בחירות הוגנות נוסח רוסיה: פוטין זכה ב-99.82% מהקולות בצ'צ'ניה

במחוז אחד היה שיעור ההצבעה 107%, וכל הקולות מלבד אחד הצביעו עבור פוטין

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

הפתקים נשפכו מתוך הקלפי אל השולחן באחד מהמחוזות האלקטוראליים המפוקפקים ביותר ברוסיה, בבחירות שהטענות לזיופים בהן צפויות להמשיך ללוות את הנשיא הנבחר בהן, ולדימיר פוטין, בהמשך הקריירה הפוליטית שלו.

ראיות להונאת בחירות עשויות לחתור תחת הלגיטימיות של פוטין, גם אם אינן צפויות להשפיע על תוצאות הבחירות, בעודו מתחיל כהונה שלישית כנשיא עם 63.75% מהקולות, לפי ועדת הבחירות המרכזית במוסקווה.

סטודנטים מכינים את תאי ההצבעה בעיר רוסטובצילום: רויטרס

ביום שני, טונינו פיקולה, ראש משלחת המשקיפים מטעם הארגון לבטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE), ביקר בחריפות את הבחירות, ואמר כי נתגלו בעיות חמורות, בהן גם יתרון בלתי הוגן לפוטין באמצעי התקשורת. טונינו אמר כי לבוחרים ברוסיה לא הוצעה תחרות אמיתית בין מועמדים וכי הניצול לרעה במשאבים ממשלתיים הבטיח כי לא יהיה ספק מי ייבחר.

בגרוז'ני, בירת צ'צ'ניה שהופגזה במלחמה עם רוסיה לפני עשור, זה בולט יותר מבכל מקום אחר - המחוז מצביע ברוב אדיר לפוטין. כשהפתקים נערמים על השולחן בקלפי 451, ועדת הבחירות המקומית החלה לספור. "פוטין, פוטין, פוטין", החלו להקריא את הפתקים, "יופי, עוד פוטין". התוצאות העידו על הצלחה של פוטין - אולי הצלחה רבה מדי. כאשר התברר כי צלם וכתב מתכוונים לצפות בספירה עד תומה, קימטה ראש הוועדה, מילנה אטלנובה, את מצחה בדאגה, וקראה למפקח.

פוטין זכה ב-1,482 קולות בקלפי זו, בשכונת סטארופרומיסלובסקאיה בגרוז'ני – פרבר חדש. קול אחד בלבד היה עבור מועמד אחר, מנהיג המפלגה הקומוניסטית, גנאדי זיוגנוב. התוצאה עצמה לא סבירה סטטיסטית, אך לא זה מה שהתקשו המורות שגויסו לועדת הבחירות להסביר: בקלפי רשומים 1,389 אנשים בלבד. התוצאה היא שיעור תמיכה של 107% בפוטין. בבחירות ביום ראשון תוצאות אלה אינן בהיקף שיכול להשפיע על התוצאה, אך הן מדגימות את מוכנות התושבים לסבול את המנהגים הלא-דמוקרטיים ברוסיה כיום.

מומחים בנוגע לבחירות ברוסיה אומרים כי אזור צפון הקווקז בו נמצאת צ'צ'ניה הוא המקום בו הונאות הבחירות הן הנפוצות והנועזות ביותר, בשל לחצים המופעלים מלמעלה, גורמים תרבותיים, ובצ'צ'ניה גם פחד מפעולה צבאית או משטרתית. הונאות שבעיניים מערביות נראות שערורייתיות, נסבלות ואינן נחקרות. אך לעתים נדירות הן נצפות על ידי משקיפים עצמאיים, החוששים להגיע לצ'צ'ניה. שיעור ההצבעה בצ'צ'ניה עמד על 99.59% כאשר 99.82% מהקולות הצביעו עבור פוטין.

זה הושג בין היתר באמצעות הסעת הבוחרים על ידי מיניבוסים של חברת צ'צ'נריג'ונגז, חברה בת של גזפרום הממשלתית. הבוחרים הוסעו לא רק מבתיהם, אלא גם בין קלפי לקלפי. זה אפילו לא הוסתר. אשה אחת שנשאלה מה בדיוק היא עושה כאשר היא מצביעה ביותר מקלפי אחת, אמרה ללא היסוס: "אנחנו מצביעים".

דיוקנו של פוטין על רמזור במוסקווה, בתחילת החודש צילום: רויטרס

חד הצדדיות של הבחירות בצ'צ'ניה מתמיהה עוד יותר בהתחשב בזוועות שסבלה במלחמה השנייה, בשנים 1999-2005, בעת כהונתו הקודמת של פוטין כנשיא ומפקד הצבא הרוסי. אשה אחת, שהוסעה ביחד עם קבוצה של עובדי בית חולים לקלפי באמבולנס, הודתה כי נאלצה לבחור: "אני שונאת אותו, אבל בכנות, אילצו אותנו לבוא לכאן".

בקלפי 451, טען המפקח על ועדת הבחירות כי הקולות העודפים ככל הנראה ניתנו על ידי אנשים החיים במחוז אך אינם רשומים בו או שפשוט לא נרשמו לבחירות מראש. אטלנובה הציעה כי ייתכן שהקולות פשוט לא נספרו נכון. היא רשמה בפרוטוקול 1,389 קולות לפוטין ו-1 לזיוגנוב. התוצאות הרשמיות שפורסמו כללו 93 קולות פחות לפוטין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker