פסגת G20: גובר הלחץ על גרמניה להזרמת כספים לחילוץ אירופה

לאחר סיומה של פסגת שרי האוצר מ-20 הכלכלות הגדולות אמר שר האוצר האמריקאי כי על "אירופה להיות בהירה יותר לגבי תכניותיה"

ישראל פישר
סוכנויות הידיעות

בתום פסגת שרי האוצר של 20 הכלכלות הגדולות בעולם, G20, הלחץ על מדינות אירופה גובר - במיוחד על גרמניה - להשקיע משאבים רבים יותר כדי לעצור את משבר החוב באירופה. מרבית המדינות המשתתפות התנו תמיכה נוספת באירופה בהתגייסות של מדינות היבשת לפתרון המצב. הבכירים ניסו למצוא דרך לגייס 2 טריליון דולר עד אפריל כדי לשכנע את השווקים הפיננסים בעולם שהם יכולים למנוע מהבעיות בגוש היורו להשפיע על הכלכלה הגלובלית הרעועה.

מדינות גוש היורו התחייבו בפגישת שרי האוצר שנערכה במקסיקו סיטי כי יעריכו מחדש את העמידות של קרן החילוץ. בהודעה הסופית של הפסגה פורסם כי זה יהיה צעד "צעד חיוני" בכל מה שנוגע להשקעה נוספת של מדינות G20, בחילוץ מדינות אירופה.

אנגלה מרקלצילום: רויטרס

"יש הסכמה נרחבת שקרן המטבע הבינלאומית (IMF) אינה יכולה להוות תחליף לחומת מגן אירופית מפני המשבר ושקרן המטבע אינה יכולה להתקדם בתכניותיה ללא בהירות גבוהה יותר של אירופה לגבי צעדיה", אמר אתמול שר האוצר האמריקאי, טימותי גייתנר.

גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, שלחה אתמול רמזים סותרים לגבי נכונותה להגדיל את תמיכתה בקרן החילוץ למדינות היבשת. חברי פרלמנט במדינה טענו בשבוע שעבר לאחר אישור חבילת החילוץ השנייה של יוון כי הטלת משמעת תקציבית על מדינות שנמצאות במשבר חוב היא חשובה הרבה יותר כדי להרוויח את הביטחון בשווקים ולהחיות את הצמיחה הכלכלית מאשר הגדלת קרן החילוץ. בניגוד לעמדת רוב המדינות החברות, גרמניה מנסה להרגיע את הלחץ לגיוס כספים נוספים להצלת הכלכלה ולהדגיש את הצורך בשינוי מבני באיחוד האירופי. "אין תועלת בתמרוץ כלכלי כאשר ישנה בעיה מבנית", אמר שר האוצר הגרמני, וולפגנג שויבלה. "האסטרטגיה לערום עוד ועוד חובות היא תעלול שלא יעורר צמיחה בטווח הארוך". גייתנר טען כי צעדי אירופה הציחו אמנם למנוע "קטסטרופה" ביבשת, אך יש לעשות יותר.

שר האוצר של בריטניה, ג'ורג' אוסבורן, אמר כי "עלינו לראות קודם כל את צבע הכסף של מדינות גוש היורו, ובכנות, זה עוד לא קרה. עד שזה יקרה, אין שאלה לגבי העברת סכומי כסף נוספים על ידי בריטניה או מדינות אחרות לקרן המטבע". שר האוצר של קנדה, ג'ים פלארטי, אמר כי הפסגה העניקה לו "נחמה" בקשר ליכולת של מדינות אירופה למצוא פתרון למשבר החובות ביבשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker