פרידמן מכה שוב: הגיע הזמן לומר את האמת על מעורבות ארה"ב במזרח התיכון

הפרשן של "ניו יורק טיימס" קורא לספק חינוך במזה"ת ולומר את האמת לסעודים, ליהודים ולפקיסטנים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים54

הגיע הזמן לחשוב מחדש על כל מה שאנחנו עושים במזרח התיכון. מה שהמזרח התיכון צריך מאמריקה כיום הוא בתי ספר מודרניים ואמיתות קשות - ואיננו יודעים איך לתת להם את זה. המחלה של המזרח התיכון כיום היא תערובת רעילה של שבטיות, פילוג שיעי-סוני, פונדמנטליזם ונפט שמפתה אותנו להתערב ולתמוך בדיקטטורים.

"המזרח התיכון מוכה בשבטיות, נפט ופונדמנטליזם איסלאמי - תערובת גרועה שגורמת לאמריקאים למאוס לחלוטין במזרח התיכון - גם כשהם מתערבים בענייניו וגם כשהם מנסים להישאר בצד", כתב ההיסטוריון ויקטור דיוויס הנסון, בניתוח חריף נגד המדיניות האמריקאית בעיראק, איראן, לוב, סוריה, מצרים, פקיסטן ואפגניסטן.

התערובת הזו הורסת את כל מה שנדרש מחברה שמתכננת עתיד - כולל מוסדות ממשל תקינים, פוליטיקה מוסכמת על העם שמאפשרת חילופי שלטון, זכויות נשים ואתיקה של פלורליזם שמגנה על מיעוטים ומאפשרת לכולם חינוך מודרני.

הסתכלו על מצרים: יותר ממחצית הנשים ורבע מהגברים לא יודעים לקרוא. הצעירים שהביאו את המהפכה משוועים להשכלה ולחירות שנדרשים להצלחה בעולם המודרני. התגובה שלנו היתה צריכה להיות העברת כספי הסיוע מציוד צבאי לבניית בתי ספר תיכוניים שמלמדים מדע וטכנולוגיה ומכללות קהילתיות ברחבי מצרים. במקום זאת, אנחנו משלמים מיליונים לחונטה המצרית כדי להוציא מהכלא עובדים אמריקאים, ומעניקים לחונטה סיוע צבאי ב-1.3 מיליארד דולר - למדינה שהטורפים שמשחרים לה הם בורות ועוני.

אני מתפקע מצחוק כל פעם שאני שומע את ממשל אובמה מסביר כיצד צריך לאמן יותר חיילים אפגניים להילחם כדי שנוכל להתפנות משם. האפגנים זקוקים לאימוני לחימה? הם הביסו את הבריטים והסובייטים!

הבעיה היא שהעלמנו עין מגניבת הבחירות שעשה הנשיא חמיד קרזאי המושחת. אין באפגניסטן ממשלה טובה. לאפגנים פשוט אין שום רצון להלחם לצד הממשלה הקיימת. כמה מהם היו נלחמים לצד קרזאי אם לא היינו משלמים להם?

וכך הלאה. בפקיסטן אנחנו משלמים לצבא להיות דו פרצופי, מכיוון שאחרת יהיה לו פרצוף אחד - נגדנו. בבחריין, איפשרנו לשלטון הסוני הקיצוני למחוץ תנועה שיעית הרבה יותר מתונה, ושתקנו כשישראל בנתה יותר התנחלויות בגדה, כאשר אנו יודעים שהן אסון לדמוקרטיה היהודית.

אנחנו לא אומרים לפקיסטנים את האמת בגלל שיש להם פצצה גרעינית. אנחנו לא אומרים את האמת לסעודים בגלל שאנחנו מכורים לנפט שלהם. אנחנו לא אומרים לבחריין את האמת כי אנו זקוקים לבסיס הצי שם. אנחנו מפחדים לומר למצרים כי אז נפנה גב לקמפ דיוויד. אנחנו לא אומרים לישראל בגלל הקול היהודי. ואנחנו לא אומרים את האמת לקרזאי כי אובמה מפחד שג'ון מקיין יקרא לו חנון.

שום דבר טוב לא יכול לצאת מפילוג, שבטיות ופונדמנטליזם מבוסס נפט. אל תטעו – אני מאמין שהשינוי הוא אפשרי ואני מוכן להשקיע בו. אתמוך במזה"ת בכל מי שיש לו ערכים כמו שלנו , והוא מוכן להילחם עבורם. אבל נמאס לי לתמוך באנשים רק בגלל שהם נראים פחות נוראיים מהאחרים. בסוף מתגלה שהם גרועים לא פחות.

עלינו להפחית את תלותנו בנפט ממקומות שבהם אין שותפות לערכינו. אין שום טעם לרצות ממשלה "טובה" יותר ממה שרוצים האנשים באותו מקום, ולקוות שהשנה הבאה תהיה טובה יותר, להתקע במלחמה רעה מחשש שיקראו לנו חלשלושים ולמכור יותר טנקים לאנשים שלא יודעים לקרוא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker