הלחץ מתגבר |

לחם או אורניום מועשר: המערב מגביר את הסנקציות על איראן

התקווה היא כי ניתוק איראן ממערכת התשלומים הבנקאית העולמית תחנוק את הכלכלה ועימה את תכנית הגרעין

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

איך מנטרלים פצצת אטום בלי להחריב את העולם? באמצעות מחנק כלכלי. לפחות כך קובע ההגיון שמאחורי המהלך החדש ביותר בסנקציות נגד איראן. החל מיום שבת, יימנע מבנקים מסוימים באיראן ומחברות העוסקות בסחר בנפט באיראן מלבצע כל תקשורת פיננסית, על פי צו של האיחוד האירופי שנתמך על ידי ארה"ב.

צילום: אי–פי

המהלך מתבצע בפועל דרך חברה קטנה בשם SWIFT, קואופרטיב פיננסי המפוקח על ידי בנקים מרכזיים של מדינות רבות. סוויפט (ראשי תיבות של האגודה הכלל עולמית לתקשורת פיננסית) משרתת 10,000 מוסדות פיננסיים ותאגידים ב-210 מדינות באמצעות רשת מאובטחת ששולחת 17 מיליון הודעות פיננסיות ביום, בעיקר אישורי תשלום והעברות כספים.

סוויפט הודיעה ביום חמישי כי תנתק את הבנקים והחברות הכפופות לסנקציות ותפסיק לשרת אותן. בלעדי שירותים אלה, יהיה כמעט בלתי אפשרי לאיראן למכור נפט. כלכלת איראן כבר מראה כעת סימני לחץ קשים, עם צניחה חדה בשער המטבע ואינפלציה גואה שהביאו איראנים רבים להבריח נכסים לחו"ל ולאגור דולרים. ברגע שינותקו קווי התקשורת הפיננסיים שלה, המסחר בנפט יהיה כמעט בלתי אפשרי - עסקות עם מדינות שהן אגנוסטיות יותר למקורות האנרגיה שלהן, כמו סין והודו, עדיין יוכלו להימשך; יש גורמים מתווכים שיוכלו לפעול בין האיראנים לבין הבנקים בחו"ל; ודרכים לא אלקטרוניות לבצע סחר, גם אם הן מסורבלות יותר, עדיין קיימות. בכל מקרה, ללא סוויפט, איראן תמצא את עצמה במצב מבודד ומסובך הרבה יותר מבחינה כלכלית.

ומה בין מועקה כלכלית לפיתוח נשק גרעיני? הנפט הוא לשד החיים של כלכלת איראן. הוא מספק חצי מהכנסות הממשלה ומהווה 80% מהייצוא של איראן. בפברואר נפלה תפוקת הנפט של איראן לשפל של עשר שנים, מכיוון שלחברות זרות אסור להשקיע בפיתוח שדות נפט ושאיבה, ולאיראן את הידע שלהן. בלעדי היכולת למכור את הנפט שאיראן כן מצליחה לשאוב המערכת הכלכלית כולה עלולה להתמוטט ולהביא למשבר מקומי חמור.

ועל כך מסתמכים מנהיגי המערב שמבקשים מישראל לנצור את טייסיה ולא לתקוף באיראן : על ההערכה שמנהיגי איראן ייכנעו ללחץ הכלכלי מסיבות של היגיון; או שהלחץ הכלכלי יביא להתקוממות שתערער את השלטון. כבונוס נוסף עשויה ממשלת איראן להתקשות לממן את הפיתוח הגרעיני בהיעדר מימון שוטף. בבוא העת, ייתכן שמנהיגיה יצטרכו לבחור בין לחם לאורניום מועשר. אחרי המשבר של 2008, נשק פיננסי נראה פתאום מסוכן להפליא.

נשיא איראן אחמדינג'אד (משמאל) מוסר עותק מספר התקציב השנתי ליו"ר הפרלמנט, עלי לריג'אני, בחודש שעברצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker