צפו: ארסנל הנשק האיראני שמחכה לאמריקאים במיצרי הורמוז

לואיס דה סוסה מהאתר The Oil Drum ניתח את התרחישים האפשריים באם איראן אכן תממש את איומה לחסום את מיצרי הורמוז, ולמנוע את מעבר הנפט משם - אחד ממעברי הנפט העיקריים בעולם. בממוצע, עוברות במיצרים 28 מיכליות נפט ביום

Business Insider

לואיס דה סוסה מהאתר The Oil Drum ניתח את התרחישים האפשריים באם איראן אכן תממש את איומה לחסום את מיצרי הורמוז, ולמנוע את מעבר הנפט משם – אחד ממעברי הנפט העיקריים בעולם. בממוצע, עוברות במיצרים 28 מיכליות נפט ביום. ב-2011, לפי נתוני ה-EIA, עברו במיצרים 17 מיליון חביות נפט ביום, כ-40% מאספקת הנפט העולמית. במסגרת הניתוח שלו, בחן דה סוסה את הנשק העומד לרשות האיראנים במיצרים.

טילים נגד ספינות - הנשק החשוב ביותר שיש לאיראן באזור.

קוסאר ונאסר-1
לרשות איראן עומדים טילי C-701 מונחים שפותחו בסין ונועדו לשימוש נגד ספינות קטנות. מדובר בטילים קצרי טווח אך בעלי דיוק רב, ולפי דיווחים, האיראנים שדרגו אותם, לדגם שמכונה קוסאר, שלפי הערכות היה זה ששימש לפגיעה באח"י חנית ב-2006. לאיראנים גם דגם גדול יותר מאותה סדרה, C-701, המסוגל לפגוע בספינות גדולות יותר בטווח גדול יותר. השדרוג האיראני לטיל זה מכונה נאסר-1. עוד לרשות האיראנים טילי C-601 גדולים וטילים נוספים מבוססי סילקוורם.

טילי C-801 ונור
ה-C-802 הוא טיל סיני דו-שלבי לטווח רחוק ובעל דיוק גבוה. לאחר שהוא מגיע למהירות שיוט, מתנתק ממנו החלק שהכיל את הדלק לשיגור. מהירות השיוט שלו מגיעה כמעט ל-1 מאך. הוא עמיד מאוד לשיבושים אלקטרוניים, וקשה לזיהוי ברדאר. ראש הנפץ שלו מסוגל לחדור ספינות משוריינות ולפגוע בספינות גדולות. איראן הזמינה 150 טילים כאלה מסין ב-1991, אך רק 60 יחידות סופקו, בלחץ האמריקאים. האיראנים פיתחו גירסה משלהם לטיל זה, בשם נור. לפי הערכות, כל משגרי ה-C802 מוצבים על הקרקע, מסביב למיצרי הורמוז ולמפרץ הפרסי.

SS-N-22 מוסקיטו
המוסקיטו הוא הנשק הימי החשוב ביותר של איראן. הטיל עוצב בסוף המלחמה הקרה על ידי ברית המועצות על מנת לעקוף את מערך הנ"ט של כוחות נאט"ו. זהו טיל מאוד מהיר שמסוגל לחצות את מיצרי הורמוז בפחות מדקה. זהו טיל גדול שיכול להגיע לטווח של יותר מ-100 ק"מ, באחוזי דיוק של יותר מ-99%, ומסוגל להרכיב ראש נפץ במשקל עד 320 ק"ג, ונחשב לנשק הימי הקטלני ביותר כיום.

טילים בליסטיים
לפני שנה הדגימה איראן טיל בליסטי בשם ח'ליג' פרס ("המפרץ הפרסי"), שיכול להגיע למהירויות של יותר מ-3 מאך ולטווח מירבי של 300 ק"מ. יחסית קל להתמודד עם טילים בטווחים אלה.

טילי טורפדו
טיל ההוט התת-ימי נע בתוך בועת גזים, מה שגורם לו להיות הרבה יותר מהיר מהטילים המשמשים את כוחות נאט"ו .

חיל הים: חלק חשוב נוסף של הכוחות האיראניים

צוללות
מרבית צי הצוללות של איראן מורכב מצוללות זעירות, המאפשר להן לנוע בקרבת חופי המפרץ, ומקשה על זיהויין בסונר. איראן בנתה באחרונה 17 צוללות זעירות מסוג גדיר, המסוגלות לשגר טילי הוט. לכך יש להוסיף 4 צוללות יוגו צפון קוריאניות, ו-3 צוללות תקיפה רוסיות מסוג קילו.

ספינות טילים
ספינות תקיפה קטנות ומהירות. לאיראן יש 10 ספינות הוגונג סיניות המסוגלות לשאת 8 משגרי טילים גדולים, ו-10 ספינות תותחים מסוג קמאן. איראן גם בנתה בעצמה 14 ספינות קטנות יותר המסוגלות לשאת 4 משגרי טילים. עוד כולל הצי האיראני 70 ספינות פייקאפ מהירות, בעלות שני משגרי טורפדו. גירסה חדשה יותר, זולפאקאר, מסוגלת לשאת גם שני משגרי קוסאר.

חיל האוויר: חיוני להגנת איראן מפני כוחות האוויר של נאט"ו
לאיראן יותר מ-350 מטוסי קרב ותמיכה, בהם 25 מיג-29 משודרגים, 25 טומקאט F-14, 10 מיראז'- F1, 140 מטוסי F4 ו-F5 משנות ה-60, 20 מטוסי צ'נגדו J7, 24 מטוסי צ'נגדו J10 ומספר בלתי ידוע של צ'נגדו JF-17, 45 מטוסי סוחוי Su-24 ו-Su-25, ויותר מ-50 מסוקים מסוגים שונים, מרביתם נבנו לפני שנות ה-70. במדיה הישראלית דווח גם על הזמנה של 250 מטוסי סוחוי Su-30, טענה שמעולם לא אושרה על ידי גורמים אחרים.

מערך הגנה נגד טילים: דרוש להגנה על הנכסים הצבאיים של איראן
איראן החלה לפרוש את מערכת ההגנה נגד טילים שלה, בשם מרסאד, ב-2010. היא כוללת רדאר דיגיטלי ומערכת בקרה המצומדת למשגר טילי שאהין ושלאמצ'ה, הגירסה החדשה יותר שלו. הטילים מסוגלים לפגוע במטרה במרחק 30 ק"מ תוך פחות מחצי דקה. בנוסף מערכת S-300 היא למעשה משאית הנושאת עימה רדאר, מערכת בקרת ירי ומשגר טילי קרקע-אוויר, אך לא ברור כמה יחידות שלה סופקו על ידי רוסיה לאיראן. גירסה ישנה יותר של מערכת זו, S-200, פותחה על ידי איראן ונקראת פאג'ר-8, אך לא ברור כמה יחידות כאלה ברשות איראן. מעבר לכך, לאיראן מגוון משגרי טילי קרקע-אוויר, חלקם מרוסיה וסין, וחלקם בפיתוח מקומי.

מסקנות
מרבית הטכנולוגיה האיראנית מיושנת, ומערכות מלפני המהפכה בשנות ה-70 עדיין נמצאות בשימוש. אך איראן למדה לפתח מערכות אלה ולשדרג אותן, כך שגם המערכות המיושנות לעתים הינן בעלות יכולות מודרניות יותר.

צילום: Business Insider
14 מתוך 14 |
F-15C בזצילום: חה"א
1 מתוך 14 |
2 מתוך 14 |
צילום: Business Insider

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker