ויקיליקס מגלים לנו: ישראל כבר השמידה את כל תשתית הגרעין באיראן

אתר ההדלפות צפוי לפרסם היום יותר מ-5 מיליון מסמכים שמקורם בסטארטפור - החברה שסיפקה שירותי מודיעין לתאגידים הגדולים בארה"ב

אנשיל פפר
סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ויקיליקס החל לפרסם היום יותר מ-5 מיליון מיילים של חברת המודיעין סטארטפור. המיילים חושפים, בין היתר, מידע עסקי של החברה ותכניות מסחר עם בנק גולדמן סאקס, אך כוללים גם תחלופת מיילים הקשורים באסון דליפת הגז בעיר בהופל בהודו.

כמו כן, בהודעה מנובמבר 2011, אנשי "סטרטפור" דנים גם בפיצוץ המסתורי שאירע בבסיס הטילים שליד טהראן. הם מצטטים מקור של החברה שנשאל לגבי הדיווחים שהישראלים מתכננים מבצע צבאי נגד איראן. תשובתו היתה: "אני חושב שזו הסחה. הישראלים כבר השמידו את כל התשתית הגרעינית האיראנית על הקרקע לפני כמה שבועות'". המנתחים של "סטרטפור" שיערו כי ישראל שלחה כוחות מיוחדים אל תוך איראן לבצע זאת, ככל הנראה בסיוע לוחמים כורדים או יהודים איראנים שעלו לישראל.

חיילים בצבא איראןצילום: אי–פי

תכתובות אחרות מצטטות מקור "העובד עם ישראל" שסיפק ל"סטרטפור" עדכונים לגבי מצבו הבריאותי של נשיא ונצואלה הוגו צ'אווס ומחלת הסרטן שלו. ההתכתבות חושפת כיצד עובדי החברה סוחטים את המקורות: "לעובדת של החברה שהיתה בקשר עם המקור, נאמר על ידי מנכ"ל החברה ג'ורג' פרידמן: 'את חייבת ליצור שליטה עליו (על המקור). מה שאומר שליטה כספית, מינית או פסיכולוגית. זה נועד להעביר את היחסים ביננו לשלב הבא'".

בניגוד לפעמים קודמות, 5.5 מיליון המיילים של סטארטפור, ייחשפו על ידי ויקיליקס כתוצאה מפריצת האקרים של קבוצת אנונימוס למחשבי החברה, ולא על ידי הדלפה מכוונת של מישהו מעובדי החברה. אנונימוס פירסמה גם מספרי טלפון ופרטי כרטיסי אשראי מסטארטפור. קבוצת אנונימוס אישרה בחשבון הטוויטר שלה כי היא המקור למסמכים וכתבה: "הבטחנו לכם את המיילים האלה וכעת הם סוף סוף מפורסמים. 5 מיליון מיילים להנאתכם".

לפי ויקיליקס, המסמכים מכילים פרטים הנוגעים גם לקשרים בין חברת המודיעין הפרטית לגורמי מודיעין ממשלתיים ומכילים גם מידע בנוגע לוויקיליקס. "המסמכים מכילים מידע חסוי בנוגע להתקפות של ממשלת ארה"ב על מייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנז' וויקיליקס וגם לגבי ניסיונות של סטארטפור לערער את מעמדה של ויקיליקס. ה-FBI עורכים חקירה בנוגע לדליפת המסמכים ואף עצרו כמה פעילים של אנונימוס.

רבים מהמיילים הקשורים בבהופל נשלחו מחברת סטארטפור אל מחלקת יחסי הציבור של חברת יוניון קארבידג', שהפעילה את המתקן הדולף בעיר ההודית. מתחלופת המיילים עולה החשש של החברה כי לקראת ציון 25 שנה לאסון, שבו נהרגו עשרות אלפים, הנושא עלול לצוף שוב ולבדוק את מערכת הפקת הלקחים והביקורת הפנים בחברה. המיילים מספקים הצצה לחשש הגובר של החברה מפעילים בנושא והפעולות שניסו לקיים נגד הפעילים. בנוסף, החברה טענה כי חלק מהפעולות נגדה מקבלות חיזוק על ידי מתחרים עסקיים, כמו חברת האנרגיה שברון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker