תפוקת הנפט של איראן נפלה לשפל של 10 שנים בגלל הסנקציות

ארה"ב שוקלת להטיל סנקציות על הודו לאחר שלא הפחיתה את היבוא מאיראן

סוכנויות הידיעות

תפוקת הנפט של איראן נפלה לשפל של 10 שנים והיא צפויה להמשיך להצטמצם בעקבות הסנקציות שהטילו עליה מדינות המערב. רמת התפוקה היא הנמוכה ביותר מאז 2002, והיא עלולה ליפול לרמות שנרשמו מלחמת איראן-עיראק בשנות ה-80, לפי נתוני IEA (סוכנות האנרגיה הבינ"ל). מנגד, פועלת כיום סעודיה בתפוקה הגבוהה ביותר ב-30 שנים. המחסור בנפט איראני, ושיבושים בנפט מדרום סודן וסוריה סייעו להקפיץ את מחירי הנפט ב-20% מאז דצמבר 2011. מחיר הנפט הגולמי עולה היום ב-0.4% ל-105.820 במסחר על החוזים בבורסת הסחורות של ניו יורק.

איראן הפיקה בפברואר 3.38 מיליון חביות ביום, לאחר ירידה מתמשכת בתפוקה בעקבות הסנקציות האמריקאיות שמונעות מחברות נפט להשקיע בפיתוח שדות נפט. איראן עצמה חסרה את הטכנולוגיה הנדרשת להגביר את תפוקת הנפט. IEA חוזה כי תפוקת הנפט של איראן עשויה ליפול מתחת ל-3 מיליון חביות ביום עד 2016 עם הידוק הסנקציות.

הנפט הוא מקור החיים של הכלכלה האיראנית. ייצוא הנפט מספק חצי מהכנסות הממשלה ומהווה 80% מהייצוא של איראן.

בכירים בממשל אובמה בארה"ב אמרו לבלומברג כי ארה"ב עשויה להטיל סנקציות על הודו, בשל הפרה של האמברגו על איראן. הודו לא הפחיתה את רכישת הנפט מאיראן השנה כפי שנדרש על פי הסנקציות שהטילו ארה"ב והאו"ם. לפי החוק האמריקאי ארה"ב עשויה למנוע גישה למערכת הבנקים שלה מכל בנק הודי שמעביר תשלומים עבור נפט דרך הבנק המרכזי של איראן.

הודו לא דרשה ממפעילות בתי הזיקוק שלה להפסיק לרכוש נפט גולמי מאיראן, אולם אמרה להם לחפש אחר ספקים חדשים ולהפחית את תלותן בנפט האיראני בגלל הלחץ האמריקאי, דיווחו פקידי ממשל בהודו. לדברי ההודים, החוזים עם איראן מסתיימים במרץ, ואת הפחתת הייבוא מאיראן יבצעו עם חידוש החוזים בחודש הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker