הושלמה עסקת האג"ח ביוון: התשואה לעשר שנים - 18%

במסגרת ההסכם קיבלו הנושים הפרטיים אג"ח חדשות לטווח של 11-30 שנה בהיקף של 177 מיליארד יורו, כשהתשואה ל-10 שנים נקבעה על 4.3%; מודי'ס ומורגן סטנלי כבר הזהירו כי ההסכם אינו מעלים את הסיכונים הגבוהים בפניהם ניצבת יוון

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

הסכם המרת האג"ח שנחתם בין ממשלת יוון לנושים הפרטיים יצא לפועל אתמול (שני), עם החלפת האג"ח הישנות באיגרות חוב חדשות של יוון לטווח בינוני וארוך בהיקף כולל של 177.25 מיליארד יורו. תשואת האג"ח ל-10 שנים, שנקבעה במסגרת ההסכם בין הצדדים על ריבית 4.3% שיקבלו הנושים, נסחרת כעת בשוק האג"ח ב-18%.

הרשות לניהול החוב הלאומי (PDMA) של יוון יישמה אתמול את ההסכם בין ממשלת יוון לנושים הפרטיים, במסגרתו הסכימו 86% מהנושים - המהווים ברובם מספר בנקים גדולים באירופה ואת הבנקים הגדולים ביוון - למחיקת יותר מ-100 מיליארד יורו מחובותיה של יוון. הנושים קיבלו אג"ח חדשות וספגו תספורת בגובה 53.5% מתוך חוב בהיקף 206 מיליארד יורו בו החזיקו עד חתימת ההסכם.

במסגרת ההסכם הונפקו אג"ח חדשות בטווח של 11 עד 30 שנים, בתשואה של 2% על אג"ח ל-3 שנים, 3% ל-4 עד 8 שנים, 3.65% ל-9 שנים ו-4.3% לאג"ח של 10 שנים. האג"ח ל-10 שנים נסחרות כעת בתשואה של 18%, המשקפת את הסיכון הגבוה שנוטלים המשקיעים.

יוון בלהבותצילום: אי–פי

סוכנות הדירוג מודי'ס הודיעה כי "הסיכון מפני חדלות פירעון של יוון נותרה גבוהה גם לאחר השלמת הסכם המרת האג"ח". מודי'ס הוסיפה כי יוון עדיין עומדת בפני בעיות כלכליות קשות והיא מטילה ספק אם החוב של יוון יוכל לרדת מתחת ל-120% מהתמ"ג עד 2020.

בנוסף, בנק מורגן סטנלי הזהיר כי תשואות האג"ח החדשות שמנפיקה יוון עשויות לזנק ל-20% לנוכח הסיכונים שטמונים בהן. סוחרים מציעים לקנות ולמכור את האג"ח החדשות בתשואות של 22% לאג"ח ל-11 שנים, אמר לבלומברג מקור יודע דבר.

מנגד, שר האוצר של יוון ומועמד המפלגה הסוציאליסטית בבחירות הקרובות, אוונגלוס וניזלוס, נשמע אופטימי הרבה יותר: "לראשונה במשבר הזה אנחנו מציגים כאן סיפור הצלחה עבור יוון", אמר וניזלוס בראיון ל-CNBC. "השוק יודע שהעסקה הזאת ייחודית וטובה מאוד למשקיעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker