ממשלת סין הורידה את יעד הצמיחה שלה השנה ל-7.5%

מדובר בהורדה ראשונה מאז 2005 ביעד הצמיחה, אל מתחת ליעד קודם של 8%

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

ממשלת סין הורידה את יעד הצמיחה שלה השנה ל-7.5%, לעומת יעד של 8% - יעד הצמיחה השנתי מאז 2005, אות לכך שמנהיגי סין מעוניינים לצמצם את תלות הכלכלה בייצוא והשקעות הון לטובת עידוד הצריכה הפרטית. יעד האינפלציה עבור 2012 נותר ללא שינוי לעומת השנה שעברה - 4%, לפי נאומו של ראש ממשלת סין ון ג'יאבאו בפני הקונגרס העממי הלאומי בבייג'ין. ון אמר כי על סין לעבור למודל כלכלי יעיל ובר קיימא יותר, ולהגיע ל"פיתוח באיכות גבוהה יותר בפרק זמן ממושך יותר".

ראש ממשלת סיןצילום: אי-אף-פי

יעד התמ"ג הוא למעשה הקו התחתון של טווח הנוחיות של ממשלת סין, לדברי כלכלן גולדמן סאקס מייקל ביוקנן. "ניתן לראות בהורדת יעד הצמיחה אות לממשלות המקומיות כי אינן צריכות להתמקד אך ורק בקצב הצמיחה", הוסיף ביוקנן.

ממשלת סין מתכננת גירעון בסך 800 מיליארד יואן (127 מיליארד דולר) בתקציב - כ-1.5% מהתמ"ג, לדברי ון. יעד הגירעון בשנה שעברה היה 900 מיליארד יואן, 2% מהתמ"ג, והגירעון עמד לבסוף על 850 מיליארד יואן.

סין הייתה התורמת הגדולה ביותר לצמיחה בתמ"ג העולמי ב-2010, כאשר עברה את יפן והייתה לכלכלה השנייה בגודלה בעולם, אחרי ארה"ב. סין רשמה 3 עשורים של צמיחה גבוהה מ-10%, בהם יצאו יותר מ-600 מיליון אנשים ממעגל העוני, לפי הבנק העולמי. בשנה שעברה הייתה האוכלוסיה העירונית בסין גדולה מהאוכלוסייה הכפרית, לראשונה בתולדותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ