סין 2030: יותר איכות חיים - פחות התערבות ממשלתית - גלובל - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סין 2030: יותר איכות חיים - פחות התערבות ממשלתית

צוות של הבנק העולמי ומכון מחקר ממשלתי בסין פירסם דו"ח חדש ומקיף שכותרתו "סין 2030" ■ באמצעות רפורמות בששה תחומים, המסמך מחפש את הדרך להפוך את סין לא רק לכלכלה הגדולה בעולם - אלא גם למדינה עשירה במונחי תמ"ג לנפש ובמדדים כמו איכות סביבה ואיכות חיים

>> ב-1985, היטלטלה לה במורד נהר היאנגצה ספינת קיטור סינית בשם בשאן, כשעל סיפונה משא לא שגרתי: עשרה כלכלנים זרים, בהם חתן פרס נובל אחד, ומספר כמעט כפול של מקביליהם הסינים בממשל ובאקדמיה. הם בילו מסע בן שבוע בהחלפת רעיונות על האופן שבו יש לנווט את כלכלת סין. "ועידת ספינת הקיטור", שאותה אירגן הבנק העולמי לבקשת ממשלת סין, היתה מאז לאגדה. השבוע חשף הבנק העולמי את תוצאותיו של שיתוף פעולה נוסף שהוא מקווה כי יעורר תהודה דומה: מחקר "סין 2030", הבוחן כיצד יכולה סין למלא אחר שאיפותיה ולהיהפך בשני העשורים הקרובים למדינה שיש בה הכנסה גבוהה לנפש.

על ספינת הקיטור, היועצים הזרים נהנו מתשומת לבם המלאה של מארחיהם. כיום, קשה יותר לקבל תשומת לב בסין. סין היא מדינה מאוד משמעותית עבור הבנק העולמי, אך הבנק העולמי אינו משמעותי באותה מידה בעבור סין. הבנק עדיין מממן פרויקטים - מהקמת כבישים בנינגשיה ועד לשיקום המבנים ההיסטוריים בעיירת הולדתו של קונפוציוס - אך ההלוואות שמעניק הבנק לסין, שהיקפן כיום כ-20.6 מיליארד דולר, מהוות רק 0.6% מיתרות המט"ח של המדינה.

את הדו"ח "סין 2030" הפיק הבנק העולמי בשיתוף פעולה עם מכון המחקר הממשלתי הסיני DRC, המייעץ לממשלת סין. מעורבותו של הבנק בכתיבת הדו"ח כנראה איפשרה ל-DRC לומר דברים קשים שצריך לומר, ומצד שני - השתתפות המכון העניקה לדברי הבנק את התוקף הדרוש כדי להישמע בתוך כל הרעש בסין.

כותבי הדו"ח התבקשו לחשוב בגדול, והם לא נרתעו מהמשימה. הדו"ח מקיף ורחב-יריעה כמו אחת מערי הענק של סין שאותן הוא מבקר. המחברים צופים האטה מתונה בצמיחה, שתגיע ל-7% במחצית השנייה של העשור, ולרמה של 5% ב-2026-2030. רמה זו תספיק כדי להפוך את סין לכלכלה הגדולה בעולם ולמדינה עשירה לפי הגדרת הבנק העולמי, עם הכנסה של כ-16 אלף דולר לנפש. אולם סין תזדקק לרפורמות נרחבות אם ברצונה להגשים את שאיפתה להיות מדינה משגשגת ושלווה.

בלומברג

עלות הזיהום הסביבתי: 9% מהתמ"ג

הדו"ח קורא לממשלת סין להפסיק להתערב בתחומים הקשורים להון, עבודה ואדמות, ולקדם תחרות וכניסה לשווקים הנשלטים כיום על ידי חברות ממשלתיות. במקום זאת, על המדינה להתמקד ביצירת רגולציה שתאפשר את התנהלות השווקים ובאספקת מוצרים שהשווקים אינם מסוגלים לספק. זהו מניפסט שאפתני, אך הוא מהווה רק אחד מבין ששה תחומי רפורמה הנחוצים לדעת מחברי הדו"ח.

רשימות כלליות שכאלה לרוב לא מאוד תורמות לקובעי מדיניות, שזקוקים להנחיות ברורות יותר בנוגע לסדר עדיפויות, אך הדו"ח מתפרש על פני כל כך הרבה תחומים מכיוון שהבעיות של סין מתפרשות גם הן על פני תחומים רבים. כל עיוות או תמריץ מוטה, מזמין עיוותים חדשים.

אפשר לראות לדוגמה את הקריטריונים המשמשים בסין לקידום של נציגי ממשל מקומי. המדד הטיפוסי - צמיחה - מעודד את גופי הביורוקרטיה המקומיים להציע למשקיעים אדמות זולות, חשמל מוזל ומיסוי נמוך - כל מה שיביא מפעלים חדשים למחוזם. לכן, הצמיחה בסין נסמכת כל כך על השקעות. אולם הצמיחה עתירת ההון נתנה את אותותיה בסביבה: להערכת מחברי הדו"ח, ריקון משאבי הטבע של סין בשילוב עם הנזקים הנגרמים לבריאות בשל זיהום מים, פיח וחלקיקים אחרים באוויר - עלו לסין סכום השווה ערך ל-9% מהתמ"ג שלה ב-2008.

הצמיחה עתירת ההון של סין הותירה את עובדיה עם נתח קטן יחסית בעוגה הלאומית - מה שמנע מהצריכה הפרטית בסין לצמוח במהירות כמו הכלכלה כולה. כל מה שסין אינה רוכשת בעצמה היא מוכרת לזרים, מה שגורם לעודף מטריד במאזן הסחר. עודף זה מסכן את היחסים הידידותיים שלה עם יתר מדינות העולם, שהדו"ח מזהה כיעד נוסף של סין.

מכיוון שהממשלה אינה יכולה לעשות את הכל בבת אחת, עליה להתחיל במקום כלשהו. סדר הרפורמות, מודים מחברי הדו"ח, עשוי להיות מוכתב על ידי פוליטיקה. הנקודה הרגישה ביותר מבחינה פוליטית היא נושא החברות הממשלתיות.

הדו"ח מציע חזון שבו ניתן מרחב פעולה גדול יותר לתאגידי הענק הסיניים, הנמצאים עדיין בשליטה ממשלתית. חברות אלה נהנות מהיתרונות של בעלות ממשלתית, אך ללא חלק גדול מחובותיהן. הן מעבירות פחות מ-15% מרווחיהן לקופת האוצר, למשל. לפי הדו"ח, אם הדיווידנדים שלהן היו מוגדלים ל-50% מהרווחים - כפי שנהוג במדינות עשירות - הכנסות הממשל היו מזנקות בכ-3% מהתמ"ג, ויסייעו במימון שירותים ציבוריים שמהווים אף הם חלק מהמלצות הדו"ח. אך החברות הממשלתיות מתנגדות לכך.

אין

הבנק המרכזי כבר התחיל בבניית מומנטום

הדו"ח ממליץ לסין להמשיך במסורת הארוכה של ניסויים מקומיים, ולהתחיל ביישום הצעדים שצפויים לעורר את ההתנגדות המועטה ביותר, כדי לבנות מומנטום לרפורמות הקשות יותר ליישום. מוסד אחד שאולי כבר נוקט באסטרגיה הזו הוא הבנק המרכזי של סין. מחלקת המחקר והסטטיסטיקה של הבנק פירסמה בסוף החודש שעבר לוח זמנים אפשרי להקלה על הגבלות ההון בעשור הקרוב.

הדו"ח צופה כי בעתיד סין תבצע רפורמה והפרטה בבעלות הממשלתית על חברות, אך זה יקרה רק אם תתממש שורה ארוכה של תנאים מוקדמים - בהם ביטול הקיבוע של המטבע, שחרור שיעורי הריבית, שיפור הפיקוח על הבנקים הסיניים והעמקת השווקים הפיננסיים. אולם אין הכרח לממש את התנאים המוקדמים האלה באופן מוחלט, לדברי שנג סונגצ'נג, ראש מחלקת המחקר בבנק המרכזי של סין, ואחד המחברים המובילים של המחקר החדש. אם מחכים בביצוע הרפרומות עד לליברליזציה של הריביות והמט"ח - אפשר לחכות גם לנצח.

לכן, הבנק המרכזי עשוי לקוות למהלך רפורמות אחר, שיוכתב במידה רבה על ידי פוליטיקה, ולא כלכלה. הקלת הרגולציה על שוקי ההון ודאי תאיץ את הליברליזציה במט"ח ובריביות. הבנקים הסיניים יצטרכו להציע מחיר שוק על פיקדונות, אם לחוסכים תהיה אפשרות לדרוש תשואות גבוהות יותר במקומות אחרים. ואם זרימת ההון תהיה קלה יותר, על הבנק המרכזי יהיה לשחרר את אחיזתו בשער המטבע הסיני.

זרימת ההון עשויה להעניק לבנק את הלחץ החיצוני הדרוש להתמודדות עם המתנגדים המקומיים לשחרור המטבע. התחזקות המטבע הסיני תקל על משקיעים סינים לרכוש חברות זרות, בתקופה שבה משקיעים מהמערב נמצאים בנסיגה ומחירי הנכסים נמוכים. היא גם תאפשר ליואן להיהפך לגורם משמעותי בקרב המטבעות החזקים בעולם.

מטבע בינלאומי הוא ברכה במסווה. כפי שמציין דו"ח הבנק העולמי, הביקוש הבינלאומי לדולר מחזק את המטבע ומחליש את תחרותיות היצואניות של ארה"ב. אך בכירי ממשל רבים בסין ודאי מאמינים כי לכלכלה השנייה בגודלה בעולם מגיע מטבע בעל מעמד דומה. יואן בינלאומי לא בהכרח תורם לסין, אך הוא בהחלט הולם אותה.

הכתבה המלאה מופיעה בגיליון מארס של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#