החלטת יוון לכפות על בעלי חוב לספוג תספורת הוכרזה כ"אירוע אשראי"

חוזים לביטוח נגד חדלות פירעון בהיקף של שלושה מיליארד דולר נכנסו לתוקף

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

החלטת ממשלת יוון לאלץ בעלי אג"ח לספוג תספורת במסגרת הסדר החוב עם הנושים, עתיד לגרור את כניסתם לתוקף של חוזי ביטוח נגד חדלות פירעון של ממשלת יוון אשר יזכו את המחזיקים בהם בפיצוי של שלושה מיליארד דולר, הודיע היום איגוד חוזי ההחלף והנגזרים הבינלאומי (ISDA), הגוף האחראי על קביעת מתי חוזי הביטוח נגד חדלות פירעון (CDS) מופעלים.

לוקאס פפדמוסצילום: אי–פי

ISDA קבע כי החלטת ממשלת יוון להפעיל הסעיפים המחייבים נושים פרטיים להסכים ל"תספורת" היא בבחינת "אירוע אשראי", וכי 4,323 חוזי CDS מעניקים כעת פיצוי למחזיקים בהם. לפני הודעת ISDA עלתה העלות השנתית של ביטוח כנגד חדלות פירעון של אג"ח ממשלתיות של יוון לחמש שנים בהיקף של 10 מיליון דולר, לשיא של 7.68 מיליון דולר.

מוקדם יותר היום, בתום שיחת הוועידה שקיימו היום שרי האוצר של האיחוד האירופי, הודיע ראש ממשלת לוקסמבורג, ז'אן קלוד יונקר העומד גם בראש קבוצת שרי האוצר, כי להערכת שרי האוצר של האיחוד - יוון מילאה את כל התנאים הנדרשים לקבלת חבילת החילוץ השנייה. כל שרי האוצר של האיחוד האירופי אישרו בשיחת הוועידה כי יוון מילאה את התנאים, לאחר ש-83.5% מבעלי החוב הפרטיים שלה הסכימו להסדר חובות. עם זאת, שיעור ההשתתפות היה נמוך מרף של 90% אשר היה מחייב את שאר הנושים מבחינה משפטית להצטרף להסדר, ועל כן החליטה ממשלת יוון להפעיל סעיף שאיפשר לה לכפות על רוב בעלי החוב שלא הצטרפו להסדר את תנאיו, ועקב כך צפוי להגיע שיעור ההשתתפות ל-96%.

במסגרת הסדר החובות יתקיים הליך המרת האג"ח, במסגרתו יספגו בעלי החוב תספורת של 53.5% על אחזקותיהם. במסגרת הסדר החובות, מתכוונת יוון להפחית 100 מיליארד יורו מהחוב הממשלתי שלה.

מנהל המוסד הבינלאומי לפיננסים (IIF) צ'רלס דלארה, המייצג את בעלי החוב, אמר היום כי "ההבנות מדגישות שגם את משבר החובות הממשלתי החמור ביותר ניתן לפתור תוך שיתוף פעולה ומשא ומתן עם אמונה". דלארה, העומד בראש הגוף המייצג את הנושים הפרטיים, הוסיף כי הוא "משוכנע שההסדר החדש יספק ליוון מספיק מרווח נשימה כדי שתבצע את הרפורמות המבניות הדרושות שיעודדו את התעסוקה והצמיחה ויסללו את הדרך לשוק רווחי במדינה".

יונקר בירך גם על הודעת קרן המטבע הבינלאומית (IMF) על "תרומתה המשמעותית" לחבילת החילוץ. שרי האוצר של גוש היורו יקיימו ביום שני פגישה נוספת בה ידונו בצעדים נוספים למלחמה במשבר החוב המתגלגל ביבשת.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker