הבנק המרכזי של אירופה צפוי לספק אשראי חירום לבנקים היוונים

(עדכון) S&P: יוון כבר ב"חדלות פירעון סלקטיבית"; הדירוג יועלה בחזרה לאחר השלמת הסדר הנושים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

הבנק המרכזי של אירופה צפוי לספק אשראי חירום לבנקים ביוון, לאחר שהורדת דירוג האשראי מוקדמת מהצפוי גרמה לכך שלא יוכלו ללוות כנגד אג"ח ממשלתיות יווניות.

לוקאס פפדמוסצילום: אי–פי

סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הורידה אתמול את דירוגה של יוון ל"חדלות פירעון סלקטיבית" בעקבות הסדר הנושים אליו הגיעה יוון עם נושיה הפרטיים. בעקבות הורדת הדירוג הודיע ה-ECB כי לא יקבל באופן זמני אג"ח ממשלתיות של יוון כערבויות על הלוואות.

הורדת הדירוג היתה מוקדמת מהצפוי, ולכן גוש היורו לא הספיק להפעיל תוכנית שתפצה על ההשלכות של צעדי הבנק המרכזי של אירופה. התוכנית המקורית היתה להעניק ליוון סיוע של 35 מיליארד יורו (47 מיליארד דולר) מה-EFSF, מנגנון החילוץ הזמני של גוש היורו, כדי לגבות את הלוואות הבנק המרכזי כנגד האג"ח הממשלתיות של יוון ונכסים אחרים שמחותמים על ידי אתונה.

ואולם היות שעדיין לא ננקט צעד כזה, ה-ECB אמר היום כי הבנקים המרכזיים של מדינות גוש היורו יצטרכו לסייע לבנקים באמצעות "מנגנון סיוע לנזילות" (ELA), הלוואות חירום שיינתנו להם עד להפעלת התוכנית באמצע מארס 2012.

מדובר בסוגיה קריטית מאוד, היות שללא סיוע מצד הבנק המרכזי של יוון, הבנקים במדינה עלולים לפשוט רגל. בנקים במדינות אחרות כמו צרפת מחזיקים גם הם בנתחים גדולים של אג"ח יווניות, אם כי יש להם נכסים אחרים שבהם ניתן להשתמש כערבויות.

S&P הודיעה כי הורידה את הדירוג של יוון ל-SD (חדלות פירעון סלקטיבית) בעקבות החלטת הממשלה להוסיף באופן רטרואקטיבי סעיפים המאלצים נושים שאינם מסכימים מרצונם להסדר לספוג הפסדים. לדברי הסוכנות, מדובר בשינוי בתנאי ההלוואה המקוריים, ולכן מדובר למעשה בארגון מחדש של חובות. דירוג אשראי זה פירושו כי המדינה בחרה באופן סלקטיבי לשמוט חובות מסויימים, אך ממשיכה לשלם אחרים.

יוון החלה בהחלפת האג"ח ביום שישי האחרון. במסגרת הסדר הנושים, מחזיקי אג"ח ממשלתיות של יוון יספגו "תספורת" של 53.5% על שווי האג"ח, כאשר בעקבות גלגול החובות, מדובר יהיה בסופו של דבר בהפסד של כ-74%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker