הדולר מזנק בעקבות פרוטוקול הבנק הפדרלי; הזהב יורד מ-1,650 דולר

הדולר מוסיף 1% מול הין ומתחזק ב-0.5% מול היורו לאחר שהבנק הפדרלי צינן את הציפיות לתמריצים נוספים

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הדולר מחק את הירידות מול היורו ומזנק מול הין היפני ומרבית המטבעות המרכזיים בעולם, לאחר שפרוטוקול ישיבת הבנק הפדרלי בארה"ב הראה כי הבנק המרכזי מתכוון להימנע מנקיטת צעדים מוניטריים מרחיבים נוספים, אלא אם כן תחול הרעה במצב כלכלת ארה"ב.

צילום: אי-פי

הדולר מתחזק ב-0.5% מול היורו לשער של 1.3256 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר כבר נחלש לרמה של 1.3368 דולר ליורו - השער הנמוך ביותר מול המטבע האירופי מאז ה-29 בפברואר. הדולר מתחזק ב-0.9% מול הין היפני לרמה של 82.8 ין לדולר. היורו מתחזק ב-0.3% מול הין לשער של 109.59 ין ליורו. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.5% לרמה של 79.29 נקודות לעומת רמה של 78.85 נקודות לפני פרסום פרוטוקול ישיבת הבנק הפדרלי.

"הדולר מתחזק מכיוון שהשוק מפסיק לתמחר, ובצדק, את הציפיות להרחבה כמותית נוספות שעד כה תומחרה בשוק", אמר ריי אטריל, ראש אסטרטגיית מטבע בבנק BNP פאריבה, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "כל מי שקיווה לאיתות חזק על כך שהסיכויים להרחבה כמותית נוספת גדולים יותר מהסיכויים לכך שהיא לא תתבצע, התאכזב קשות", הוסיף.

מחיר הזהב צונח בעקבות פרסום פרוטוקול הבנק הפדרלי. במסחר האלקטרוני בניו יורק נופל מחיר החוזים על הזהב למסירה ביוני בקרוב ל-2% אל מתחת לרמה של 1,650 דולר לאונקייה. החוזים יוני נסגרו במחיר של 1,672 דולר לאונקייה, ירידה של 0.5%, בשעות המסחר הרגילות בבורסת הסחורות של ניו יורק, אשר נסגר לפני הודעת הבנק הפדרלי.

הבנק הפדרלי יימנע מנקיטת צעדים מוניטריים מרחיבים נוספים אלא אם כן התאוששות כלכלת ארה"ב תאבד מתנופתה או לחילופין שהאינפלציה תתמתן לרמה נמוכה יותר מהיעד של 2%. כך לפי פרוטוקול ישיבתה האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שהתקיימה ב-13 במארס - ישיבה שבסופה שב והעריך הבנק המרכזי כי יידרש להותיר את הריבית ברמה נמוכה באופן חריג עד שלהי שנת 2014.

"כמה מחברי הוועדה העריכו כי יהיה צורך בתמריצים נוספים במקרה שהכלכלה תאבד מתנופתה או שהאינפלציה תישאר מתחת לרמה של 2%", נכתב בפרוטוקול הישיבה. ככלל, הפרוטוקול מצביע על תחושת דחיפות פחותה בקרב בכירי הבנק המרכזי לנקוט בצעדים מוניטריים מרחיבים נוספים לעומת הישיבה הקודמת שנערכה בינואר. באותה ישיבה, מספר חברים בועדה העריכו כי התנאים הכלכליים הנוכחיים עשויים לחייב רכישות אג"ח נוספות, אולם בישיבה שנערכה בחודש שעבר, עמדה זו הוחלפה בהערכה לפיה יהיה מקום לצעדים הללו רק במקרה של הרעה בתנאים הכלכליים.

בתחילת שנת 2012, העריכו מרבית הכלכלנים כי הבנק הפדרלי יבצע סבב נוסף של הרחבה כמותית באמצע שנת 2012, אולם ככל שהשתפרו הנתונים המקרו כלכליים שפורסמו בארה"ב, נדחק המועד בו העריכו האנליסטים כי צפויה הרחבה כמותית נוספת רחוק יותר אל העתיד.

עוד עולה מפרוטוקול הישיבה שפורסם היום כי בכירי הבנק הפדרלי העריכו כי מצב הכלכלה השתפר במעט, אולם הם לא הכניסו שינויים משמעותיים בתחזית הכלכלית. בתחום שוק העבודה, שהפגין באחרונה סימני שיפור, מספר בכירים בבנק הפדרלי העריכו כי קיים חשש כי מגמת השיפור תתפוגג בהמשך השנה. בפרוטוקול הישיבה של חודש שעבר נכתב כי רמת האבטלה עודנה גבוהה, למרות השיפור שנרשם באחרונה בשוק העבודה.

דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker