הבנק הפדרלי השאיר את הריבית בארה"ב ברמה אפסית

(עדכון) הבנק לא הודיע על צעדים חדשים לעידוד המשק אך אמר כי ימשיך ב"מבצע טוויסט"

סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנק הפדרלי הותיר היום כצפוי את שיעור הריבית בארה"ב ברמה של 0%-0.25% ואמר כי זו לא תשתנה עד 2014. בנוסף הודיע הבנק כי ימשיך בתוכנית המכונה "מבצע טוויסט" - במסגרתה מוכר הבנק הפדרלי אג"ח קצרות טווח בסך 400 מיליארד דולר וממיר אותן באג"ח לטווח בינוני-ארוך באותו שווי.

הבנק התייחס במסמך שפורסם לאחר הישיבה למחירי הנפט הגבוהים וציין כי אלו יאיצו את האינפלציה רק באופן זמני. הבנק צופה המשך צמיחה מתונה של המשק האמריקאי וכן צופה כי שיעורי האבטלה יוסיפו לרדת בהדרגה.

בן ברננקיצילום: בלומברג

מספר נתוני מקרו מעודדים פורסמו היום בארה"ב כמו המכירות הקמעוניות בארה"ב שעלו בפברואר בשיעור החד ביותר זה חמישה חודשים והגרעון התקציבי בארה"ב בפברואר שאמנם עלה אך נותר בטווח היעד שפירסמה ועדת התקציב של הקונגרס האמריקאי. הבנק הפדרלי הודיע כי אמנם נתוני התעסוקה משתפרים אך הם עדיין לא משביעי רצון וכי רמות הביקושים במשק עדיין נמוכות ושוק הדיור עדיין מקרטע.

בפגישה האחרונה של הבנק בינואר אמר ברננקי כי הוא אינו צפוי להעלות את שיעור הריבית עד ל-2014 - 18 חודשים מאוחר מהתחזית הקודמת - כמשנה זהירות להתאוששות האיטית של הכלכלה. שיעור הריבית הנוכחי נשמר מאז 2008 והבנק הפדרלי הזרים מאז 2.3 טריליון דולר לשווקים בנסיון לעודד הצמיחה.

ביום חמישי יפרסם הבנק הפדרלי את תוצאותיהם של מבחני העמידות האחרונים שערך ל-19 בנקים גדולים בארה"ב. המבחנים, אשר אומדים את יכולתם של הבנקים לעמוד בפני זעזועים כלכליים קשים, צפויים על פי ההערכות להעיד על שיפור במצב הבנקים.

המכירות הקמעוניות בארה"ב עלו בפברואר ב-1.1%, דיווח היום משרד המסחר האמריקאי. העלייה היתה בהתאם לתחזיות האנליסטים, ולאחר עלייה של 0.6% בינואר. עלייה נרשמה כמעט בכל הקטגוריות, כולל מכוניות וביגוד. בניכוי מכוניות, טיפסו המכירות הקמעוניות ב-0.9% במכירות הקמעוניות, מעבר לתחזיות.

הגירעון התקציבי של ארה"ב הגיע בפברואר ל-231.7 מיליארד יורו, לעומת גירעון של 222 מיליארד דולר בפברואר 2011, לפי משרד האוצר האמריקאי. לפי הפרסום, ההכנסות של ארה"ב היו 103.4 מיליארד דולר, אך ההוצאות הממשלתיות היו 335.1 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker