מדד בטחון הצרכנים בארה"ב הפתיע את הכלכלנים והגיע לשיא שנתי

המדד עלה בפברואר ל-70.8 נקודות, לעומת תחזיות ל-63-65 נקודות ■ אך בארה"ב חוששים כי מחירי הדלק הגואים עלולים לפגוע בבטחון הצרכנים בחודש הבא

סוכנויות הידיעות

מדד בטחון הצרכנים בארה"ב עלה בפברואר לשיא שנתי, מה שמוכיח כי משקי הבית בארה"ב מגדילים את הצריכה הפרטית ומעודדים את מצב הכלכלה. המדד הפתיע את האנליסטים כשטיפס לרמה גבוהה יותר מתחזיותיהם והגיע ל-70.8 נקודות, לעומת 61.5 נקודות בינואר. אנליסטים צפו כי המדד יטפס ל-63-65 נקודות.

בין הסיבות לעליית המדד היו ירידות בפיטורים ברחבי ארה"ב, עלייה במשכורות במדינה והתחזקות שוק המניות בוול סטריט. "הצרכנים הם פסימיים פחות באופן יחסי בכל מה שנוגע לתנאים בשוק העסקי ובשוק העבודה", אמרה לין פרנקו מקונפרנס בורד, החברה שמפרסמת את המדד. "למרות עליות צפויות במחירי הדלק, הצרכנים אופטימיים יותר בנוגע לעתיד בטווח הקצר".

לפי נתוני משרד העבודה האמריקאי, האבטלה בארה"ב ירדה בינואר ל-8.3% - הרמה הנמוכה ביותר מאז פברואר 2009. עוד עולה מהנתונים כי לשוק העבודה האמריקאי נוספו בינואר 243 אלף משרות - שיא של תשעה חודשים ומספר תביעות דמי האבטלה בארה"ב ירד לרמתו הנמוכה מאז מארס 2008. ואולם בארה"ב חוששים כי העלייה במחירי הדלק עשויה להשפיע על נתוני בטחון הצרכנים בחודש הבא. מחיר גלון דלק בארה"ב הגיע אתמול ל-3.72 דולר בממוצע, לעומת 3.28 דולר לגלון בממוצע בסוף 2011.

קונגרס בית הנבחרים בוושינגטון
קונגרס בית הנבחרים בוושינגטוןצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker