"הווירוס בפרויקט הגרעין האיראני - יריית הפתיחה במלחמת סייבר"

כך טוען מייקל היידן, ראש ה-CIA בין 2009-2006; לדבריו, פגיעת התולעת "סטוקסנט" באיראן היתה רעיון טוב, אך הביאה ללגיטימציה בשימוש בנשק סייבר, כפי שהעידו מתקפות ההאקרים בשנה האחרונה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

וירוס המחשבים "סטוקסנט", שהוחדר למערכות פרויקט הגרעין האיראני היה "רעיון טוב", אך הוא נתן לגיטימציה לשימוש בתוכנות זדוניות כנשק לכל דבר, כך לדברי מייקל היידן, ראש ה-CIA לשעבר.

"נכנסנו לשלב חדש בעימות, שבו נעשה שימוש בנשק סייבר כדי ליצור שיבושים בתשתיות", אמר היידן, שכיהן כראש ה-CIA בשנים 2009-2006 וכראש המועצה לביטחון לאומי במשך שבע שנים החל משנת 1999. "החדרת התולעת לפרויקט הגרעין האיראני היתה רעיון טוב, אבל גם רעיון שהיה לו אפקט גדול. העולם צפה באירוע הזה ואמר 'יש כאן גורם שחושב שפעילות כזאת היא לגיטימית', והתחיל לאמץ אותה בעצמו", אמר היידן בראיון שהעניק בסוף השבוע ל-CBS.

צילום: אי–פי

"סטוקסנט", תולעת מחשב שנועדה לפגוע במערכות בקרה תעשייתיות, התגלתה בכור הגרעיני בנתנאז באירן ביוני 2010, ועל פי דו"חות של תאגיד התוכנה סימנטק, התפשטה לאלפי מחשבים ברחבי העולם, מרביתם במדינה. איראן אישרה כי מערכת המחשוב במתקניה הגרעיניים נפגעה מהוירוס וכן הודתה כי גם המחשבים האישיים של בכירים בתוכנית הגרעין נפגעו במתקפה.

גורמים באיראן הטילו את האחריות להחדרת הוירוס על ארה"ב וישראל. חקירה של מומחי אבטחה העלתה חשד כי מדובר בפיתוח של אחד מארגוני הביון המערביים. האצבעות הופנו כלפי גופי הביון של ארה"ב, בהם ה-CIA, וכלפי גוף הביון של ישראל, המוסד, ששיתף פעולה, כך לפי הערכות, עם יחידת המודיעין הטכנולוגית 8200 ועם יחידות נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker