כך היתל קדאפי במערב: ארגון מוסלמי הומניטרי מימן קבוצות טרור

"הקהילה המוסלמית העולמית" (WICS) היתה הפנים המחייכות של משטר קדאפי, עם הטפה לאיסלאם מתון וטיפוח דיאלוג נוצרי-מוסלמי; אך מתחת לפני השטח הועברו כספים לקבוצות טרור קיצוניות שעסקו בתכנון פיגועים בקנדה וארה"ב

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שליט לוב לשעבר מועמר קדאפי היה ידוע, מעבר להיותו רודן חסר עכבות ובעל אישיות אקסצנטרית על גבול הביזאר, גם כמי שניסה בשלהי שלטונו להראות צד מפויס יותר כלפי המערב.

מועמר קדאפיצילום: אי פי

כעת נחשפים פרטים רבים על "הקהילה המוסלמית העולמית" (The World Islamic Call Society (WICS, רשת עולמית מהגדולות בעולם של מרכזים מיסיונרים מוסלמים, אותה מימן קדאפי ועליה פרס חסות. היא היתה הפנים המחייכות של משטר קדאפי, והעולם חייך אליה חזרה.

WICS שלח את אנשיו לבנות מסגדים ולספק סיוע הומניטרי ברחבי העולם. הוא העניק לסטודנטים עניים השכלה חינם באוניברסיטה, בלימודי דת, פיננסים ומדעי המחשב. המיסיונרים של הארגון חצו את אפריקה כדי להטיף לגירסה מתונה של האיסלאם, כחלופה לתנועת הואהביה השמרנית והמחמירה שסעודיה מקדמת כבר שנים.

הארגון זכה לאישור בחלונות הגבוהים של המערב. הותיקן כלל אותו בין שותפיו לדיאלוג מוסלמי-נוצרי ושני האפיפיורים האחרונים אירחו את מזכ"ל הארגון. הארכיבישוף של קאנטרברי וראש הכנסייה האנגליקנית, רואן וויליאמס, ביקר במרכז WICS בלוב והעביר בו הרצאה. בשנה שלאחר מכן ציינה בסיפוק מחלקת המדינה של ארה"ב כיצד סייע הארגון לעובדים זרים מהפיליפינים להקים כנסייה בלוב.

אך לארגון WICS היה גם צד אפל, שרק לעיתים רחוקות קיבל חשיפה. באפריקה רחשו שמועות במשך שנים כי אנשי הארגון מעבירים כספים לפוליטיקאים ולקבוצות מורדים. ב-2004, מנהיג אמריקאי מוסלמי הורשע במזימה להתנקש בנסיך הסעודי, לאחר שמומן חלקית בידי WICS. ב-2011 פשטו הרשויות על משרדי הארגון בקנדה לאחר שגילו כי ראש הסניף העביר כספים לקבוצה קיצונית שניסתה לבצע הפיכה בטרינידד וטובאגו ב-1990 ושמה נקשר לתיכנון פיגוע בשדה התעופה קנדי בניו יורק ב-2007.

כעת, עם הסתלקותו של משטר קדאפי, ניתן לחבר את רסיסי המידע לתמונה מלאה של הארגון הדו-פרצופי. מראיונות עם כ-35 עובדי ארגון בהווה ובעבר, פקידי מדינה לוביים, מנהיגי דת, גולים ומומחים ליחסי לוב עם המערב, ניתן להבין כיצד הזרוע הזאת של משטר קדאפי ניהלה משחק כפול במשך עשרות שנים.

אולם מנהיגיה החדשים של לוב, אותם אלה שנלחמו בחירוף נפש נגד משטר הדיכוי של קדאפי שנמשך 42 שנים, מעוניינים לשמור על WICS, בלי יוצא מן הכלל. הם טוענים שהם יכולים להפריד בין בין הפעילות הדתית ובין המשחקים המלוכלכים ששיחק הארגון, ולהפוך אותו לקרן צדקה דתית לגיטימית – וכלי חיובי במשטר הלובי העשיר בנפט, המקדם מדיניות של עוצמה רכה.

ועדה שהוקמה בראשות השייח' מוחמד אל-עלאם חוקרת כעת את פעולות WICS. הדו"ח הסופי עשוי להתפרסם רק בעוד מספר חודשים, אך חקירה של רויטרס מגלה כי בטריפולי כבר מדברים היום בפתיחות על מה שתחת משטר קדאפי היו טאבו - שהארגון הדתי היה מחובר לרשת צללים גדולה, שפעלה בעיקר באפריקה.

"עדיין יש כמה קצוות לא פתורים בפעילות של הארגון הזה באפריקה", אמר נומן בנוטמן, פעיל לשעבר בקבוצת טרור איסלאמית קיצונית הקשורה לאל-קעידה, שכעת עובד בארגון לונדוני העוסק בדה-רדיקליזציה של אנשי ג'יהאד. "מסתובב כאן הרבה מאוד כסף בערוצים שפעם היו שייכים ל-WICS", הוא אומר. "כמויות עצומות של כסף מעורבות כאן. אני חושב שמדובר על היקף של 1-2 מיליארד דולר".

קדאפי באירוע לציון 40 שנה לשלטונוצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker