נשים ועסקים |

תקרת הזכוכית שבירה יותר במגזר הפיננסי

מחקר חדש: חברות שמצליחות להגדיל את שיעור הנשים בדרגים הבכירים שלהן נהנות מביצועים טובים יותר בבורסה

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי

מעלה כי אף שתקרת הזכוכית עודה שרירה וקיימת, ישנה התקדמות אל עבר שבירתה, ובחלק מהענפים ההתקדמות משמעותית יותר - כמו במגזר הפיננסי - לעומת אחרים - כמו מגזר הטכנולוגיה. אף שהמגזר הפיננסי נחשב לאחד המגזרים הכי "גבריים", ומתואר לעתים קרובות כמועדון של גברים שמדיר נשים מחדרי ההנהלה, לפי נתוני המחקר. בין השנים 2005 ל-2010 רשם מגזר זה את ההתקדמות המשמעותית ביותר מבין המגזרים שנבדקו.

צילום: ניר קידר

שיעור הנשים המנהלות מסך המנהלים בארה"ב ובאירופה במגזר הפיננסי עלה ב-5% בתקופה זו, ועמד על 33% - מספר שמעיד כי ישנה עוד דרך ארוכה, אך כי המגזר בהחלט משתפר. המגזר בו שיעור הנשים המנהלות היה הגבוה ביותר הוא מגזר שירותי הבריאות, בו 34% מנהלות נשים, עלייה של 3% לעומת 2010.

עם זאת, החוקרים מודים כי מחסור בנתונים פוגע במהימנות תוצאותיהם. חברות רבות עדיין אינן מדווחות על שיעור הנשים בכוח העבודה שלהן ובהנהלה שלהן, מה שמקשה לבצע ניתוחים סטטיסטיים על נתונים אלה. באירופה נרשם שיפור ניכר יותר בדיווח על נתונים אלה לעומת ארה"ב. בנוסף, יתכן כי החברות שמדווחות על נתון זה הן חברות המודעות יותר לנושא שילוב נשים בכוח העבודה שלהן, ולפיכך גם משקיעות יותר בקידום נשים בתוך החברה, מה שעשוי להטות את התוצאות.

הבדלי התשואות במדד סטוקס 600

מגזר הטכנולוגיה חלש לא רק בשילוב נשים בדרגים הבכירים, אלא גם בדיווח על שילובן של נשים. מעט מאוד חברות בתחום מפרסמות את שיעור הנשים המועסקות על ידן, ועוד פחות על שיעור הנשים בדרגים הגבוהים. מקרב 254 חברות טכנולוגיה הנכללות במאגר הנתונים ASSET4 עליו התבסס המחקר, רק 9 פרסמו את שני הנתונים אלה הן ב-2005 והן ב-2010. והנתונים בקרב מי שכן מדווחות אינם מעודדים: אינטל למשל, דיווחה ב-2005 כי נשים מהוות 30% מהמנהלות בחברה. נתון זה ירד לכ-15% ב-2010.

המחקר גם מצא כי אותן חברות המקפידות על קידום נשים מתוגמלות על כך - בין היתר, מניותיהן יציבות יותר, ונהנות מביצועים טובים יחסית בתקופות משבר. אם בוחנים את 2011 למשל, רואים כי בתקופות בהן השווקים היו יציבים יחסית, הביצועים של חברות בהן יותר מ-30% נשים מנהלות היו דומים לאלו של חברות בהן פחות מ-20% נשים מנהלות, מתוך מדגם של כמעט 200 חברות הנסחרות במדד סטוקס 600 הכלל-אירופי (גרף 1). אך בתקופה בה התגבר משבר החובות באירופה, ממאי והלאה, חל הבדל משמעותי, כאשר הקבוצה הראשונה רשמה ביצועים טובים יותר בפער של כ-10% (גרף 2).

הבדלי התשואות במדד סטוקס 600 ע"פ שיעור נשים מנהלות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker