ארה"ב מתכוננת למאבק באיראן: הגדילה את יבוא הנפט מסעודיה

ממשלת ארה"ב צפויה גם לשחרר נפט מעתודות החירום שלה, לפי הערכות; הניסיון האמריקאי להגדיל את ההיצע נועד לפי הערכות להוריד את מחירי הדלק בארה"ב, אך עשוי להתפרש גם כהתכוננות לתקיפה באיראן, או לסנקציות ממושכות על המדינה

סוכנויות הידיעות
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות
רויטרס

סעודיה החלה להתכונן להרחיב את הזינוק במכירות הנפט שלה לארה"ב, והגבירה את הספקולציות בנוגע לתגובת יצואנית הנפט הגדולה בעולם לסנקציות על איראן ולעליית מחירים צפויה. אספקת הנפט הסעודית לארה"ב טיפסה בהדרגה ב-25% לרמתה הגבוהה ביותר מאז אמצע 2008, לפי נתוני ממשלת ארה"ב.

מדובר בעלייה חדה שככל הנראה קשורה בחלקה להשלמת בית הזיקוק מוטיבה בטקסס שנמצא בשליטה חלקית שלה. אך יש הטוענים כי היקף הגידול מעיד גם על מימד פוליטי, שמזכיר את התנהלות סעודיה ב-2008, כאשר הגדילה את תפוקתה על מנת להוריד את מחירי הנפט, שהתקרבו אז כבר ל-150 דולר לחבית.

נראה שהגידול באספקה זו נמשך. ולה, חברת מיכליות הנפט הממשלתית של סעודיה, הזמינה מאז תחילת מארס לפחות 9 מיכליות גדולות המסוגלות לשנע 2 מיליון חביות נפט גולמי כל אחד מהמזרח התיכון למפרץ מקסיקו. מדובר בגל הגדול ביותר של הזמנות אלה זה שנים ארוכות, לדברי אנליסטים.

הגידול באספקת הנפט מסעודיה לארה"ב הפתיעה רבים. אנליסטים העריכו כי הגדלת התפוקה הסעודית בחודשים האחרונים נועדה להגדיל את אספקת הנפט לשווקים האסייתיים, במיוחד על רקע הלחץ המופעל עליהם לצמצם את ייבוא הנפט מאיראן. בנוסף, ייבוא הנפט הגולמי בארה"ב ירד לרמתו הנמוכה ביותר מאז 1999, הודות לגידול בתפוקת נפט פצלים ועל רקע האטה בביקוש לדלק בקרב הצרכנים שהמחיר הגבוה מכביד עליהם.

אך הבית הלבן מנסה למצוא פתרונות להורדת מחירי הדלק, בייחוד בשנת בחירות, כאשר מחירי הדלק בארה"ב מתקרבים לשיאם. החששות מפגיעה באספקת הנפט מאיראן הובילו את מחיר הנפט הגולמי מסוג ברנט אל מעל ל-120 דולר לחבית בלונדון – רמה שלא נראתה מאז 2008. מחירי הנפט בניו יורק נמצאים אף הם מעל רמה של 100 דולר לחבית כבר זמן מה. הבית הלבן קרא לסעודיה לנסות לפצות על אובדן היצע הנפט מאיראן עם כניסת הסנקציות לתוקפן ביולי. הבית הלבן אף שוקל שחרור נפט ממאגרי החירום של ארה"ב במסגרת הסכם עם בריטניה.

מחיר הנפט מסוג ברנט, הנסחר בלונדון, זינק ב-2.6% ל-125.81 דולר לחבית ביום שישי. הנפט מסוג טקסס מתוק עלה בוול סטריט ביום שישי ב-1.9% ל-107.06 דולר לחבית. מתחילת השנה עלו מחירי הנפט ב-17%, ובשבוע שעבר פירסם גולדמן סאקס תחזית לפיה חבית נפט מסוג ברנט תיסחר עד תחילת 2013 תמורת 130 דולר. מחירי הברנט לרוב מושפעים יותר מארועים במזרח התיכון לעות מחירי הנפט הניו יורקי.

מחירי הדלק בארה"ב נמצאים ברמתם הגבוהה מעולם עבור עונה זו, כאשר הדלק למכוניות קרוב לממוצע של 3.8 דולר לגלון. מחירי הדלק נוטים לעלות לקראת עונת הנהיגה האמריקאית, ששיאה לרוב ביולי. שיא כל הזמנים נרשם ביולי 2008 – 4.11 דולר לגלון.

סקר של "וושינגטון פוסט" ו-ABC הראה כי שיעור האמריקאים שאינם מרוצים ממדיניותו הכלכלית של אובמה עלה ל-59%, לעומת 53% בחודש שעבר. כמעט שני שלישים מהנשאלים הביעו אי שביעות רצון מתגובתו של אובמה לעליית מחירי הדלק. הרפובליקאים מאשימים את אובמה בבירוקרטיה שמכבידה על חברות האנרגיה ומעכבת פרויקטים בתחום, ואנליסטים לא רואים פיתרון לבעיה בתקופה שנותרה עד לבחירות בנובמבר.

נשיא ארה"ב ברק אובמה וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון דנו באפשרות של שחרור עתודות נפט בעת פגישתם ביום רביעי, לדברי שני מקורות המיודעים לגבי שיחתם. בכירים בממשל האמריקאי אומרים כבר מספר שבועות כי ישקלו מגוון אפשרויות – בהן שחרור עתודות נפט מהמאגרים האסטרטגיים של ארה"ב (SPR), על מנת למנוע מעליית מחירי האנרגיה לפגוע בהתאוששות הכלכלית. עתודות הנפט האמריקאיות, הגדולות בעולם, יכולות להכיל עד 727 מיליון חביות נפט – כלומר, לספק את צריכת הנפט האמריקאית למשך קצת למעלה מחודש.

סעודיה עצמה מנסה להרגיע את השווקים והבטיחה להגביר את תפוקת הנפט שלה על מנת לפצות על הפרעות באספקת הנפט. "סעודיה וארה"ב מנסות להראות לאיראנים כי לא יותירו לה מרווח תמרון, וכי לא כדאי לה לסמוך על כך שהעולם יזדקק לכל הנפט שאיראן מפיקה". תפוקת הנפט בסעודיה עלתה בפברואר ב-450 אלף חביות ביום לעומת אוקטובר, ונמצאת ברמתה הגבוהה ביותר מאז אוגוסט.

נתוני סוכנות האנרגיה האמריקאית (EIA) מראים כי העלייה באספקת הנפט מסעודיה לארה"ב החלה לפני כמה חודשים, והייתה חדה מהגידול באספקת הנפט לצרכניות נפט אחרות כמו סין. ייבוא הנפט מסעודיה לארה"ב הגיע ל-1.5 מיליון חביות ביום ב-10 השבועות הראשונים של 2012, עלייה של 300 אלף חביות ביום לעומת הרבעון הרביעי של 2011, והעלייה החדה ביותר באספקת הנפט מאז הרבעון השני של 2003. אספקת הנפט מסעודיה לסין עלתה רק ב-14% בינואר לעומת 2011.

מיצרי הורמוז, איראןצילום: גטי אימג`ס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker