יש רבע מהאסירים שיש לארה"ב.

אם אתם חושבים שזהו היבט מסוים של תרבות "המערב הפרוע" של ארה"ב, אתם טועים. ב-1980 היה שיעור הכליאה של ארה"ב רבע מכפי שהוא כיום. מה שהשתנה הוא המלחמה בסמים והתרבות המטופשת של חוקים שיצרה עונשים עבור כל דבר ושום דבר. אם אינכם מאמינים לי, שמעו את רוברטסון. הנה ציטוט:

"בארה"ב חיה 5% מאוכלוסיית העולם ו-25% מאוכלוסיית האסירים בעולם. יש לנו יותר מ-3,000 פשעים פדרליים שונים, ובכל פעם שהדמוקרטים מעבירים חוק - ולא אכפת לי למה הוא קשור - הם מצמידים לו עונש מאסר. הם חושבים שאין דרך שבה אנשים ישמרו על חוק אלא אם הם יידעו שהפרתו תוביל לבית הסוהר. כך יש לנו בתי כלא מפוצצים באנשים שעברו עבירות צווארון לבן".

הכסף שמדינות בארה"ב הוציאו על בתי כלא זינק בשני העשורים האחרונים לפי שישה מתקציבי ההשכלה הגבוהה שלהן. ב-2011 הוציאה קליפורניה 9.6 מיליארד דולר על בתי כלא, לעומת 5.7 מיליארד דולר על השכלה גבוהה. מאז 1980 הקימה קליפורניה קמפוס חדש אחד בלבד, לעומת 21 בתי כלא. המדינה מוציאה על סטודנט 8,867 דולר בשנה. על אסיר היא מוציאה 50 אלף דולר.

מדוע זה קורה? בתי כלא הם תעשייה כלכלית גדולה. רובם מופעלים על ידי חברות פרטיות. יש להם לוביסטים בעלי עוצמה והם קנו את רוב הפוליטיקאים במדינות השונות. בינתיים, המדינות האלה פושטות רגל ויוצרות מעמד חסר זכויות של אסירים שלעולם לא יצוידו בכלים הנכונים לחיים פרודוקטיביים.

מעולם לא חשבתי שאומר זאת, אבל שאלוהים יברך אותך, פט רוברטסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker