עוזבים את פס הייצור: הסינים התחילו לכוון להיי-טק - גלובל - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עוזבים את פס הייצור: הסינים התחילו לכוון להיי-טק

קטלוג ההשקעות החדש של ממשלת סין הוא מורה נבוכים למחפשים את דרכם בכלכלה הצומחת, ואינדיקטור לכיוון שאליו היא צועדת ■ המגמה הבולטת: פיתוח טכנולוגיות מתקדמות במקום יצירת מקומות עבודה ■ מי שיבחר בתחומים הנכונים ייהנה מביורוקרטיה מצומצמת ומהטבות מס

מה עדיף - לתת לכוחות השוק לנווט השקעות, או שהממשלה תעשה את העבודה? בישראל מתלבטים בסוגיה זו שנים ארוכות, ובינתיים פועלים באמצעות עידוד ממשלתי חלקי ומבוקר, כמו קידום תעשיית הביוטק, או הקמת מרכזים פיננסיים.

בסין, לעומת זאת, לא מתלבטים. הממשלה מפרסמת תוכנית לעידוד השקעות זרות מדי חמש שנים, ומיישמת אותה בדבקות. כך היא מנווטת את צמיחת הכלכלה העצומה שלה, ותוך כדי תנועה אינה נרתעת משינוי כיוון - מהשקעות בייצור מאסיבי של מקומות עבודה להשקעות בתחומים שיניעו את העולם בשנים הבאות. לעת עתה, השוק הסיני מפגין צמיחה עקבית מהירה יחסית, כך שנראה כי התוכנית עובדת טוב למדי. להצלחת התוכניות של סין תורם גם חוסר היציבות בשוקי המערב, שמאיצים את הסטת הפעילות לכיוון מזרח.

מורה נבוכים חדש שפירסמה ממשלת סין באחרונה אמור להקל על המחפשים את דרכם בשוק הסיני העצום, אף שהקושי לשמור על זכויות קניין רוחני בסין מצנן את ההתלהבות. מה שניתן לעשות הוא, בין השאר, להסתייע בגופים ממשלתיים כמו מכון היצוא, קרן היצוא הממשלתית לסין ולהודו, הנספחים המסחריים של משרד התמ"ת והקונסולים הכלליים של משרד החוץ, שעוסקים בשידוך בין חברות ישראליות לסיניות.

הקטלוג, שפורסם בתחילת השנה, מיועד להבהיר מהם התחומים שבכוונת הממשל לפתח בסיוע משקיעים זרים. תחומים אלה מתאפיינים במגבלות פחותות על משקיעים זרים, לא בהכרח במענקים. דרכה של הממשלה לעכב השקעות זרות בא לידי ביטוי בעיקר בחובה למצוא שותף מקומי שיחזיק בשליטה במיזם המשותף.

הקטלוג, שמשקיעים לא זזים בלעדיו, תקף לחמש שנים. המגמות הבולטות בו הן עידוד משקיעים זרים בתחומים טכנולוגיים ומנגד הרחקתם מהשקעות המכוונות ליצירת מקומות עבודה. מגמות אלה תואמות מגמה אחרת שמאפיינת את סין - עלייה בשכר העבודה, שגורמת למשקיעים זרים לחפש יעדי ייצור במדינות זולות יותר.

לא מעוניינים בפרויקטים צבאיים

"בתוכנית החומש הסינית יש יותר מ-350 תחומים, המסווגים לפי מידת העידוד הממשלתית", אומר ליאור אורן, ראש דסק סין במשרד עוה"ד צלמאייר פילוסוף רוזובסקי צפריר טולדאנו. "התחומים מסווגים באופן כללי בשלוש קטגוריות, שמשקפות את הקושי לקבל אישור ממשלתי, את גובה הסיוע ואת המגבלות על השליטה הזרה בחברה שמוקמת בסין. שלוש הקטגוריות הן פרויקטים שזוכים לעידוד, מוגבלים ואסורים. אלה שזוכים לעידוד נהנים מתהליכי אישור פשוטים ומהירים יותר ועשויים לזכות להטבות ופטורים ממכסים, ממיסוי ומהיטלי יבוא. פרויקטים מוגבלים מצריכים אישורים בדרגות גבוהות בהרבה ולעתים קרובות מחייבים שותף מקומי. פרויקטים שבהם השלטון הסיני לא רוצה לראות זרים הם בעיקר צבאיים".

ב-2011 הסתכמו ההשקעות הזרות בסין בכ-115 מיליארד דולר, גידול של 13% לעומת 2010. הערים שזכו להשקעה הגבוהה ביותר, לפי דירוג שערך "פייננשל טיימס" באחרונה, הן הונג קונג, גוואנזו וצ'נגדו. סין מקבעת את שער מטבע היואן לטווח מסחר מסוים כדי למנוע את הייסוף בו, מכיוון שהייסוף פוגע בתחרותיות שלה.

בקר סטודיו ניו יורק

בקטלוג החדש ניכר מאמץ להפחית מעורבות זרה בתעשייה עתירת כוח האדם, שבה כבר קיים כסף זר רב, ומנגד להיכנס לפעילות זרה בתחומי מודרניזציה וטכנולוגיות חדשניות, לצד מוצרי מזון טבעיים והגנת הסביבה. למשל, הוכנסו יותר תחומים טכנולוגיים שעוסקים במחקר ופיתוח ייחודי לרכב וטקסטיל, והוצאו מהעידוד ייצור רכב, תעשיות מזהמות כבדות ותעשיות שיש בהן ניצול ניכר של משאבי טבע כמו מים.

"הסינים מעודדים תעשייה מתוחכמת בתחומים שלדעתם יובילו את העולם בשנים הבאות כמו רכב היברידי, קלינטק ואנרגיה סולארית, מיחזור פסולת ושפכים. ייצאו מהתמיכה חלק מתחומי החקלאות והטקסטיל", אומר אורן. "יש כוונה לעודד את תעשיית מחשוב הענן, שבה הוחלט להשקיע 154 מיליארד דולר. מהניסיון של השנים האחרונות, תחום האינטרנט בסין קשה ואכזרי. גופים שניסו להיכנס אליו נתקלו בקשיים רבים, בהם אי-ביי, גרופון וגוגל. עידוד מחשוב הענן הוא חריג בתעשיית האינטרנט שמרחיקה זרים. בנוסף, הם מעודדים את תעשיית הביוטכנולוגיה ופיתוח תרופות. בקטלוג הם מעודדים גם מתן ייעוץ לחברות הזנק", הוסיף.

מהרשימה הוסרו מגבלות של איתור שותף סיני משמעותי, שבדרך כלל החזיק ברוב המניות, בתחומי הפקה של תוספי מזון טבעיים, ייצור מסננים (פילטרים) לתעשיית הטבק, הפקה של מוצרי טקסטיל ייחודיים בטכנולוגיה מתקדמת, צביעת טקסטיל בטכנולוגיות מתקדמות ומחקר ופיתוח של רכיבים ייחודיים לתעשיית הרכב.

עם תחומי הצמיחה העתידיים שייהנו מתמיכה נמנים רכב היברידי וסוללות לרכב חשמלי, תעשיית ביוטק, תרופות וחיסונים חדשניים, קלינטק וטכנולוגיות חוסכות אנרגיה, שליטה וניהול זיהום סביבתי, ייצור פחם נקי, מיחזור מים, ננו-טכנולוגיה, מסילות לרכבות במהירות של עד 500 קמ"ש, לוויינים וציוד לכריית גז ונפט.

הזדמנות השקעה בקולנוע

"דוגמה לתחום מעניין, מתפתח ומעודד בסין הוא תעשיית הקולנוע", אומר אורן. "בארה"ב יש מסך קולנוע לכל 7,000 איש, ובסין יש מסך לכל 150 אלף איש. הקמת בתי קולנוע נמצאת בגידול משמעותי - מ-4,700 מסכים ב-2009 לכ-9,000 מסכים בסוף 2011. רבע מהאוכלוסייה מסוגלת לצרוך סרטי קולנוע, כלומר 350 מיליון איש. ב-2010 היו 600 סרטים להקרנה, ובפועל היה ניתן להקרין רק 150 מהם בגלל מחסור באולמות".

לדברי אורן, הממשל מבצע השקעות משמעותיות בהפקות קולנוע. יש רגולציה קשיחה ומכסות יבוא בנוגע לחלוקת הכנסות עם מפיקים זרים לגבי הפקות שאין בהן כל פעילות של גורם מקומי, לכן מומלץ למפיקים זרים לעבוד עם גורם מקומי כדי לקבל 40% מתמורות בתי הקולנוע. להפקות כאלה יש גם שוק של משקיעים המוכנים להשקיע 50% מסכום ההשקעה. ב-2010 נרשמו 95 בקשות לאישור הפקות משותפות ו-63 מהן אושרו. ככל שיש יותר מרכיבים סיניים בהפקה, כולל אלמנטים תרבותיים וצילום בסין, עולה הסיכוי לקבל אישור.

כדי למנוע תקלות בשמירה על זכויות קניין וזכויות יוצרים בכל התחומים, אורן מציע לנקוט צעדי מנע בהתנהלות מסחרית-משפטית. בין השאר מומלץ להיכנס להסכמים מסחריים מפורטים עם הגורמים הסיניים; לפעול לרישום סימני מסחר ופטנטים בסין, גם אם הכוונה היא לייצר רק בסין; לנסח הסכם בשפה הסינית, כדי שיהיה בהיר לגורם הסיני ולהקל על אכיפת ההסכם במערכת המשפט; לוודא את הדין החל על ההסכם ובאיזה פורום תידון מחלוקת בין הצדדים; לנקוט משנה זהירות בכל הנוגע להעברת תבניות וגלופות ליצרן סיני. עוד מציע אורן להימנע מלנסות להחיל כללים הנהוגים בעולם המערבי על התקשרות עם גורם סיני.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#