קרדיט סוויס ירכוש חזרה מניות הבנק בשווי 4.4 מיליארד דולר

המהלך יבוצע כחלק מהיערכות הבנק לעמוד בתנאי תקנות באזל 3 וממשלת שוויץ; הבנק הנפיק לאחרונה אג"ח להמרה בגובה 6 מיליארד דולר לבעלי המניות שלו

לוגו רויטרס
רויטרס

הבנק השוויצרי קרדיט סוויס הודיע היום כי ירכוש חזרה מניות של הבנק בגובה 4.4 מיליארד דולר, על מנת לעמוד בתנאי הלימות ההון של תקנות באזל 3 וממשלת שוויץ.

"קרדיט סוויס ממשיכה לנקוט במדיניות הדרושה כדי לספק את דרישות ההון החדשות, ושואפת להשלים את השינויים במבנה ההון של הבנק עוד בטרם המועד הנדרש", כך מסר הכלכלן הראשי של הבנק, דיוויד מאתרס. הבנק כבר הנפיק אג"ח להמרה בגובה 6 מיליארד דולר עבור בעלי המניות שלו, ובגובה 2 מיליארד דולר לציבור הרחב.

קרדיט סוויס
קרדיט סוויס

תקנות באזל 3 סוכמו בספטמבר 2010 על ידי המפקחים על הבנקים בכלכלות הגדולות בעולם, והן כוללות שורה של תקנות חדשות, שנועדו להפוך את מגזר הבנקאות העולמי לבטוח יותר ולהגן על כלכלות העולם ממשבר פיננסיים עתידיים.

החוקים החדשים דורשים מהבנקים לשלש ויותר מכך את ההון שהם נאלצים להחזיק ברשותם, במטרה לעודד אותם לנקוט בפוזיציות שמרניות יותר ולאלץ אותם להגן על עצמם יותר כנגד הפסדים פוטנציאליים, על מנת לצמצם את הסכנה לקריסת מוסד פיננסי, בדומה לקריסת ליהמן ברדרס ב-2008. הסעיף הבולט ביותר בהסכם הוא הדרישה להגדיל את יחס הון המניות (common shares) של הבנקים - הנחשב לבסיס ההון בעל הסיכון הנמוך ביותר - מ-2% מכלל נכסיהם ל-7%.

הודעת קרדיט סוויס מגיעה שבועות אחדים לאחר שדיווח על הפסד מפתיע ברבעון הרביעי, לראשונה מאז 2008. הבנק, שהפסיד ברבעון האחרון של 2011 698 מיליון דולר לעומת רווח של 841 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2010, הסביר כי ההפסדים נבעו בשל "תנאי שוק קשים" והוצאות הקשורות לארגון מחדש של חטיבת בנקאות ההשקעות.

קרדיט סוויס, שבראשו עומד המנכ"ל בריידי דוגאן, התחיל בשנה שעברה לצמצם את חטיבת בנקאות ההשקעות והודיע על שני סבבים של קיצוצי משרות. בנוסף, אירגן הבנק מחדש את חטיבת ניהול העושר שלו בעקבות המשבר באירופה והידוק דרישות ההון שפגעו ברווחיותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker