הסנקציות נגד איראן וסוריה הפילו את הדינר העיראקי

עיראק הפכה למקור מרכזי לרכישת דולרים על ידי אזרחי סוריה ואיראן

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בדוכן החלפת הכספים של עלא ראדהי במרכז בגדאד, לוח המציג את שער החליפין של דינר עיראקי לדולר מראה שלושה סימני שאלה ליד המחיר. במשך שבועות ארוכים, עסקים עיראקיים מדווחים כי הם מתקשים להתמודד עם תנודתיות הולכת וגדלה של הדינר, בעקבות הסנקציות שהוטלו על שכנותיה איראן וסוריה, וחוסר היציבות הפוליטית בעיראק עצמה. "המחיר משתנה כל כך מהר", אומר רדהי, בסופרו חבילת דינרים בדלפק הדוכן, "ולכן איני יכול לכתוב שער קבוע".

הבנק המרכזי של עיראק החיל החודש צעדים חדשים להגבלת הביקוש לדולר, לאחר זינוק במכרזים שלו, כיוון שסוחרי מט"ח מקומיים רכשו דולרים במטרה למכור אותם הלאה לאיראן ולסוריה. במאמץ לבלום את בריחת הדולרים מעיראק, הבנק המרכזי הידק את הרגולציה, והגביל את המשתתפים במכרזים. הבנק המרכזי גם העלה את מחיר הדינר במכרזים ל-1,166 דינר לדולר, לעומת שער קודם של 1,170 דינר לדולר. סוחרים המשתתפים במכרזי מטבעות נדרשים כיום להשתייך ללשכת המסחר העיראקית, ולשם כך עליהם לקבל רשיון ממשרד הסחר העיראקי.

אך ההגבלות של הבנק המרכזי הורידו את ערך המטבע האמריקאי בשוק המקומי, מה שמכביד על עסקים מקומיים הנסמכים על דולרים לייבוא מוצרים זרים. "זו הפעם הראשונה בה נרשמה עלייה שכזו – זה בהחלט משפיע על האזרחים, כיוון שאנשים סוחרים בדולרים", אמר אבו מוחמד, עובד ציבור שמכר 300 דולרים לפי שער של 1,280 דינר לדולר אצל חלפן כספים. הוא רכש דולשים במחיר 1,240 דינר לדולר לפני פחות מחודש.

בגדאדצילום: רויטרס

סוחרי מט"ח אומרים כי השוק הגיע למבוי סתום. "אנשים אומרים שהם לא רוצים למכור דולרים, כי הדולר עוד עשוי להתחזק, בעוד אחרים אומרים כי הם לא רוצים לרכוש אותו, כיוון שערכו עשוי לרדת", אומר רדהי.

עיראק מתאוששת מעשורים של מלחמות וסנקציות, וכלכלתה עדיין מאוד ריכוזית – אחת התלונות העיקריות של משקיעים זרים שמתחילים להיכנס אליה. הנפט אחראי לכ-95% מהכנסות הממשל. אך כאשר הסנקציות על איראן וסוריה מחריפות, עיראק הופכת למקור חשוב לדולרים עבורן, בעוד אזרחיהן מבקשים מטבע יציב, לעומת המטבעות הצונחים בהן. הבנק המרכזי טוען כי יתרות המט"ח הגדולות שלו, שעלו לשיא של 60 מיליארד דולר הודות למחירי הנפט הגבוהים, יגנו על המערכת הפיננסית של עיראק מנזק. אך הוא מציין כי המהלכים האחרונים דרושים על מנת להכניס משמעת לשוק המקומי. "אנחנו לא רוצים שכסף יעבור למימון טרור או הלבנת הון", אמר בכיר בבנק המרכזי, מודהר קאסם, לרויטרס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker