קשה לסטודנטים בישראל? הריבית על הלוואות לשכר לימוד בארה"ב תוכפל

משנת הלימודים הקרובה תקפוץ הריבית השנתית מ-3.4% ל-6.8% ■ המשמעות: חוב של עוד אלפי דולרים בסיום התואר ■ 130,000 סטודנטים כבר שלחו מכתבי מחאה לקונגרס

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

שכר הלימוד של אוניברסיטאות בארה"ב מגיע לעשרות אלפי דולרים בשנה ומהווה נטל כלכלי כבד על מיליוני סטודנטים. בקרוב הם ייאלצו להיפרד מעוד כמה אלפי דולרים יקרים, כאשר הריבית על הלוואות לשכר הלימוד תזנק בשיעור של 100%, במהלך שצפוי לפגוע בעיקר בבני המעמד הבינוני והנמוך.

סטודנטים אמריקאיםצילום: אי–פי

בשנת 2007 העביר הקונגרס, שנשלט אז על ידי רוב דמוקרטי, חקיקה שהפחיתה את הריבית על הלוואות שכר לימוד ל-3.4% בשנה. אך כעת צפוי הקונגרס הרפובליקני להכפיל את שיעור הריבית ל-6.8%, החל משנת הלימוד הקרובה. בתגובה, שלחו השבוע 130,000 סטודנטים מכתב הקורא לראשי הקונגרס לעצור את המהלך הצפוי.

אחד מהחתומים על המכתב, טיילר דאודן בן ה-18, מעריך כי עם תום לימודיו הוא יהיה בחוב של 25,000 דולר על הלוואות שכר לימוד שנטל. "אם הריבית תעלה, החוב הזה יתפח בעוד 3,500 דולר", הוא אומר. "התוספת הזאת בהחלט מקשה על היכולת שלי לכלכל את עצמי בהצלחה עם תום לימודיי", מוסיף דאודן, שהחל ללמוד תרפיה באוניברסיטת צפון אריזונה.

דאודן אינו היחיד שהעלאת הריבית עלולה להוות נטל כלכלי כבד מדי. דו"ח שפורסם השבוע על ידי משרד המשפטים הפדרלי מגלה כי שיעור חדלות הפירעון בקרב סטודנטים זינק בשנה שעברה ב-58%, והסתכם ב-1558 תיקים. "אם הריבית תזנק, כנראה שלא תהיה לי ברירה אלא לעזוב את הלימודים", אמרה אמנדה דרדוק, סטודנטית למדע המדינה באוניברסיטת מרילנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker