החזית החמה בבחירות בצרפת: מדוע מנכ"ל קיבל בונוס של 22 מיליון ד'

פרופסור לורן דובואה: סרקוזי והולנד עוסקים בפופוליזם במקום בנושאים חשובים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בונוס של 21.6 מיליון דולר שהוענק למנכ"ל ענקית הפרסום פובליסיס, מוריס לוי, הפך לזירת קרב עבור המועמדים לנשיאות צרפת פרנסואה הולנד וניקולא סרקוזי. הבונוס, לפי החברה, הוענק למנכ"ל על פעליות מצטברת של 8 שנים בחברת הפרסום הגדולה במדינה.

מוריס לוי, יו"ר פובליסיס

הנושא העמיד באור הזרקורים את הנושאים בהם צריכה צרפת לטפל במהרה, כך אמר לורן דובואה, פרופסור במכון למדעי המדינה בפאריס. "תשומת הלב שקיבל הבונוס הוא מגוחך", אמר דובואה לסוכנות הידיעות בלומברג. "רגולציה על שכר היא נושא חשוב, אבל המועמדים רק עושים הרבה רעש ומראים כי מדובר בקמפיין נשיאותי ריק מתוכן, בלי הצעות משמעותיות".

20 ימים נותרו עד לסיבוב הראשון של הבחירות. הקמפיינים של המועמדים עסקו עד כה באיסור הגשת בשר שנשחט על פי הלכות האיסלם (חלאל) בבתי ספר, הגבלת מספר המהגרים למדינה ועד מס של 75% על הכנסות מעל מיליון יורו.

מסע הירי בבית הספר היהודי בשבוע שעבר בו נהרגו 7 אנשים עצר את הקמפיינים אך כעת, לפי דובואה, חזרו שני המועמדים למתקפות פופוליסטיות. המצביעים בצרפת יבחרו את הנשיא הבא לתקופה של חמש שנים בשני סיבובי הצבעה. שני הזוכים בסיבוב הראשון ב-22 באפריל, הכולל 10 מועמדים, יתחרו זה בזה ב-6 במאי.

"המועמדים רק רוצים לרצות את הקהל", אמר דובואה. מאוריס לוי ידוע כאחד התומכים במיסוי העשירים בצרפת לאחר שחתם על מסמך משותף שהתפרסם בעיתון "לה נובל אובזרבטור" באוגוסט תחת הכותרת "הטילו עלינו מסים". לוי מתח ביקורת על המועמד הולנד והצעתו ל"מס מיליונרים" של 75% בטענה כי הדבר ירחיק יזמים מהמדינה.

הולנד, שאמר בתחילת הקמפיין הנשיאותי כי "הפיננסים הם האויב", ובעבר ציין כי הוא "לא אוהב אנשים עשירים" וכי הבונוס של לוי "אינו מתקבל על הדעת".

סרקוזי, המנסה להתנער מתדמית "מועמד העשירים", האשים את הגישה הסוציאליסטית המזויפת של הולנד, לדבריו, בבונוס של לוי. אליזבת בדינטר, אשתו של חבר המפלגה הסוציאליסטית לשעבר בממשלתו של פרנסואה מיטרן, היא בעלת המניות הגדולה ביותר בפובליסיס עם נתח של 11%.

"מר הולנד, אלו הם בעלי המניות שהחליטו על הבונוס ואלו הם החברים שלך", אמר סרקוזי בנאום ב-28 במארס. "אין לבורגנות הבוהמיינית השמאלנית יכולת לתת לנו שיעורים במוסר", אמר.

הפער בין הולנד לסרקוזי צומצם לאחרונה. סקר שפורסם אמש ביאהו הראה כי הולנד ינצח עם 28.5% בסיבוב הראשון – ירידה של 2% לעומת הסקר הקודם, בעוד שסרקוזי נותר בשיעור תמיכה יצבי שעומד על 27.5%.

"אנחנו מחשיבים את העשירים כאריסטוקרטים, וכיוון שאנחנו לא יכולים לערוף את ראשם, אנחנו רוצים לקצץ את שכרם", אמר דובואה.

פובליסיס פירסמה הודעה המגנה על ההחלטה להעניק את הבונוס, ואמרה כי הצמיחה של החברה מגיעה בחלקה הגדול הודות לעבודתו של לוי ב-15 השנים האחרונות. החברה כיום מעסיקה 54 אלף עובדים, לעומת 6,000 ב-1996.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום