ידלין: "אם ארה"ב רוצה שישראל תימנע מפעולה, עליה לפעול"

עמוס ידלין, מהטייסים שהפציצו את הכור בעיראק, טוען שלישראל יש חלון הזדמנות צר לתקוף באיראן; "תקיפה צבאית באיראן תעצור את פיתוח הנשק הגרעיני"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האלוף במיל', עמוס ידלין, ראש אמ"ן לשעבר ואחד משמונת טייסי הקרב הישראלים שהפציצו את הכור בעיראק ב-1981, טוען במאמר ל"ניו יורק טיימס" כי ההתנגדות לתקיפה באיראן מושתתת על הנחות שגויות. מה שחשוב, כותב ידלין, הוא הפעולות שייעשו לאחר ההתקפה.

לדברי ידלין, הטענה כי כל התקפה על מתקני הגרעין של איראן תעכב רק לזמן קצר את פיתוחו של נשק גרעיני שגויה. ידלין כותב כי בתדרוך לפני ההתקפה בעיראק נאמר לטייסים כי ההתקפה תעכב את פיתוח הגרעין העיראקי רק בכמה שנים, אולם בפועל תוכניות פיתוח נשק גרעיני מעולם לא נמשכו לאחר ההתקפה בעיראק וגם זו שבסוריה ב-2007.

"זו תהיה התוצאה באיראן, גם, אם פעולה צבאית תלווה אחרי כן בהטלת סנקציות קשות ופיקוח בינ"ל מחמיר, ואמברגו על מכירת רכיבים גרעיניים לטהרן. איראן, כמו עיראק וסוריה לפניה, תיאלץ להכיר בכך שתקדים לפעולה צבאית נקבע, ושפעולה כזו עשויה לחזור על עצמה".

ידלין מוסיף ואומר כי איראן גרעינית תהיה גורם הרבה יותר מערער ליציבות האזור מאשר תקיפה באיראן. "איראן ללא גרעין תהיה קלה יותר להכלה מאשר איראן עם נשק גרעיני".

"הבעיה היא שלישראל אין את ההגנה של המרחק (כמו זו של ארה"ב), או צי המפציצים ומטוסי הקרב של ארה"ב". רגע ההחלטה, לדברי ידלין, הולך ומתקרב, והמתיחות בין ארה"ב לישראל עולה בגלל השוני בלוחות הזמנים.

"המפגש בשבוע הבא של נתניהו עם אובמה יהיה הקריטי ביותר שלהם עד כה. לבקש ממנהיגי ישראל לציית ללוחות הזמנים של אמריקה יגרום לחלון ההזדמנות של ישראל להיסגר, כתב ידלין. ארה"ב איננה יכולה לפעול כבאת כוחה של ישראל בענייני בטחון, בשעה שנציגיה מזהירים את ישראל שלא תפעל בלי לומר מה תעשה אמריקה אם ישראל תחצה את הקו האדום שלה".

"מה שנדרש הוא הבטחה אמריקאית חקוקה בסלע שאם ישראל תימנע מלפעול בחלון ההזדמנות שלה, וכל שאר האפשרויות למנוע את גרעון איראן ייכשלו - שוושינגטון תפעל לעשות זאת בשעה שלה יש עדיין ההזדמנות. אם אובמה לא יבהיר זאת, מנהיגי ישראל עשויים לבחור לפעול כל עוד הם יכולים".

עמוס ידליןצילום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker