ארה"ב מנסה להתמודד עם ההתמכרות שלה למשככי כאבים

לאחר גידול פי 4 בשימוש באופיואידים בעשור האחרון, רגולטורים מנסים להפחית את השימוש בתרופות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משככי כאבים חזקים, ממשפחת האופיואידים, מהווים את משפחת התרופות במרשם הנפוצות ביותר בארה"ב. בעשור האחרון גדל מספר המרשמים לאופיואידים החזקים ביותר פי 4. כעת גוברים החששות כי השימוש בהם נפוץ מדי, כאשר המחקר על שימוש ארוך טווח בהם מזערי.

מומחים חוששים מהשימוש במשככי כאבים חזקים כמו אוקסיקונטין כבר זמן רב, בשל ניצולם הנרחב על ידי בני נוער ואחרים למטרות בידור. אך כעת החששות נוגעים לא רק לשימוש לרעה בתרופות, אלא גם לשימוש הנחשב עד כה ללגיטימי: כטיפול לכאבים ארוכי טווח כתוצאה מפציעות גב, דלקות פרקים וגורמים אחרים. "הרופאים רושמים משככי כאבים כאילו אין מחר", אומר ד"ר ריצ'רד צ'פמן, מנהל מכון מחקר הכאב באוניברסיטת יוטה.

וויטני יוסטוןצילום: רויטרס

מחקרים קושרים את השימוש במשככי כאבים למגוון סיכונים: הפרעות שינה, ייצור הורמונים מופחת, ובקשישים, יותר נפילות ושבירת מפרקי ירך. המקרים החמורים ביותר הם של מנות יתר קטלניות. נתונים מראים כי מאות אלפי מטופלים בארה"ב מקבלים מינונים שעשויים להיות מזיקים. ואף שאין ספק כי התרופות מסייעות למטופלים רבים וכי מרבית הרופאים רושמים אותן בצורה אחראית, גוברת ההתנגדות לשימוש היתר הגובר בהן.

מומחים טוענים כי רופאים לעתים קרובות מותירים מטופלים על משככי כאבים למשך שנים, וכי מטופלים יכולים לפתח תלות פסיכולוגית קשה בהם, שמשקפת התמכרות. משפחת האופיואידים כוללת את הרכיבים הפעילים הידרוקודון, פנטניל, מתאדון ואוקסיקודון.

אך שינוי הרגלים נושנים אינו פשוט - הן לרופאים והן למטופלים. המאמץ הגדול ביותר בארה"ב למאבק בתופעה מתבצע במדינת וושינגטון, שם מחוקקים החילו דרישות חדשות כי רופאים הרושמים מינונים גבוהים של אופיואידים יופנו למומחי כאב אם כאביהם אינם פוחתים. עוד לפני כניסת התקנות החדשות לתוקף, רופאים מסויימים הפסיקו לטפל בכאבים במטופלים. כריסטין לינק, בת 50, אמרה כי כמה רופאים סירבו לחדש את המרשם שלה למשככי כאבים שנטלה בשל מחלת מפרקים ניוונית. "אני סובלת, ואני יודעת שאיני היחידה", היא אומרת.

הרגולטור הפדרלי - המרכז למניעת ובקרת מחלות (CDC), קורא לרופאים להשתמש באופיואידים בצורה מושכלת, בהצביעו על זמינותם הרבה בשוק השחור ועל הגידול במיתות כתוצאה ממנות יתר. ב-2008 מתו 14,800 אנשים כתוצאה מנטילת משככי כאבים במרשם.

השימוש באופיואידים לטיפול ארוך-טווח בכאבים כרוניים הוא חדש באופן יחסי. עד לפני 15 שנה, משפחת התרופות שימשה בעיקר לטיפול לאחר ניתוח או לטיפול בסרטן ובחולים סופניים. אך עקב הצלחתם בתחומים אלה, מומחי כאב טענו כי ניתן להשתמש בהם גם לטיפול בכאבים כרוניים ללא חשש להתמכרות. במקביל, חברות התרופות החלו לשווק אופיואידים חדשים יותר כמו אוקסיקונטין, בהם ניתן להשתמש במינונים גדולים יותר לעומת משככי כאבים מסורתיים. מכירות משככי הכאבים בארה"ב הגיעו ל-8.5 מיליארד דולר ב-2011, לעומת 4.4 מיליארד דולר ב-2001, לפי חברת הייעוץ IMS הלת'.

בנוסף, המינונים שרופאים רושמים למטופלים הלכו וגדלו עם השנים. רופאים מגדילים מינון לעתים קרובות כיוון שמטופלים מפתחים עמידות לתרופות. לטענת מומחי כאב, הגדלת המינון אפשרית, כל עוד רופאים עוקבים אחר השיפור במצב המטופלים. אך נתונים מעידים כי רופאים אינם מבצעים מעקב מסודר, אלא פשוט רושמים עוד ועוד תרופות. לדברי מומחים, השימוש המרובה במשככי כאבים מסתיר את הגורם הבסיסי לבעיות לעתים, במקום לטפל בהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker