סיבה לדאגה לאפל? "חוק המספרים הגדולים יוביל לנפילתה"

החוק שהוכיח מתמטיקאי שווייצי בן המאה ה-17 עשוי לבשר על כך שגורלה של אפל יהיה זהה לזה של חברות ענק קודמות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בימים אלה, כבר מתחיל להיות קשה להפליג בשבחה של אפל, אבל ייתכן שהתואר המתאים והברור ביותר עבורה הוא: הגדולה ביותר. במונחי שווי שוק, אפל היא כיום החברה הגדולה בעולם, החברה ה-11 בלבד שמחזיקה בתואר זה מאז שנת 1926, לפי האנלירסט הווארד סילברבלט מחברת סטנדרד אנד פור'ס (S&P).

טים קוק, מנכ"ל אפלצילום: אי–פי

רווחי אפל ברבעון האחרון, שהסתכמו ביותר מ-13 מיליארד דולר, היוו יותר מ-6% מסך רווחי החברות הנכללות במדד S&P 500, לדברי סילברבלט. מכירות החברה ברבעון, אשר כללו יותר מ-37 מיליון מכשירי אייפון ומעל 15 מיליון מחשבי אייפד, הסתכמו ב-46.3 מיליארד דולר, זינוק של 73% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. רווחי החברה יותר מהוכפלו.

מניית אפל נסקה ב-68% מאז השפל שרשמה בחודש יוני, ולא רק בעלי המניות של אפל יצאו מורווחים מכך. למניית אפל יש כעת משקל כה גדול במדדי S&P 500 ונאסד"ק 100, שבין הנהנים מביצועיה נמנים גם מיליוני משקיעים בשוק מניות דרך קרנות נאמנות.

אך כאן גם טמונה בדיוק הבעיה של אפל: החברה הפכה לכל כך גדולה כך שחוק המספרים הגדולים החל לפעול נגדה. חוק המספרים הגדולים, שאותו הוכיח המתמטיקאי השווייצי בן המאה ה-17 יעקב ברנולי, קובע כי כל משתנה ילך ויתקרב לממוצע ככל שמדגם התוצאות גדול יותר. במקרה של חברות גדולות, משמעות החוק היא כי ככל שחברות הולכות וגדלות, צפויה האטה בצמיחה החדה ברווחיהן ובעלייה החדה במחיר מניותיהן.

האנליסט רוברט סירה מחברת אוורקור פרטנרס, המכסה את מניית אפל, אמר השבוע כי חוק המספרים הגדולים כפי שהוא חל על אפל "מהווה מקור לדאגה כבר שנים. עם זאת, בשנתיים האחרונות נרשמה, למעשה, האצה בצמיחת הכנסות החברה, אבל זה לא יכול להימשך לנצח. אם הולכים קדימה עם התחזיות מספיק רחוק, כדי להמשיך לצמוח באותו הקצב תצטרך אפל למכור אייפון לכל גבר, אשה, ילד, בעלי חיים ואבן על פני כדור הארץ".

חוק המספרים הגדולים של ברנולי כבר חזה, כך נדמה, את נפילתן של חברות אחרות שהחזיקו בתואר החברה הגדולה בעולם במונחי שווי שוק. שווי השוק של סיסקו זינק ל-557 מיליארד דולר - יותר משווי השוק הנוכחי של אפל - בשיאה של בועת ההייטק בחודש מארס 2000. כיום, שווי השוק של סיסקו הוא כ-100 מיליארד דולר, ומחיר מנייתה נמוך בכמעט 80% מהשיא אליו הגיע במארס 2000. שווי השוק של חברות אחרות שהחזיקו בבכורה, דוגמת ג'נרל אלקטריק, מיקרוסופט ואקסון מוביל, נמוך אף הוא כעת משהיה בתקופה בה החזיקו בבכורה.

האם אפל תוכל לחמוק מגורל דומה? הרוב המכריע של האנליסטים ממשיכים להיות אופטימיים לגבי אפל, ואחד האנליסטים הבודדים שאינם שותפים להנחה הרווחת, הוא אדוארד זביטסקי, מנכ"ל ומייסד חברת המחקר ACI ריסרץ', אשר מעריך כי היתרונות שעליהן מבוססת הצלחתה של אפל צפויים ללכת ולהישחק ככל שייתגבר המעבר של המחשוב לשירותי ענן. "השאלה אינה האם זה ייתרחש, אלא מתי ומדוע. החברה שמבינה זאת הכי טוב היא מיקרוסופט. הם מהמרים הכל על אפליקציות רשת. הם יתחרו מול אפל על כל מוצר. מיקרוסופט גם גדולה מספיק ויש לה די והותר מוטיבציה כדי לגרום לזה לקרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker