המכתב שמסעיר את וול סטריט |

מנהל בכיר בגולדמן: התרבות בבנק מסואבת - חושבים רק איך לקרוע את הלקוחות

גרג סמית', שעמד בראש חטיבת הנגזרים באירופה והמזה"ת והתפטר היום לאחר 12 שנה, פירסם מכתב ב"ניו יורק טיימס" ובו קרא לדירקטוריון להתעורר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מנהל לשעבר בבנק גולדמן סאקס, אשר התפטר ממנו לאחר 12 שנה, תקף את בבנק ההשקעות המוביל, אשר לדבריו מתמקד יותר ויותר בעשיית כסף מלקוחות: "מחליא אותי כמה בקלות אנשים מדברים על לקרוע את הלקוחות שלהם".

"אני יכול בכנות לומר שהאווירה כיום היא הרעילה וההרסנית ביותר שאי פעם ראיתי", כתב גרג סמית', לשעבר דירקטור וראש חטיבת נגזרי המניות באירופה, המזרח התיכון ואפריקה, שהתפטר היום (רביעי) מתפקידו, בטור אורח ב"ניו יורק טיימס", שכותרתו: "למה אני עוזב את גולדמן סאקס". לדבריו, גולדמן סאקס הוא חלק "אינטגרלי מדי מהכלכלה העולמית בכדי שיוכל להמשיך לפעול כך".

סמית' סיפר בטור כי בשנה האחרונה שמע חמישה מנהלים שונים בגולדמן מכנים את לקוחותיהם "חבובות", לפעמים באימיילים פנימיים. "נכחתי בישיבות מכירות של נגזרים שבהן לא הושקעה אפילו דקה אחת בדיון בשאלה כיצד נוכל לסייע ללקוחות", כתב, והוסיף כי כל מה שעוסקים בו בישיבות אלה הוא "רק כיצד נוכל להרוויח מהם את סכומי הכסף המקסימליים. אם הייתם חייזרים ממאדים שיושבים באחת הישיבות האלה, הייתם מאמינים שהצלחה או התקדמות של לקוח אינה בכלל חלק מתהליך המחשבה".

סמית' הביע את אכזבתו מהאופן שבו השתנה גולדמן. "החברה התרחקה כל כך מהמקום שבו היא היתה כשהצטרפתי אליה מיד לאחר סיום לימודיי במכללה - עד שכבר קשה לי לומר שאני יודע מה היא מייצגת", כתב. הערכים הבולטים של גולדמן פעם היו "עבודת צוות, הגינות, רוח של צניעות, ועבודה למען טובת לקוחותינו", כתב. "התרבות היתה המרכיב הסודי שהפך את גולדמן למקום נהדר ואיפשר לנו להרוויח את אמון לקוחותינו במשך 143 שנה", המשיך סמית'. "בימים אלה, השאלה הנפוצה ביותר ששואלים אותי אנליסטים זוטרים לגבי נגזרים היא 'כמה כסף הרווחתי מהלקוח הזה?' השאלה הזו מטרידה אותי בכל פעם שאני שומע אותה משום שהיא משקפת את מה שהם לומדים ממנהליהם לגבי האופן שבו יש להתנהג".

סמית', יהודי שזכה במדליית ארד בטניס שולחן במכביה, ציין בטור כי הזכיה היתה אחד הרגעים שבהם הוא חש גאווה בחייו. "וכל הרגעים האלה הגיעו לאחר עבודה קשה, ללא קיצורי דרך. בגולדמן סאקס יש כיום יותר מדי קיצורי דרך ולא מספיק הישגים. אני לא מרגיש שזה נכון עבורי יותר.

לויד בלנקפיין, מנכ"ל גולדמן סאקסצילום: בלומברג

"אני מקווה שזו תהיה קריאת השכמה לדירקטוריון", סיכם סמית' את דבריו בקריאה לבכירי הבנק. "הפכו את הלקוח לנקודה המרכזית של עסקיכם שוב. ללא הלקוחות אתם לא תרוויחו יותר כסף. למעשה, אתם לא תהיו קיימים. סלקו את האנשים שהמוסר שלהם פשט רגל, לא משנה כמה כסף הם מרוויחים עבור החברה. ותקנו את התרבות, כך שאנשים ירצו לעבוד כאן מהסיבות הנכונות. אנשים שאכפת להם רק מעשיית רווחים לא יוכלו לשמור על החברה - או על אמון לקוחותיה - במשך זמן רב".

דובר מטעם גולדמן סאקס הגיב לדבריו של סמית' היום: "אנחנו לא מסכימים עם הדעות שהובעו במאמר, שאנחנו סבורים שלא משקף את האופן שבו אנחנו מנהלים את עסקינו. ההשקפה שלנו היא שאנחנו נצליח רק אם לקוחותינו יצליחו. האמת הבסיסית הזאת עומדת בלב התנהלותנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker