בורסות אירופה נסגרו בעליות לקראת פסגת G20; ירדו בסיכום שבועי

מניות הבנקים והנפט הובילו את המדדים לסגירה חיובית ראשונה זה ארבעה ימים

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד הלפרן

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בראשונה זה ארבעה ימים על רקע נתוני מקרו כלכליים חיוביים שפורסמו היום בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם. מניות הבנקאות והנפט הובילו את העליות היום באירופה.

בורסת מדרידצילום: Denis Doyle / בלומברג

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.1%; פרנקפורט עלתה ב-0.8%; פאריס טיפסה ב-0.6%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.3% - עלייה ראשונה זה ארבעה ימים - אולם ירד בסיכום שבועי בכמחצית האחוז. עם זאת, המדד עודנו גבוה ביותר מ-8% מרמתו בתחילת השנה.

אירופה ופסגת ה-G20

עונת הדו"חות הרבעוניים באירופה נמשכת, ומתוך 212 החברות הנכללות במדד סטוקס 600 שפירסמו את תוצאותיהן הכספיות עד כה, 108 דיווחו על רווח נמוך מתחזיות האנליסטים, ואילו 92 רשמו רווח גבוה מהצפוי, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג.

חברות באירופה סיפקו היום חדשות מעורבות בתחום הדו"חות כספיים, לאחר שטלקום איטליה דיווחה על רווח גבוה מהצפוי וואילו בנק לוידס הבריטי דיווח על הפסד גדל מהתחזיות והזהיר לגבי ההמשך. בה בעת, הודיעה ענקית התוכנה הגרמנית SAP על הגדלת הדיווידנד ב-83%.

במגזר הבנקאי: בנקים ברחבי גוש היורו צפויים לבקש בשבוע הבא מהבנק המרכזי של אירופה (ECB) להזרים להם הון נוסף בהיקף דומה לזה שביקשו בחודש דצמבר, במסגרת תוכנית ההלוואות של הבנק המרכזי שנועדה לתמוך בשוקי האג"ח ביבשת, דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג.

מוסדות פיננסים בגוש היורו צפויים לבקש מהבנק המרכזי 470 מיליארד יורו (629 מיליארד דולר) במסגרת הלוואות לתקופה של שלוש שנים שיעניק הבנק ב-29 בפברואר, לפי סקר כלכלנים שערכה ספקית המידע הפיננסי בלומברג. הסכום הצפוי אמנם נמוך מביקוש שיא של 489 מיליארד יורו במכרז הראשון שערך הבנק המרכזי ב-21 בדצמבר, אולם ההזרמה הנוספת צפויה להגדיל את כמות המזומנים במערכת ביותר מ-300 מיליארד יורו, העריך אסטרטג האג"ח הבכיר לוקה קצולני מבנק אוניקרדיט.

"חלק מהכסף הנוסף יזרום, לפחות באופן זמני, לשוק האג"ח הממשלתיות ויתמוך בעיקר בביצועים של האג"ח הממשלתיות של איטליה וספרד", אמר קצולני. "עם זאת, הציפיות הן גבוהות למדי, מה שמותיר מקום לאכזבה".

האג"ח הממשלתיות של איטליה וספרד רשמו עליות מאז הענקת ההלוואה הראשונה לשלוש שנים של הבנק המרכזי, סימן לכך שהבנקים שקיבלו את ההלוואות אמנם משקיעים את הכסף, או לפחות את חלקו, בנכסים המניבים תשואות גבוהות יותר. מצב זה סייע להרגעת החששות מפני מחנק אשראי, והעניק לממשלות אירופה שהות נוספת להגיע להסכם לגבי הצעדים הנדרשים כדי לבלום את משבר החוב ביבשת.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של ספרד לשנתיים ירד מאז מכרז ההלוואות הראשון של הבנק המרכזי בדצמבר מרמה של 3.88% לרמה של 2.62%, ואילו התשואה על האג"ח המקבילות של איטליה ירדה באותה התקופה מ-5.14% ל-2.87%.

בה בעת, שרי האוצר ונשיאי הבנקים המרכזיים של 20 הכלכלות המובילות בעולם (G20) ייוועדו בסוף השבוע במקסיקו סיטי, ולפי ההערכות צפויים נציגי סין, ארה"ב ויפן לדרוש מנציגי המדינות האירופיות לנקוט בצעדים נחושים יותר לבלימת משבר החוב ביבשת.

נתוני מקרו מעודדים בארה"ב

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, בארה"ב, סיפקה היום החזית המקרו כלכלית חדשות מעודדות. מדד בטחון הצרכנים בארה"ב של ספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס ואוניברסיטת מישיגן עלה החודש לרמה של 75.3 נקודות לעומת רמה של 75 נקודות בינואר. תחזית הכלכלנים היתה למדד של 73 נקודות לאחר נתונים ראשוניים שהצביעו על מדד של 72.5 נקודות בפברואר.

מכירות בתים חדשים בארה"ב ירדו בינואר ב-0.9% לקצב שנתי של 321 אלף בתים לעומת רמה של 324 אלף בתים בדצמבר - הרמה הגבוהה ביותר זה שנה - מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות של 315 אלף בתים בינואר לעומת קצב מכירות של 307 אלף בתים עליו דווח במקור בחודש דצמבר.


מדד סטוקס 50

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker