חבר המפלגה השמרנית בבריטניה: תומך ב"קפיטליזם האחראי" של הלייבור

זאק גולדשמידט תקף בראיון ל"גרדיאן" את ראש ממשלת בריטניה ממפלגתו, אך הביע תמיכה ברעיונותיו של יו"ר המפלגה המתחרה - אד מיליבנד

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

חבר הפרלמנט הבריטי מהמפלגה שמרנית, זאק גולדשמידט, הציע לאמץ את הצעת יו"ר מפלגת הלייבור המתחרה, לעדכן את הגישה הקפיטליסטית בהתאם למשבר הכלכלי. גולדשמידט, שעבד בעבר כיועץ לראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, מהמפלגה השמרנית בנושאים סביבתיים, שיבח את הצעתו של מיליבנד שבה הבחין בין "יצרנים" לטורפים".

מיליבנד העלה את חזונו לקפיטליזם אחראי כשאמר כי "אנחנו צריכים להודות שהרעיון שהצמיחה תחלחל למטה התבררה כמציאות הפוכה, כשהעושר זרם למעלה באופן לא יחסי - ללא הצדקה. הממשלות צריכות לזכור שהן נבחרו כדי לשרת את הציבור ולא את האנשים שיכולים לשלם ללוביסטים כדי לקבל כוח והשפעה.

"פעמים רבות מדי האויבים האמיתיים של השוק החופשי הקפיטליסטי הם הנהנים העיקריים מהמודל הנוכחי - שמעדיף קרטלים מפקיעי מחירים וניצול צרכנים. קרנות הפנסיה הבריטיות לא יכולות להמשיך להחתים לקוחות על מוצרים שמכרסמים בפנסיות של הציבור באמצעות דמי הניהול.

"רמת החיים של ההמונים ירדה בשעה שהרווחים הלכו למאיון העליון. המודל הקפיטליסטי הנוכחי עודד ראייה קצרת טווח במקום תפישה בריאה ארוכת טווח. האינטרסים הקיימים החזקים - הבנקים וברוני העיתונות - היו גדולים מכדי ליפול וחזקים מכדי לעמוד בביקורת", אמר מיליבנד.

"אני חושב שאד מיליבינד צדק כשהעלה את ההשוואה הזו", אמר גולדשמידט. "אני לא חושב שהמפלגה שלי, או שהמפלגה הליברל-דמוקרטית התחילו בכלל להתייחס לנושא הזה", הוסיף. גולדשידט טען כי המפלגה השמרנית מתמקדת במקום בדבריו של מיליבנד בתחומים צרים יותר כמו הבונוסים לבנקאים.

בראיון שהעניק היה גולדשמידט ביקורתי לגבי הממשלה שמנוהלת על ידי מפלגתו בכמה תחומים. לטענתו, הרטוריקה האנטי-ירוקה של שר האוצר ג'ורג' אוסבורן הזיקה לביטחון המשקיעים בתחום וכי זו היתה טעות חמורה מצדו של קמרון לשכור את אנדי קולסון, העורך לשעבר של הצהובון "ניוז אוף דה וורלד".

מיד אחרי שהעלה את הצעתו בספטמבר, מיליבינד ספג ביקורת חריפה מאנשי עסקים בכירים שאחד מהם אף הגדיר אותה כ"סטריאוטיפית על גבול הטפשית". ואולם גולדשמידט טוען כי מנהיג הלייבור היה צריך להיות חריף יותר. "לעגו עליו כי הוא לא פעל עם תוכנית", אמר.

אד מיליבנדצילום: בלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker