סוויפט וגמרנו? |

הכירו את החברה שתמוטט את הכלכלה האיראנית

ניתוקה של איראן מרשת מערכות הסליקה הבינלאומית הפנה את תשומת הלב לאחד הארגונים החשובים והאלמוניים ביותר במערכת הפיננסית העולמית, המתווך מדי יום 15 מיליון פעולות עבור 9,700 מוסדות בנקאיים ב-209 מדינות

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדן פלדמן
נדן פלדמן

רשת מערכות הסליקה "סוויפט" (SWIFT) פרצה באחת מאלמוניות כמעט גמורה לאחת החברות המדוברות ביותר בעולם בימים האחרונים, מאז הוחלט על ניתוקה של איראן ממנה - הפעם הראשונה בה מדינה מנותקת ממערכת הבנקאות הבינלאומית. הסנקציה הזאת נתפסת כיעילה ביותר עד כה בהטלת המצור הכלכלי על איראן, אשר עלולה לעמוד כעת בפני התמוטטות כלכלית, משום שהמשטר האיראני יתקשה למצוא דרכים אלטרנטיביות לעקוף את מערכת הסוויפט במסחר הבינלאומי בסחורות, ובראשן הנפט.

ריאל איראני
ריאל איראני

■ סוויפט, האחראית לכ-80% מפעולות הסליקה בעולם, מנתבת מדי יום תשלומים בהיקף של כשישה טריליון דולר בין בנקים, ברוקרים, בורסות ומוסדות פיננסים ברחבי תבל, ומטפלת בחלק ניכר מהעברות הכספים בין מדינות בעולם. היא אינה מוגדרת כבנק או כחברה פיננסית, אלא כשירות שיתופי לשליחת מידע מאובטח ומוצפן.

■ לפני שסוויפט הוקמה, הבנקים ברחבי העולם השתמשו ב"טלקס" - רשת טלפרינטרים כלל עולמית, שהיתה לא רק איטית מדי, אלא גם לא בטוחה מספיק. בנוסף גם לא היה פורמט אחיד בסחר בין הבנקים. ב-1974 התכנסו ראשי שבעה בנקים בינלאומיים כדי למצוא דרך להחליף את "טלקס" כמכשיר התיווך המרכזי במסחר הבין בנקאי. שלוש שנים לאחר מכן הוקמה רשמית סוויפט, או בשמה המלא "האגודה העולמית לתקשורת פיננסית בין בנקאית" (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), עם גיוסם של למעלה מ-200 בנקים בחמש מדינות. 

■ במובנים רבים, סוויפט חוללה מהפכה בקהילה הבנקאית העולמית, באמצעות שיפורים משמעותיים שהכניסה במסחר בין מדינות, במיוחד בתחום מיחשוב המערכות ורמת אבטחת המידע שלהן. במהלך השנים הפכה סוויפט לקונסורציום בו חברים למעלה מ-9,700 מוסדות בנקאיים ופיננסיים ב-209 מדינות.

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אדצילום: אי–פי

■ תחום העיסוק של סוויפט התרחב במהלך הזמן מעבר לפעולות מסחר מאובטחות בין בנקים. כיום היא מספקת גם פתרונות אבטחת מידע לפירמות ותאגידים בינלאומיים, תחום שאחראי להתרחבות משמעותית של החברה בשנים האחרונות. ב-2007, למשל, זינק היקף הפעילות של סוויפט ב-22%.

■ מטה החברה שוכן בבריסל, ויש לה 19 סניפים. כיום מטפלת סוויפט ב-15 מיליון פעולות סליקה מאובטחות מדי יום. על פי נתוני החברה לינואר 2012, 68% מהפעילות שלה מתקיימת באירופה, אפריקה והמזרח התיכון, 20% ביבשת אמריקה ו-12% הנותרים באסיה.

אחת הפעמים הבודדות בה עלה שמה של סוויפט לכותרות היה ב-2006, לאחר ש"ניו יורק טיימס" חשף כי המערכת סיפקה בחשאי מידע לממשל בוש נתונים על מיליוני פעולות בנקאיות.

ריאל איראניצילום: רויטרס

תכנית איסוף המידע הפיננסי, שהופעלה על ידי סוכנות הביון המרכזית (CIA) תחת הפיקוח של משרד האוצר האמריקאי, התמקדה באנשים החשודים בקשרים לארגון אל-קאעדה, לדברי גורמים בממשל. הנשיא בוש הורה על יישום התוכנית, במסגרת הסמכויות הכלכליות הנרחבות המוענקות לו בשעת חירום, דיווח העיתון.

המידע שקיבל הממשל באמצעות מערכת סוויפט הוא המקיף ביותר מכל מקורות המידע הפיננסי שבהם נעזר, אמרו גורמים בממשל. זאת, משום שסוויפט אינה כפופה לחוק האמריקאי המגביל את אפשרויות הממשל לשים את ידו על נתונים פיננסים פרטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום