עסקות חשאיות ושליטה בבנקים: הכירו את בני הזוג המובילים את כלכלת יוון

המקרה של בני הזוג סאלאס, השולטים בבנק הרביעי בגודלו ביוון, מדגים את היעדר השקיפות במגזר הפיננסי במדינה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

הוא מרצה לכלכלה שעומד מאחורי בנק קטן שרכב על הפריחה היוונית על מנת להפוך לחברה ציבורית גדולה עם תיק הלוואות בהיקף של יותר מ-35 מיליארד יורו. היא אשתו, האחראית על חסויות הבנק למוזיאונים ולאמנויות, ומייעצת לו בנוגע לאחריות חברתית תאגידית.

צילום: בלומברג

מיכליס סאלאס, יו"ר פיראוס בנק, הרביעי בגודלו ביוון, וסופיה סטייקו, הם זוג רב עוצמה ביוון, סמלים לשנות הצמיחה המהירה של המדינה מאז הצטרפותה לגוש היורו ב-2001. אך מבחינה של מסמכים ציבוריים, בהם דו"חות פיננסיים ורשומות נדל"ן, עולה כי בני הזוג ככל הנראה גם משקפים את היעדר השקיפות והמינהל התקין העומדים ביסוד הבעיות הפיננסייות של יוון.

לבנקים היווניים יוזרמו בקרוב 30-50 מיליארד יורו במסגרת חבילת החילוץ השנייה ליוון מצד קרן המטבע הבינלאומית (IMF) והאיחוד האירופי. אנליסטים מעריכים כי פיראוס יקבל במסגרת חילוץ זה 3-3.5 מיליארד יורו.

סאלאס מונה לראשות פיראוס על ידי הממשל היווני לפני 21 שנים, בטרם הבנק הופרט. הוא מחזיק ב-1.5% מהבנק, שמנייתו צנחה ב-97% מאז שיאה ב-2007. אך סאלאס, אשתו ושני ילדיו גם ניהלו סדרת חברות השקעה פרטיות, שלפי דיווחים לציבור סגרו עסקות נדל"ן בהיקף מיליוני יורו מול פיראוס - עסקות עליהן לא דווח לבעלי המניות.

חברות אלה רכשו נכסים באזורים אמידים באתונה וסביבותיה באמצעות הלוואות מפיראוס, ולאחר מכן השכירו לפחות 7 מהבניינים בחזרה לבנק, שהשתמש בהם כסניפים. פיראוס גם רכש נכסים מהחברות ומימן רכישות אחרות מהן.

עם העסקות החריגות ביותר נמנתה מכירה של 3 נכסים שונים לפיראוס באפריל 2006, על ידי 3 אנשי עסקים שונים. לפי רישומי נדל"ן, כל אחד מאנשי העסקים רכש נכס במחיר מציאה מהחברות המשפחתיות, ולאחר מכן מכר אותם לפיראוס במחיר כפול ויותר. על הנייר, עסקות אלה הניבו רווח של 160% במזומן עבור אנשי העסקים - כמעט 6 מיליון יורו - תוך 3 שבועות. לדברי מומחי נדל"ן ומס ביוון, דפוס שכזה לרוב משמש בתכניות העלמת מס מורכבות. עסקות אלה הן חוקיות אם כל המס עליהם משולם. אך אחד מאנשי העסקים שהוזכרו, אמר לרויטרס כי שמו נוצל ללא ידיעתו, וכי "מעולם לא החזקתי בנכס באתונה". פיראוס וסאלאס סירבו למסור תגובה על העסקות.

"זה כלום לעומת מה שהיה קורה בתקופה ההיא", אמר איש עסקים שהיה מעורב בניהול אחת החברות המשפחתיות של סאלאס, על עסקות הנדל"ן. "זה לא הוגן להגביל את המחקר לסאלאס ופיראוס. כל מי שפעיל בעולם העסקים יודע כי בנקים אחרים השתמשו בתרגילים דומים, על מנת לעשות דברים חמורים בהרבה מקנייה ומכירה של סניפי בנקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker