מגזר התרופות נוטש התרופות הפסיכיאטריות: המחקר והפיתוח יצנחו

למרות הצלחה מסחררת של תרופות כמו פרוזק, ההשקעה בתרופות אלה פשוט כבר אינה משתלמת עקב תפוגת פטנטים והיעדר תרופות חדשות בקנה ■ מכירות התרופות נגד דיכאון צפויות לרדת ביותר מ-9 מיליארד דולר

לוגו רויטרס
רויטרס

בשבוע שעבר הופסק פיתוחה של תרופה חדשה נגד דיכאון, בעקבות מחקרים שהראו כי אינה עוזרת למטופלים להרגיש טוב יותר לעומת כדורים קיימים שהם נוטלים. חברות התרופות שפיתחו את התרופה ספגו את המהלומה - אסטרה-זנקה דיווחה על מחיקת ערך בסך 146.5 מיליון דולר בשל כשלון התרופה.

היו אלה חדשות רעות עבור המשקיעים והמטופלים - וסיפור מדכא אך מוכר בקרב יצרניות תרופות המנסות לפתח טיפולים חדשים למחלות נפשיות.

צילום: דרימסטיים

נתוני תומסון רויטרס מראים, כי התשואה על השקעת חברות תרופות בשוק נוגדי הדיכאון קורסת בשל תפוגת פטנטים והיעדר תרופות חדשות בקנה. כמה חברות גדולות נוטשות את השוק למרות השימוש הנרחב בכדורים כמו פרוזק, ואחרות מצמצמות את השקעתן בתחום ומפטרות עובדים.

נראה שמדובר בהחלטות שקולות בתחום שהולך ומתייקר. מחלות אחרות, כמו סרטן או סכרת, נחשבות להימור טוב יותר כיום. עם זאת, ישנם מדענים שטוענים כי התזמון לא יכול היה להיות גרוע יותר. חוקרי מוח מאמינים שהם בדיוק מתחילים להבין את המכניקה הבסיסית של דיכאון והפרעות נפשיות אחרות, מה שעשוי לסלול את הדרך לשיטות יעילות יותר להתמודד עם מחלות היכולות לשתק את החברה.

המספרים מספרים את הסיפור: דיכאון חריף משפיע על כ-20% מבני האדם בשלב כלשהו בחייהם. ארגון הבריאות העולמי (WHO) מעריך, כי עד 2020 הדיכאון יתחרה במחלות לב כבעיה הבריאותית בעלת הנטל הכבד בעולם. כשליש מכלל האמריקאים ו-40% מכלל האירופאים עשויים להיות מסווגים כבעלי הפרעות נפשיות. מחקר באירופה בשנה שעברה מצא כי כמעט 165 מיליון אנשים באזור סובלים מהפרעה מוחית מדי שנה. המחקר בחן יותר מ-100 הפרעות, מנדודי שינה, דרך דיכאון ועד סכיזופרניה.

בעולם המפותח, אנשים נוטלים תרופות פסיכיאטריות יותר מאי פעם. לפחות 20% מהבוגרים בארה"ב נוטלים כיום לפחות תרופה פסיכיאטרית אחת, לפי נתוני חברת מדקו הלת' סולושנס. אך התרופות לא תמיד משפיעות על כולם ויש צורך דחוף בתרופות חדשות ויעילות יותר.

מכירות התרופות נגד דיכאון, שהגיעו לשיא של 15 מיליארד דולר ב-2003, צפויות לרדת אל פחות מ-6 מיליארד דולר עד 2016, לפי תחזיות תומסון רויטרס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker