קרב בין שני מיליארדרים רוסיים פוגע בחברת האלומיניום הגדולה בעולם

רווחי רוסאל צנחו ב-92% ב-2011 בעקבות רכישת נורילסק; היו"ר לשעבר וקסלברג נאבק באולג דריפסקה למכור את האחזקות בנורילסק

לוגו רויטרס
רויטרס

רוסאל (RUSAL), חברת האלומיניום הגדולה בעולם, רשמה צניחה של 92% ברווח הנקי של 2011 בשל מחיקת שווי אחזקותיה בחברת הכרייה נורילסק ניקל, בעקבות מחלוקת קשה בדירקטוריון בין שניים מבעלי השליטה שלה, היו"ר לשעבר ויקטור וקסלברג ואולג דריפסקה.

הרווח הנקי היה 237 מיליון דולר ב-2011 כנגד 2.87 מיליארד דולר ב-2010. הרווח הנקי המתואם עלה ב-25% ל-987 מיליון דולר. ברבעון הרביעי רשמה החברה ירידה של 46% ברווח על בסיס EBITDA בניכוי נורילסק.

מחירי האלומיניום קרסו בשלהי 2011, ולדברי רוסאל ימשיכו לסבול מלחץ שלילי. הירידה נבעה מתנודתיות גלובלית ומלאי גדול, אולם רוסאל צוופה כי צמיחה בכלכלות המתעוררות תעודד את הביקוש במהלך 2012.

אלומיניום
אלומיניום

"מחלוקות בדירקטוריון שהובילו להתפטרות היו"ר יצרו אי ודאות שמעיבה על מחיר המניה", אמרה דוברת החברה. המניות נפלו ב-14% בשבוע שעבר לאחר שהיו"ר לשעבר וקסלברג אמר כי החברה נמצאת במשבר עמוק.

ביום ראשון איימה רוסאל לתבוע את וקסלברג, ואמרה כי דבריו פגעו במוניטין ובערך לבעלי המניות. היא מינתה את בארי צ'אונג, יו"ר בורסת הסחורות של הונג קונג, ליו"ר החדש שלה. וקסלברג, המחזיק ב-15.8% ממניות החברה ביחד עם שותף, התפטר בשבוע שעבר בעקבות מריבה עם בעל המניות העיקרי, דריפסקה.

המחלוקת נסובה על הקטנת עומס החובות של רוסאל שגדל לאחר רכישתה של נורילסק ניקל ב-14 מיליארד דולר כשהשוק היה בשיאו ב-2008. וקסלברג מעוניין למכור את הנתח בחזרה לנורילסק, אולם דריפסקה מתנגד לכך. למרות החוב, 11 מיליארד דולר, לרוסאל אין פרעון קרן עד 2016, ואנליסטים סבורים כי דריפסקה, המחזיק ב-47.4% ברוסאל, יסרב להיפרד מנורילסק.

חברות אלומיניום רבות ספגו נפילה ברווח או הפסדים, כמו צ'לקו הסינית, שהזהירה ביום שישי מהפסדים ברבעון הראשון. רוסאל תקטין את תפוקת האלומיניום שלה ב-6% בשנה וחצי הבאות. להערכתה יושבתו 6%-8% מהתפוקה הגלובלית במחצית הראשונה של 2012.

הצריכה הגלובלית של אלומיניום, המשמש בעיקר בתעשיית התעופה והאירוספייס, בנייה, מכוניות, אריזה , תגדל השנה ב-7%, בעיקר בשל ביקוש מסין והודו, לדברי רוסאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker