15 בנקים עברו את מבחני העמידות של הבנק הפדרלי; 4 נכשלו

הבנק פירסם את התוצאות לאחר שג'יי.פי מורגן דיווח על קנייה מחדש של מניות ■ בין הבנקים שנכשלו: סיטי, אלי פיננשל וסאנטראסט

סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון פינגולד

הבנק הפדרלי פירסם היום (ג') את תוצאות מבחני העמידות של הבנקים הגדולים בארה"ב, התוצאות היו אמורות להתפרסם ביום חמישי. הבנק הודיע כי ארבעה בנקים מתוך 19 נכשלו במבחנים המדמים תרחיש של מיתון והחלשות של הכלכלה האמריקאית. אלי פיננשל, סיטי וסאנטראסט לא הצליחו לשמור על יחסי הון מספקים תחת התרחיש שיצר הבנק כדי להעריך את עמידותם.

מבחני העמידות חייבו בנקים בארה"ב שהם בעלי נכסים של יותר מ-50 מיליארד דולר להוכיח שהם מסוגלים לעמוד בדרישה ליחסי הלימות הון ליבה (Tier 1 capital ratio) של 5% בתקופות של משברים כלכליים .סיטי הצליח להראות יחס של 4.9%, אלי פיננשל הגיע ליחס של 2.5% בלבד וסאנטראסט רשם יחס של 4.8%.

צילום: אי–פי

ארבעה בנקים, בהם סיטי, נכשלו במבחני העמידות, המדמים תרחישים שונים של מיתון והיחלשות בכלכלה האמריקאית. בנקים אלה לא הצליחו לשמור על יחס הון מספק תחת התרחישים שיצר הבנק כדי להעריך את עמידותם. סיטי הודיע כי יעבור את מבחני העמידות, כל עוד לא יעלה את הדיווידנד או יבצע רכישה חוזרת של מניותיו. "לאור פעולות הבנק הפדרלי, סיטי יגיש תוכנית מתוקנת בהמשך השנה, כפי שדורשת הרגולציה. הבנק הפדרלי הבהיר כי אינו מתנגד להמשך נקיף הדיווידנד הניתן על מניות סיטי", נאמר בהצהרת הבנק.

הבנקים שרשמו את התוצאות הטובות ביותר היו ניו יורק מלון שרשם יחס הון של 13.1%, בנק סטייט קורפ עם יחס של 12.5%, ואמריקן אקספרס עם יחס של 10.8%. בנק אוף אמריקה רשם יחס של 6.2% וג'יי.פי מורגן רשם יחס של 5.9%.

ג'יי.פי מורגן צ'ייס פירסם היום הודעה לפיה חבר הדירקטוריון החליט להעלות את הדיווידנד הרבעוני ב-30-5 סנט למניה ואישר קנייה חזרה של מניות בהיקף 15 מיליארד דולר. הבנק הוסיף כי קיבל אישור לפעולות מהבנק הפדרלי. בעקבות ההודעה החליט הבנק הפדרלי להקדים את מועד פרסום מבחני העמידות מיום חמישי להיום בלילה.

הבנק הגדול בארה"ב הקצה 12 מיליארד דולר לקנייה מחדש של מניות ב-2012 ו-3 מיליארד דולר נוספים עד הרבעון הראשון של 2013. בנוסף לג'יי.פי מורגן, הודיעו בנקים נוספים כמו וולס פארגו וניו יורק מלון כי יעלו את הדיווידנדים ויקנו חזרה מניות.

תוצאות המבחנים כללו בין השאר, תרחישים כמו זינוק בשיעור האבטלה בארה"ב ל-13%, צניחה של 21% במחירי הבתים וכן תרחישים הקשורים למשבר החוב באירופה. במסגרת התרחיש, ההפסדים שיגרמו ל-19 הבנקים הגדולים בארה"ב יהיו בהיקף של 534 מיליארד דולר במשך 9 רבעונים.

יחס ההון המשוקלל של הבנקים במקרה של התרחיש נופל מ-10.3% ברבעון השלישי של 2011 ל-6.3% ברבעון הרביעי של 2013. האחוז חושב לפי הצהרותיהם של הבנקים בנוגע לפעילות הנכסים וההון שברשותם. למרות הירידה ביחס ההלימות התוצאות משקפות, לפי הבנק, שיפור בפעילות הבנקים בהשוואה ליכולת של הבנקים בתקופת המשבר הפיננסי לפני שלוש שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker